گشتی در کاشان

مژده ای همنفسان ،کوی مغان است اینجا

رخ متابید که خلوتگه جان است اینجا

صبح روز دوم است و هوا بس ناجوانمردانه سرد.ما راهی کوچه های قدیمی کاشان؛ این شهر هزاران ساله؛ هستیم.بارها کاشان را دیده ایم و این بار قصدمان دیدار از چند مکانی است که در این دید و بازدیدها فقط نامشان را شنیده بودیم و تاکنون فرصتی برای دیدنشان نداشتیم .پس راهی خیابان "فاضل نراقی" و کوچه "آقا بزرگ" میشویم جاییکه قرار است با یک تیر سه نشان بزنیم!

ابتدا در محوطه ای مقابل "بقعه خواجه تاج الدین" ماشین را پارک کرده و پیاده میشویم.از بیرون آنچه دیده میشود خانه ای با دیوارهای کاهگلی است که 2 گنبد آجری بر بالای آن قرار دارد.گنبد شرقی بقعه خواجه تاج الدین نام است.

داخل بقعه فضایی بزرگ با سقفی بلند است که قبور چند بزرگ در آن قرار گرفته اند. متولی بقعه مرد مهربان خوش سخنی است که برای ما از تاریخچه چندین صد ساله بقعه میگوید.از روزگاری که در قرن 7 هجری خواجه تاج الدین نامی که مرد خیر و بزرگ شهر بوده دستور ساخت این مکان را میدهد.در روزگار رونق و بروبیای کاشان خواجه که مردی متول و بانی خیری برای بسیار بناهای تاریخی بوده دستور میدهد چند مسجد و مدرسه و منار و گنبد و بقعه برای مردمان کاشی ساخته شود.بعدها زلزله امان نمیدهد و بیشتر این مکانها با خاک یکسان میگردند.

 حالا اینجا خانقاه یا همان خانگاه نعمت اللهی است.یکی از ده ها خانگاه دراویش کاشانی که بیشتر در عهد صفوی ساخته شده بودند و امروزه دیگر تک و توکی از آنها گوشه و کنار شهر هنوز سرپاست.شاید سرپایی این یکی برگردد به قبر حاج ملّا محمّد حسن نطنزی از عرفا و اقطاب دراویش نعمت الّهی.

من این فضاهای خانگاهی را دوست دارم حتی اگر هیچ چیزی در آنها نباشد حال خوبی دارد.شاید سکوت آنها شاید بی شیله پیلگی آنها شاید روحی بزرگ که تو مهمان درگاهش میشوی.اینجا هم فضایی معنوی است.به قول دکتر جواد نوربخش :

«خانقاه خلوتخانه صوفیان است و قرارگاه آنان، مجلس اهل حال است و مکتب سیر کمال. سالکان الی اللّه در آن آیند تا زنگ تعیّن از آیینهٔ دل بزدایند. کعبهٔ عاشقان است و قبلهٔ صادقان»

گنبد غربی خانقاه اما متعلق به قبور شاهزاده اسحاق و شاهزاده ابی طالب دو امامزاده مدفون در اینجاست.امامزاده گانی که زیر گنبد دوار هزار نقش ترنج و نارنج قرنها آرام خفته اند و آرام میکنند زائران مکتب دل و دین.

بالای سر دیوار گچی، نقاشیهای دیواری قدیمی و زیبایی نگاهمان را میگیرد.نقاشیها بکر و ساده و بدویند.دو شاهزاده دین در چپ و راست شاه مردان قرار گرفته اند و بوالعجب که به جای تیر و شمشیر در دستان آنها دو شاخه گل قرار گرفته است.پشت سر آنها فرشته ها و مردانی از جنس عالم بالا ،بال در بال درختان سرو آزاده قد برافراشته اند.نقاشی بسیار بیش از اینها گویی حرف با تو میزند...

دری چوبی توجه من را جلب میکند.متولی امامزادگان میگوید دری بسیار قدیمی است که تاکنون از تاراج دزدان در امان مانده است به یمن برکت بقعه و گنبد و صفای دل اهل دل....دست که بر شیارهای چوبی در میکشم انگار پوست تن پیر خرابات را لمس کرده ام.شاید این در، کالبد همان پیر مغانی باشد که در تن طبیعت استحاله یافته و میخواند:

در میخانه بسته‌اند دگر

افتتح یا مفتح الابواب

از بقعه امامزادگان که در میاییم درست جنب دیوار بقعه مسجد آقا بزرگ قرار دارد.

حال خوبی دارم.خیلی خوب وقتی زیر آسمان بسیار گرفته و ابری کاشان و در این سوز گزنده زمستانی مسجدی چنین عمیق،چنین و سیع و چنین بی حاشیه مرا تنها خود_خودم را به خود میخواند.دلم میخواهد بدوم درست در آغوش مسجد خودم را،خود_خودم را پهن کنم.فکر میکنم خدا در آن دور منتظر من ایستاده است.

