بوداپست(3)

٢٨/١٢/٨٨ - بوداپست - کاخ سلطنتی

budapest_athene 168

کنار دانوب که بایستید کاخ سلطنتی را بر روی تپه خواهید دید.بنایی باشکوه و بزرگ با گنبدی سبزرنگ که خصوصا در غروب آفتاب در تقابل با آبی رود منظره شگرفی ایجاد میکند.

تا رسیدن به کاخ سلطتنی- آقای سارکوزی عزیز-تورلیدر فارسی زبان مجبوبمان کمی از تاریخ مجارستان برایمان گفت.مجارستانی که ١١٠٠ سال پیش تشکیل شد و برخلاف تصور ما اصلا مردمانی از نژاد اروپایی نبودند.آنها کوچ نشینانی مهاجر از اطراف روسیه و اوکراین بودند که عشایر بودند و جالب اینجاست که نژاد آنها ایرانی و ترک بود!!! پس این کشور دوست درواقع همنژاد خود ما است از تبار ایران!مهاجرینش تا اسپانیا هم رفتند پس میتوان ریشه های ایرانی را در آنجا هم جستجو کرد.

در ابتدا آنها قومی بت پرست بودند که ١٠٠٠سال پیش مسیحی شدند از آن به بعد بود که فرهنگ اروپایی در آنها شکل گرفت و از حالت نژاد ترک و ایرانی فاصله گرفتند.

budapest_athene 080

مجارها ۵٠٠ سال مستقل بودند که ناگهان عثمانیها به آنها حمله کردند.بعد از ١۵٠ سال زیر سلطه مسلمانان بودن اتریشیها دست چپاول به سوی آنها گشودند تا اواخر جنگ جهانی اول که مجارها ٢ بار علیه اتریشیها قیام کردند و هربار شکست خوردند.بعد از جنگ مثلا آزاد شدند که کمونیست شوروی سروقت آنها آمد.

این دیوارها که در عکس میبینید آثاری از دوران جنگ جهانی است.میتوانید جای گلوله ها را بر پیکره دیوار ببینید که سالهاست به همان شکل حفظ شده است.اگر دقت کنید جای پنجره ها تصاویر آنها نقاشی شده است.چون خود آنها براثر جنگ کامل ویران شده و چون میخواستند بنا را به یادگار آن زمان حفظ کنند به این شکل مورد مرمت قرارش داده اند.

budapest_athene 083 

وارد محوطه بیرونی کاخ میشویم.زمین زیر پایمان سنگ فرش است و انگار انعکاس صدای سم درشکه های قدیمی را هنوز با خود دارد و مارا میبرد با خود به ٢۶٠ سال پیش زمانی که ماری ترزا ملکه  اتریشی - مجاری دستور ساخت آن را داد.در زمان جنگ جهانی این کاخ به شدت آسیب دید و از نو مورد بازسازی قرار گرفت.البته داخل آن موزه است  که کمونیستهای شوروی اجازه مرمت آنرا نداده اند.بعد از رفتن اتریشیها دیگر رییس جمهور مجارستان ساکن دایم این کاخ شده است.

budapest_athene 087

بوداپست و خانه هایش هریک موزه ای هستند برای خود.در جای جای دیوارهای شهر میتوان مجسمه ها را دید و سرستونهایی با معماری زیبا.پس کاخ که دیگر  جای خود دارد به هرطرفش که نگاه میکنیم مجسمه ای میبینیم و سرستونی زیبا.یکی از این مجسمه ها که در ابتدای ورود به کاخ ساخته شده مجسمه یک اسب مجاری و یک چوپان است.ازآنجایی که نژاد مجارها عشایری بوده اسبهایشان هم در دنیا معروفیت خاصی دارند.به طوریکه شاهان قدیم ایرانی اسبهای مجاری میخریدند و در اصطبلهایشان از آنها نسل کشی میکردند.

