سنندج(3)

خرداد 90 - موزه سنندج

و اما این چهره های معلوم الحال چه کسانی هستند؟اینها که اینگونه ماسک زده اند تا شناخته نشوند؟اینها که چهره های خطرناک دارند و شاید عامل تروریسم باشند.یعنی چه کسانی میتوانند باشند؟؟؟؟

آقا این خبرا نیست چرا جو سازی میکنی...هوای سنندج از بخت بد ما به شدت در آن چند روز آلوده شده بود.توده هوای غبارآلودی از سمت عراق به سنندج رسیده و آسمان یک سر خاکستری بود.کار به جایی رسیده بود که هنگام پیاده روی در خیابانهای شهر نفس کم میاوردیم و به شدت خسته میشدیم.چاره ای نداشتیم که از داروخانه ماسک تهیه کرده و به دهان مبزنیم بلکه بتوانیم این هوای خاکی را تحمل کنیم.فکرش را بکنید ما از هوای همیشه آلوده تهران به سنندج پناه آورده و در هوایی آلوده تر گرفتار شده بودیم...این هم از بخت خاکستری ما!

وارد موزه سنندج میشویم یکی دیگر از خانه های قدیمی شهر که به عمارت "سالار سعید" هم شناخته میشود.ساخت بنا به دستور «ملا لطف الله شیخ الاسلام» انجام گرفت که بعد ها به دوبخش تقسیم شد و توسط نوادگانش به فروش رسید.یک بخش خانه که امروز به موزه سنندج تغییر کاربری داده در تملک «عبدالحمید خان سنندجی(سالار سعید)» در آمد.

معماری زیبای بنا متعلق به دوران قاجاریه است.همان طور که حتما خودتان میدانید در دوران قاجار ایران بیشتر و بیشتر تحت نفوذ کشورهای غربی درآمد.این مراوده با دنیای بیگانه بر معماری ایران زمین هم تاثیر گذاشت.المانهای غربی خصوصا در ساخت در و پنجره ها نمودار شد.تزیینات بیشتر و گچ بریها و آیینه کاریها پرکارتر شدند.مقرنس کاری و ازاره کاری وارد معماری خانه ها شدند.سالنهای بزرگی در سرسراها با اشکال هندسی  تزیین شدند و سقف چوبی خانه ها آیینه کاری و نقاشی شد.

وارد موزه که میشوید در ابتدا بخش باستان شناسی آن را میبینید.مربوط به عصر مفرغ و آهن و دوره های باستان شناسی ایران.در میان این اشیا :قطعه زیورآلات زنانه، اشیا سفالی، انواع ظروف سفالی به رنگ‌های خاکستری، قرمز و نخودی(که زیباترین آنها تنگ کوچک لعابدار منقوشی است که لعاب آن فیروزه‌ای و سفید و زرد بوده و نقش گل‌های آن به شکل گلچه است) اشیا مفرغی شامل ظروف، انواع تبر، سنجاق‌های تدفینی، سوزن‌های دوخت و حلقه‌ها، اشیایی از جنس استخوان و عاج، شامل قطعات تصاویری از شکار و نبرد نقش‌های اسطوره‌ای، گل‌های رزت، نقوش هندسی و سرپیکان و اشیا سنگی: شامل سردوک‌ها، حلقه‌ها و مهره‌ها. علاوه بر اشیا زیویه مجموعه‌ای از اشیای فلزی و سفالی دیگر شامل انواع سرنیزه، خنجر، حلقه‌های گوناگون، مجسمه‌های کوچک و ظروف سفالی با اشکال مختلف و بعضاً با نقوش کنده یا ترسیم شده به رنگ‌های قرمز، خاکستری، نخودی و همچنین ظروف شیشه‌ای شامل انواع پیاله و عطردان وجود دارد.

جالبترین بخش موزه دیدن اسکلتهای قدیمی است که شاید به عصر آهن برگردند.این اسکلتها که نقریبا سالم مانده اند به همراه اشیای شخصیشان به همان شکلی که دفن شده اند یعنی به شکل جنینی_چمباتمه)درون محفظه شیشه ای قرار گرفته اند.در دست یکی از آنها هنوز زیورآلاتش دیده میشود.او صورت غمگینی دارد نپرسید از کجا فهمیدم حسم بهم میگوید!

بخشی دیگر از موزه به اشیای دوره هنر اسلامی تعلق دارد.که شامل کاسه، قدح، بشقاب و مجسمه و ریتون که به طرز استادانه‌ای ساخته شده و با لعاب و نقوش و خطوط تزئین یافته‌اند میباشد.دیدن این اشیا میتواند الهام بخش هنرمندان نقاش و مجسمه ساز باشد برای گرفتن طرح ها و نقوش اکسوتیگ ایرانی.

اما شاید زیباترین بخش بنا زیرزمین آن باشد که در واقع حوض خانه ساختمان بوده و امروز نمایشگاه موقت اشیای قدیمی خارجی است که در طی سالها توسط افراد سرشناس گردآوری شده است.این اشیای اروپایی شامل ظروف و چراغ و آیینه و شمعدان و...است که ارزش زیادی دارند و بسیار زیبا و نفیسند.اما از اشیای این بخش که بگذریم دیوارهای آبی رنگ و سقف نقاشی شده ان است که هوش از سر میبرد.سقفی که با گچ بریها و آیینه کاری های بسیار ظریف تصویر ما را در خود انعکاس میدهد و مارا در آبی بیکرانه ای غرق میکند.

اینجا شبیه یک "جمعه بازار" است.جمعه بازاری نفیس با اشیای عتیقه و گران قیمت که بر طاقچه های حوضخانه چیده شده اند.پارچه های اطلس و حریر فیروزه ای طبقات آن را زینت داده اند و ده ها ظرف چینی با رنگ و لعاب دلنشین بر آنها غنوده اند.اینجا هوش از سر زنان خانه دار میبرد.

