یونان(5)

۵/١/٨٩ - جزیره ایدرا-گزارش تصویری است - عکسها را از دست ندهید

budapest_athene 579

تا به الان هرچیزی از یونان برایتان گفتم تاریخ بود و بس.اما یونان به غیر از دیدنیهای تاریخیش طبیعت بینظیری هم دارد که نمیتوان از آن چشم پوشید.احتمالا در کارت پستالهای قدیمی و عکسها چشمتان به جزیره ای با خانه های سفید رنگ و عروسکی افتاده و شاید شما هم مثل من بارها از خود پرسیده باشید این خانه های زیبا متعلق به کجاست.یونان جزایر زیادی دارد که هریک به نوع خود دیدنیند.اما با فرصت محدود ما دیدن تمام آنها میسر نیست.پس سه تا از قشنگترین هایشان را برایتان گلچین کرده ام و با عکسهای دلفریب شما را به تور دریانوردی جزایر سه گانه یونان خواهم برد.

budapest_athene 611

صبح اول وقت سر ساعت ٧ بدون ذره ای تاخیر کشتی مسافربری بزرگ دریانوردی از بندر Piraeusدر آتن ما را سوار کرده و به سمت اولین جزیره یعنی hydra حرکت میکند.از آتن تا ایدرا چیزی حدود ٣ ساعت وقت میبرد.در این ٣ ساعت میتوانید یا روی عرشه کشتی رفته و از مناظر زیبای دریایی استفاده کنید و یا در یکی از ٣ طبقه کشتی وقت گذرانی کنید.میتوانید مثل اروپاییها تمام ٣ ساعت کتاب بخوانید یا مثل آمریکاییها تمام ٣ ساعت را به بازی بگذرانید یا مثل ژاپنیها ٣ ساعت را بر روی کشتی چیلیک چیلیک عکس بگیرید یا مثل چینیها روی عرشه به ورزش تای چی بپردازید و یا مثل ایرانیها تمام ٣ ساعت را وسط کابین طبقه همکف به رقص و پایکوبی بپردازید!!!!

budapest_athene 636

وقتی ایدرا از دور چشمک میزند دیگر حواستان را تا ساعتها پرت خواهد کرد.دیدن ایدرا شما را از خود بیخود خواهد ساخت.این جزیره کوچولوی ۵٢ کیلومتر مربعی با جمعیتی کم و بیش تنها ٢٣٠٠ نفر یکی از قشنگترین جزایر دنیاست.نه اینکه فکر کنید طبیعتی آنچنانی دارد و یا امکاناتی فوق مدرن.نه هیچ کدام را ندارد و همین نداشتنش آن را اینگونه بیهمتا کرده است.

budapest_athene 665

مهمترین کاراکتر این جزیره نبودن وسایل نقلیه موتوری در آن است.اگر بخواهید از جایی به جای دیگر بروید یا باید از قایقهای بادبانی و موتوری آن که به عنوان تاکسیهای دریایی شناخته میشود استفاده کنید یا سوار الاغهای معروف جزیره بشوید و یا با پای مبارک جزیره را گز کنید.البته بی بروبرگرد پیشنهاد من به شما این است که تا جاییکه وقت و توان حرکت دارید با پاهای پیاده کوچه پس کوچه های ایدرا را بپیمایید و کوچکترین زیبایی را از دریچه چشمهایتان دور نسازید.دوربینتان در این سفر چند ساعته بهترین همراه شما در ایدرا خواهد بود.انقدر شات برای عکاسی وجود دارد که وقت و نگاه کم خواهید آورد.

europe 295

آخ که من چه بگویم از کوچه پس کوچه های باریک ایدرا با آن خانه های سفید و پنجره های چوبی و کوچولوی آبی و سبز که در یک هارمونی شعف آلود توریستها را به سرزندگی میندازند.چه بگویم از بوی خوش یاسهای بنفشی که از سر و کول دیوارهای تمیز و سفید جزیره بالا رفته اند و فضا را با عطر خوش خود شسته اند.تمام ایدرا خانه هایی یک دست سفید و تمیز دارد و این نوع معماری شاخصه جزایر یونان است.مصالح به کار رفته در ساخت خانه های کوچک و ویلایی ایدرا تنها سنگ و چوب است و کمی ذوق.همین معماری بسیار ساده با اسباب و وسایلی قدیمی چهره جزیره را صدچندان جذاب کرده است.و ذوقی که هر صاحبخانه به خرج داده و خانه خود را با رنگهای شاد آراسته است.