اسب مجار و چوپان در فرهنگ آنها نشانه ای از آزاداندیشی مردمان است.

budapest_athene 089

این مجسمه پادشاه "ماتیاس" که یک متحد ایرانی هم بود را نشان میدهد.قصه جالبی پشت سر ماتیاس وجود دارد.او که شکارچی ماهر و اهل دلی قابل!!! بود روزی برای شکار به اطراف بوداپست میرود و از قضا از اطرافیانش دور شده و راه را گم میکند تا سر از یک کلبه روستایی در دل جنگل درمیاورد.درآن کلبه دخترکی به نام هلنا با پدر پیرش زندگی میکرده که بدون اینکه شاه را بشناسند از او پذیرایی میکنند.شاه و هلنا نرد عشق میبازند و عاشق میشوند.بعد از چند روز شاه به دربار برمیگردد.روزی روزگاری بعد هلنا به اتفاق پدر به بازار شهر میرود.از اتفاق روزگار شاه همان زمان با ملازمینش به بازار آمده است.چشم هلنا که به شاه میفتد همه چیز را میفهمد و از غصه اینکه هیچ وقت نمیتواند به معشوق خود برسد دق کرده و میمیرد.

در اینجا مجسمه سازان سرگرم ساختن این قصه غم انگیز عاشقانه در پیکر سنگها بودند.

budapest_athene 091

این گنبد سبز اصلیترین گنبد کاخ است که از همه جا دیده میشود و ٢۵٠ سال قدمت دارد.مجسمه های کاخ هم عموما قدیمی و ١٢٠ ساله اند.مانند این مجسمه که ژنرالی قدیمی و اتریشی را نشان میدهد.این ژنرال در کودکی بسیار ضعیف و ناتوان و بیمار بود و جثه ریزی داشت.به سنین جوانی که میرسد به دربار فرانسه میرود تا در خدمت ارتش فرانسه دربیاید اما آنجا جثه او را تحقیر و او را بیرون میرانند.او سراسر خشم از حقارت به دربار اتریش رفته و پذیرفته میشود.حس انتقام علیه فرانسه را با خود به همراه میبرد و سرانجام روزی روزگاری با ارتش اتریش فرانسه را به خاک و خون میکشد و شکست میدهد.بعدها علیه عثمانیها در مجارستان قیام میکند و یکی از فعالان انقلاب میشود. مجسمه ای که زیر پای او قرار دارد یک اسیر ترک را نشان میدهد که به نشانه تحقیر ترکها زیر پای ژنرال افتاده است.....

budapest_athene 101 

افسانه ها میگویند که اولین تبار مجارستانی از ازدواج یک زن مجار با یک سیمرغ! بوجود آمده است.(نگاه کنید به افسانه فردوسی در رابطه با سیمرغ افسانه ای خودمان که زال را با خود به بالای کوه قاف میبرد و او را بزرگ کرده و شاهی در خور ایران زمین تربیت میکند) به خاطر همین است که سیمرغ یکی از نمادهای کشور مجارستان به حساب میاید.میتوانید مجسمه بال گشوده او را پشت سر محمدامین مشاهده کنید.

 

budapest_athene 103 

و در آخر رسیدیم به کاخ ریاست جمهوری مجارستان که در بخشی از کاخ سلطنتی واقع شده است.خیلی راحت میتوان به کنار دفتر رییس جمهور رفت بی هیچ زد و بند و نگهبانی. البته باید گفت رییس جمهور در مجارستان جنبه سمبلیک دارد و کارها بیشتر بر عهده نخست وزیر و کابینه اوست.مردم اعضای پارلمان را انتخاب میکنند و این پارلمان است که رییس جمهور انتخاب میکند نخست وزیر هم در واقع رییس حزب پارلمان انتخاب شده است.

اینجا محل سکونت و دفتر رییس جمهور است و همینجاست که با مهمانان خارجیش دیدار میکند.اگر پرچم بالای این کاخ در اهتزاز باشد یعنی رییس جمهور در کشور است و اگر پایین آورده شده باشد یعنی رییس جمهور به خارج از کشور سفر کرده است.

europe 048

از پایین رود دانوب به بالای این تپه تله کابینی هم کشیده شده است تا توریستهایی که بدون وسیله نقلیه هستند را به بالای کاخ برساند.