و بالاخره غم انگیز ترین بخش گشت و گزار ما دیدن ناگهانی کبوترهای نیمه جانی بوند که زیر پله کانها از شدت آلودگی هوا بیهوش شده و رو به مرگ پرپر میزدند و مایی که با تاسف تنها نظاره گر مرگ غم انگیز انها بودیم و هیچ کاری از دست ما برایشان برنمیامد.روزگاری پیش سالهای دور این شهر و همه شهرهای سرزمین من با خانه های زیبا و طبیعت پاک و آسمان ابیش جولانگاه پرنده هایی بود که پر میگشودند و زیر سقف خانه ها و لای آجرها و ناودانها و شاخ و برگ درختان برای خود آشیانه میساختند و زادوولد میکردند و بخشی از هویت شهری ما محسوب میشدند.امروز لاشه بیجان ان پرنده ها در گوشه و کنار این شهرهای خاکستری افتاده است بی آنکه کسی دلش بسوزد و حداقل برای این موجودات بیزبان کاری انجام دهد.دلمان عجیب میسوزد.

از موزه سنندج که بیرون میاییم به سوی رستورانی که متاسفانه نامش را فراموش کرده ام میرویم(دوستانی که بودند کمک کنند نامش را به خاطر بیاورم).این رستوران محیط جالبی دارد.همه در و دیوارش با اشیا و ظروف و مجسمه و تابلو و هرچییزی که به ذهنتان برسد پر شده است.غذای دلچسبی دارد خصوصا ته چین گوشت بسیار لذیذی که با ته چینهای عادی فرق دارد و پیشنهاد میدهم حتما ان را امتحان کنید....

گشت شهر سنندج هنوز تمام نشده است با من بمانید.

/ 24 نظر / 264 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیروان

mer30 ke enghad az share moon taarif kardid va enghad dagh dar mored hamechish tozih dadid

کرمانشاه-باغ پرندگان/تکیه بیگلربیگی/تکیه معاون الملک/سراب نیلوفر/طاقبستان/بیستون/بازارسنتی کرمانشاه و...

عععععععععععععععععالیست...از اینکه پاسخ سوالم رو دادی ممنون-سوالم در مورد دریای خزر بهتره یا جزیره لاک پشتها...مرسی

ناشناس

کجابروید نفهمیدیم بنویسید

شاهین

درود وسلام خدمت خانم علیه سمیرا منفرد . یکی از زیباترین یابهتر بگم زیباترین وبلاگ در ارتباط با ایرانگردی وبلاگ شما ست که واقعا بهتون تبریک میگم باید بگم که بیشتر اوقات برای تمدد اعصاب آنرا را مرورمیکنم . خانم منفرد چند تا سوال داشتم که در صورت صلاحدید ودر صورت امکان خواهش میکنم واضح ومفصل جواب بدهید . 1- در سفرهای که شما وگروهتون به شهرهای مختلف داشتید دیدنیها یا ویژگیهای کدام شهر براتون غیر منتظره بوده (چه ان شهرهایی که انتظار شهر دیدنی وزیبا با مردمانی خوب داشتی اما غیر از این بوده وچه بلعکس) اگه امکان هست صریح بگید ؟ 2- تو گروهتون دانشجو یا کارشناس معماری هست؟ اگر هست در مورد ویژگیهای جغرافیایی معماری هر منطقه اظهار نظر کنند 3- وسوال دیگر اینکه چرا در قسمت وصف عمارت خسرو آباد بعد از جمله "نمای باشکوه این قصر سلطنتی"از سه علامت !!! استفاده کرده اید .در حالی که نمای بیرونی عمارت واقعا بسیار با شکوه وسلطنتی است.وخاندان اردلان در زمان خود یکی از قدرتمندترین والیان ایران بوده اند. وموضوع آخر اینکه ایکاش یه کم در مورد زیباییهای ارسی بسیار زیبای موزه سنندج بیشتر میگفتید چون احتمالا میدانیدارسی موز

سروه

سلام،وب خیلی خوبی داری همیشه ادامه بده. خواستم بگم که اسم اون رستورانه "جهان نما"س. همیشه موفق و شاد باشید.[لبخند][گل]

مریم

سلام و وقت بخیر از خوندن سفرنامه تون لذت بردم من خودم اهل کردستان هستم و خیلی خوشحالم که به اینجا سفر کردین.اون رستوران که تو سنندج رفتین اسمش جهان نما هست و یه مورد دیگه اینکه فیلم بهمن قبادی به نام نیوه مانگ در شهرستان کامیاران و روستای پلنگان ساخته شده.روستای پلنگان روستایی بسیار زیبا و پلکانی شبیه ماسوله است که دارای شیلات و طبیعت بسیار زیباییه که توصیه می کنم حتما در بهار یه سر به اونجا بزنین اطلاعات بیشتر در مورد پلنگان رو در سایتهای مختلف میتونین بدست بیارین.شاد و موفق باشین

مرتضی

سلام سميرا خانم اتفاقی وب شما رو سرچ کردم خيلی از نوشته هاتون لدت بردم بعضی جاهشو رفتم ياد خاطره هام افتادم. اسم اين رستوران جهان نما ست خيلي خوشگله عکسشو دارم. موفقو مويد باشيد دوستون دارم

سلام خدمت شما . نام این رستوران جهان نما هستش واقع در میدان انقلاب روبروی دخانیات

طاهره

سلام. بسیار زیبا وعالی . عکسها هم که فوق العاده .

الناز

سلام سمیرا جان اسم این رستوران جهان نما ست