از زیر مقرنسهای آویخته مسجد میگذرم و آنچه شیفته ام میکند عظمت مسجدی از جنس تار و پود کویر است که انگار هیچ کس جز من در تن او نیست.دورتادور مسجد شبستانهای طلاب قرار دارد.حوضی سنگی و خالی در میانه آن قرار گرفته است.گنبد آجری و ساده آن چقدر صمیمی ما را به خدا میرساند و گلدسته هایش تو گویی دو شاخه گل رو به خدا که صدای خدا را به ما خواهند رساند.این مساجد کویری از جنس خدایند انگار...

و کبوترهایش...و کبوترهایش که دیگر دل در گروی سجودی ابدی داده اند و جلد گنبدهای آجری مسجد شده اند.کبوترهایی که از دور، بقبقوی آنها با الله اکبر اذان ظهر در هم میامیزد و خدا را میخواند و خدا را و خدا را.....

***راستی نکند اینها کبوتران "طوقی" علی حاتمی باشند.بخشی ازآن فیلم قدیمی و زیبا در این محوطه ساخته شده است....

مسجد را آخرین یادگار شکوه معماری قاجار مینامند که به دستور "آقا کوچک" ساخته شده است.آقا کوچک فرزند ملامحمد مهدی نراقی بود که هنگام تولد پدر را از دست داد و بنا به رسم آن روزگار نام پدر را عاریه گرفت.بعدها که خود ملایی صاحب نام شد آقا کوچک نام گرفت در مقابل آقا بزرگ که لقب پدرش بود.

زمان محمد شاه قاجار روزی شاه از اینجا گذر کرد و با آقا کوچک هم کلام گشت.مرتبه سواد و دانش او شاه را گرفت و شاه دستور داد زین پس او را آقا بزرگ بنامند.
در جلسه ای که شاه و علما داشتند شاه پس از دیدن مقام علمی ملامحمد مهدی از ایشان و علما خواست تا از او درخواستی داشته باشند . ملا محمد مهدی می گوید: پشه ها را از ما دور کن! شاه گفت درخواستی از من بکنید که بتوانم آن را اجابت کنم . من از انجام این کار عاجزم ، گفتند برای ما رعیت ها مسجدی بنا کنید تا در آن نماز بخوانیم و شاه  این درخواست را اجابت کرد.

مسجد آقا بزرگ ساخته شد...

مسجد آقا بزرگ ماندگار شد...

/ 37 نظر / 230 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پریسا

یعنی آدمو شیفته سفر میکنی با متنهات [دست] احساس میکنم تا حالا کاشان نرفتم هرچند که در واقع چندین بار رفتم ولی نه با این کیفیت

مريم گلي

سلام خانم دوباره رفتي حاجي حاجي مكه !!!!!!!!! منتظرييييييييييييييييمممممممم!!!!!!

سيدمهدي

يكم برام عجيب هست و باورش سخت كه در دو مطلب شما نظر گذاشتم تا حالا (يكي همين مطلب و ديگري خانه منوچهري) اما تاييد نشده است مشكل خاصي داشته اند؟ لطفا اطلاع رساني كنيد كه شديد دلگيرم

خسرو یوسفی

با سلام از طریق ایمیل یکی از دوستان با وبلاگ زیبایتان آشنا شدم وبلاگ خیلی جامع و پر محتوا بدون حاشیه بود خوشم آمد و با اجازه به جمع دوستان صدای کوهستان اضافه شدید شاد و موفق و پیروز باشید

سيدمهدي

اگر تاييد شده است پس نظر قبلي من كجاست؟خودتان نگاهي بيندازيد متوجه حرف من ميشويد

رضا

سلام بسیار لذت بردم بیاد سفری که به نوش آباد داشتم انداختین بیانتان عالی وحسی بود که گذر زمان را حس نکردم امید دارم باز هم فرصتی باشد که بتوانم از سفرهایتان با تصاویر خوبتان بازدید کنم . درود برشما وخانوادتان پایدار

mehdi.taheri

این مسجد از بناهای چشمگیر و ارزنده کاشان است.شاید میشد بیشتر به آن پرداخت و تصاویر زیباتری ثبت کرد که البته نیاز به لنزی واید دارد.فکر میکنم با لنز 18 این تصاویر را ثبت کرده باشی. شاید از سردی ناجوانمردانه هوا سر در گریبان فرو برده بودی و زود از آن گذشتی!

مهدیس

salam.merC babate hame matalebe khoobeton.man daneshjooye memariam va aks az mogharnase dare vorodiye in masjedo lazem daram.to internet hame aksa ba keyfiyate payine mikhastam bebeinam akse ba keyfiyate mogharnase dare vorodi ro darin be man bedin?khahesh mikonam age emkanesh has komakam konin

آرش

سلام من اولین باره که به وب شما اومدم. خیلی سفرنامه هایتان خوب و شیوا نوشته شده و عکسهایتان هم جالبه. من چند تا از پستهایتان رو خواندم خیلی خوب مخصوصا این دو سه تا پست که راجع به شهر خودم کاشانه! خیلی خوبه که ایران گردی پرمحتوایی رو دارید. خوش به حالتان. بابت این پشتکارتون در نوشتن و آپ کردن وبتان باید به شما تبریک گفت.