europe 043

 از این بالا دیدن بوداپست خیلی زیباست.خصوصا اگر در دید شما پل زنجیری یا همان پل سنگی هم قرار داشته باشد.این پل در دوره اصلاحات مجارستان و توسط کنت استفان چنی( امیدوارم اسمش رو درست تلفظ کرده باشم) دستور ساختش داده شد تا دو قسمت بودا و پست را بهم متصل کند.در سال ١٨٣٢ زمانی که او به انگلستان سفر کرد از روی یکی از پلهای زنجیری آنجا ایده ساخت این پل به ذهنش رسید.مهندس آن پل شخصی به نام کلارک بود که این پل را هم طراحی کرد.در سال ١٨٣٩ ساخت پل شروع شد و ده سال!!! به طول انجامید.گرچه بارها توسط ارتش اتریشی بمباران و منهدم شد اما  دوباره بازسازی گشت.این پل ٣٨٠ متر طول و ١۶ متر پهنا دارد و از روی آن ماشینها و عابرین میتوانند حرکت کنند.

/ 11 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دکتر باران دوست

خانم منفرد سلام سال نو مبارک . امیدوارم سفر خوش گذشته باشد . من ضمن مرور دائم نوشته های خوب شما از روی سیستم فیدخوانی ، می خواستم درخواست کنم : 1- در مورد هزینه سفر - هزینه اقامت - هزینه زندگی در آنجا هم بنویسید . 2- در صورت امکان نوشته ها را کوتاه تر کنید تا افرادی پر مشغله و کم حوصله چون من هم آن ها را با اشتیاق و دقت تمام بخوانیم . پاینده باشید .

آرش

سمیرا خانم پیشنهاد آقای دکتر باران دوست رو رد کنید و نوشته هاتون رو کم نکنید با تشکر[چشمک] و با عرض معذرت از آقای دکتر باران دوست[شرمنده]

سعیده

سلام خانم سمیرا اومده بودم در مورد هزینه ها بپرسم که دیدم عزیزی قبل من در همین خصوص کامنت گذاشته ... مطالبی که می نویسید و البته نوع نگارشتون خیلی خوب و جذاب هست ومن از خوندنشون لذت می برم ...همیشه به سفر

سعیده

یه پیشنهاد دیگه داشتم یادم رفت بنویسم حالا میگم :دی اگه امکان داره در مورد وضعیت آب و هوایی و بهترین زمان سفر به جاهایی که می روید هم برای خوانندگانتون بنویسید . با تشکر

عبدالرسول

..با سلام و عرض ادب ...این كشور زمستانهای سردی داشته و تابستانها، درجه حرارت دشتهای مركزی، افزایش شدیدی دارد....این جمله رو از ویکی پدیا خوندم ..و فکر کنم بهترین فصل سفر به مجارستان بهار باشه..ضمنا تشکر فراوان دارم از نوشته ها و چیدمان وبلاگ فاخر شما...عالی است جذابیت فوق العاد ه ای داره این یادداشتها...دست و پنجه شما همیشه سالم باشه....[گل][گل][گل][گل]

دايي رضا

سلام .من هم تا حدودی نظردکتر باران دوست را دارم .اگه میشد عالی بود .با این حال از شما تشکر میکنم واقعا مطالبتون زیباست

tima

من در جستجو امروز با سايت شما آشنا شدم با اينكه تا حالا زياد سايتهاي سفر و گردشگري رو خونده بودم تعجب مي كنم چطور امروز با سايت شما آشنا شدم جايي ازش لينكي نبوده ولي قلمتون و سفرنامه هاتون و سفرهاتون خيلي جذابه و فكر كنم تو ساعته منو اينجا ميخكوب كرده دوست دارم اطلاعات بيشتري از تجربه هاتون كسب كنم در ضمن شما چند سالتونه ؟ و در آخر هم تشكر ميكنم از اينكه اين همه وقت مي گذاريد و سفرنامه هاتون را اينجا ميذاريد.

پرستو

سلام و سال نو مبارک از نوشته های پر بارتون ممنون لطفا تحصیلات و شغلتون را بگویید آیا شما تور های مسافرتی برگزار میکنید با تشکر

باران

بعضی ازعکسها عین کارت پستاله ممنون اززحمات شما

باران

بخدا دستت دردنکنه