budapest_athene 677

وقتی تیلیک تیلیک صدای سم الاغها بر سنگ فرشهای قدیمی جزیره بلند میشود و گربه های مست و ملنگ را از جا میپراند دلت ریسه میرود برای بغل کردن این گلوله های پشمی تنبل که در هر گوشه و کنار جزیره زیر آفتاب دلنشینش لیمده اند و نه از تو میهراسند و نه کسی هست که هراسی در دل آنها بیندازد.

budapest_athene 682

دریای یونان عجیب آبی است.این را قبل ترها هم گفته بودم.همین آبی عجیب در تن نمادها و لباسهایشان هم نمودار است.مثلا پرچم این کشور وام گرفته از آبی دریاهایش است و در و پنجره های خانه ها هم عموما با یک نوع آبی به شدت غلیظ و سرزنده ای رنگ آمیزی شده اند.

budapest_athene 687

ورزشهای آبی در این جزیره طرفداران زیادی بین توریستها دارد.خصوصا در فصل تابستان که آفتاب یونان سوزنده و درخشان میشود ورزشهایی چون اسکی روی آب و شنا و ماهیگیری هزاران توریست را به این جزایر میکشاند.آن وقت دیگر هرطرف را نگاه کنید آدمهایی سرزنده را با مایوهای رنگین و شاد میبینید که دراز کشیده اند و حمام آفتاب میگیرند.

budapest_athene 693

وارد جزیره که میشویم سمت چپ پله هایی است که ما را به بام جزیره میبرد.باید دست از تنبل بازی برداشت و پله ها را سینه خیز هم شده بالا رفت . میرزد که نفس در آستانه بریدگی قرار بگیرد اما در آن بالا های بالا بر لبه سنگ های پله کانی بنشینید و ایدرا را از عمق نگاهتان نگاه کنید وقتی تا چشم کار میکند انعکاس آبی دریاست و بازی آن با آبی آسمان و باد که میچرخد و دستی به تار موهایتان میکشد و خورشید در چشمتان لانه میکند دیگر دلتان نمیخواهد پایین بیایید.انگار ایدرا با تمام خدایان باستانیش شما را جادو میکند انگار ایدرا الهه ای میشود که در تن شما را رخنه میکند انگار با تاریخ میامیزدتان....

budapest_athene 700

جزیره ایدرا بر بلندترین قله کوه eros قرار دارد.خانه ها تماما بر دامنه کوه ساخته شده اند. بنابراین شهر در پستی و بلندی واقع شده و برای پیاده روی در کوچه پس کوچه های این جزیره اسرارآمیز باید سراشیبیهای تندی را بالا و پایین بروید.شاید وجود همین بالا بلندیهاست که جزیره را اینگونه دلفریب کرده است.از دور مثل یک نگینی بر تارک آبی آب میدرخشد .وجود صدها قایق با بادبانهای رنگارنگ در اطراف جزیره ایدرا را به تابلویی نقاشی شبیه کرده است.

europe 314

 و بعد پایین میاییم و لابلای کافه های ساحلی هی چرخ میزنیم و هی با آدمها روبرو میشویم و هی تازه میشویم و هی از سر نو زاده!

/ 4 نظر / 13 بازدید
نسیم

بیشتر عکس بذار فوق العاده بود

آرش

سلام سمیرا خانوم توصیه من اینه که اگه به اسپانیا شهر سیتجس نرفتید حتما برید چون بد جوری اینجوری هست که گفتید.[لبخند]

ویدا

سلام سمیرا جون رسیدن بخیر مرسی که به حرفم گوش کردی و عکسی از خودت و همسر عزیزت رو به اندازه ای که مد نظر من بود انداختی! چقدر هم قشنگه! مرسی 1000 تا بازهم از این عکسها بنداز قربانت ویدا

باران

مثل این غنای فلسفی وفرهنگی یونان بالاست چون من فیلسوفی روندیدم مثل سقراط وافلاطون وبقراط واقلیدس وغیره که یونانی نباشهوچندتاشون هم درقرون چهارم وپنجم قبل ازمیلاد مسیح شما هم به این نتیجه رسیدید یا نه؟