چین-اسطوره شرق(۴)

ادامه روز دوم-۵/۶/۸۶

4mcc7xu.jpg

اینجا کارگاه میناکاری یکی از قدیمی ترین و زیباترین هنرهای دستی مردم چین است .در گذشته این ظروف تنها منحصر به امپراطوران میشده اما امروزه در اختیار کلیه هنردوستان قرار گرفته است.البته ناگفته نماند که قیمت این ظروف سر به فلک میکشد.

63h2xs7.jpg

ساخت این ظروف مراحل گوناگونی دارد.در ابتدا طرح مورد نظر را روی ظروفی مسین میکشند. سپس روی طرح مورد نظر را با مفتولهای سیمی بسیار نازک پوشانده و با چسب می چسبانند.  سپس با رنگهای معدنی رنگ میزنند و درون کوره ای با درجه حرارت ۸۰۰ درجه سانتیگراد قرار میدهند تا مفتول ذوب شود سپس از کوره درآورده مجدد رنگ کرده و دوباره در کوره قرار میدهند. این عمل ۶ بار تکرار میشود.تا سرانجام مس با این رنگها کاملا آمیخته و از حالت برجستگی درآید.سپس سطح ظرف مورد نظر را ابتدا با سنگ سیاه دوم با ماسه و در آخر با زغال چوب صیقل میدهند و رنگ لعابی روی آن میزنند. 

67zh2ew.jpg

بعد از دیدن کارگاه میناکاری به دیدن کارگاه و نمایشگاه سنگ یشم رفتیم.این سنگ در چین سابقه ۴۰۰۰ ساله داشته و اولین بار توسط چینیها در دنیا کشف شده است.کلا ۱۲۰۰ گونه یشم در جهان وجود دارد.از یشم نرم در صنعت مجسمه سازی و از یشم سخت برای ساختن زیورآلات استفاده میکنند.یشم عموما رنگ سبز کبود دارد اما براساس خالص بودن طیفی از رنگهای سبز بسیار زیبا را شامل میشود که دستبند و گردنبند های بسیار بسیار شکیلی از آن درست میشود که باز هم براساس نوع یشم از قیمتی حدود ۱۵۰۰۰ تومان تا ۱۰۰۰۰۰۰ تومان و بیشتر را شامل میشود.(عجیب برای خانمها هوس انگیز است ها!!!)

6cqhsfk.jpg

تونی میگوید از زمانی که متولد شده مادربزرگش یک گردنبند یشم در گردنش انداخته که هنوز هم به همراهش است.یشم بر اثر گذشت سن و تماس با پوست بدن کم کم تغییر رنگ میدهد.براساس رنگ حاصل شده تونی میتواند هرروز متوجه تغییرات مزاجی و درونی بدنش گردد یعنی با ایجاد بیماری در بدن از روی رنگ حاصل شده شخص متوجه گردیده و به پزشک مراجعه میکند.جالب است نه؟؟؟

راستی به یه چیز دیگه هم توجه کنید.شیر!!! بله مجسمه شیر در واقع سمبل چینه و سر در بیشتر اماکن مهم دیده میشه.سمت راست شیر نر قرار داره که زیر دستش یک گویه که این نشانه قدرته.سمت چپ شیر ماده قرار داره که زیر دستش یک توله شیر قرار داره و نماد باروری است.جفت این دو شیر با هم نماد بزرگی و عظمت و آفرینشه...اما نکته مهم اینجاست که از کجا شیر تبدیل به نماد چین شده؟در زمان اشکانیان یکی از پادشاهان ایران تصمیم میگیره که هدیه ای به یکی از امپراطوران چین تقدیم کنه...و بله! مجسمه ای از شیر که نماد پادشاهی ایران بوده به عنوان تحفه میفرسته و از همین جا شیر نماد امپراطوری چین نیز میگردد.باز هم ایران!

4lza96q.jpg

چینی ها به مجسمه و اشکال اعتقاد زیادی دارند.به طور مثال این دایره ها که از یشم تهیه شده تو در تو میباشند.هنرمند تکه ای از یشم را از دورن به دوایر متصل به هم تبدیل میکند بدون اینکه دایره ها بیرون بیایند.این مجسمه ها نماد خوشبختی یک خانواده و در کنار هم بودن اعضای آن با هم است.(پس برای اینکه کانون خانواده از هم نپاشد یکی از این دوایر تودرتو کافیست!!!!)

6h3tbmb.jpg

اینجا یک رستوران چینی مخصوص مسلمانان است.امروز اولین بار است که مسافران تلاش به خوردن غذاهای چینی را آغاز میکنند.معمولا من آدم بد غذایی نیستم اما اعتراف میکنم که نتوانستم قاشقی از این سوپ را قورت بدم.

(تخم مرغ خام را در آب جوش میشکنند.همین....این یعنی یک سوپ خوش مزه!)

677xwt2.jpg

آخر شب به صورت اختیاری کسانی را که مایل بودند به یک مرکز ماساژ درمانی بردند.در چین ماساژ رکن بزرگی از زندگی است.مراکز بسیار معتبر تمیز و مجهزی در پکن وجود دارد که مخصوص به این کار است.تیم ما را به دو بخش خانمها و آقایان با یک پاراوان جدا کردند که این موضوع به شدت باعث تعجب ماساژورها شد.سپس قرار شد خانمهای ماساژور ما خانمها را ماساژ دهند و آقایان ماساژور آقایان محترم ایرانی را.اما........

دز آخر کاشف به عمل آمد خانمهای ماساژور همسران گرامیمان را ماساژ داده اند....!!!

شیوه ماساژ به این شکل است که ابتدا ۱۰ دقیقه پاهایمان را درون محلول خاصی قرار دادند سپس ۴۰ دقیقه کل سراسر پا را ماساژ داده که واقعا میچسبد!سپس ۴۰ دقیقه شانه٬ گردن٬ کتف و کمر را ماساژ میدهند که اون هم بسیار میچسبد.بعد از ماساژ انگار آدم تازه از مادر متولد میشود.(توصیه مرا جدی بگیرید مبادا به چین رفته و سراغ ماساژ نروید ها!!)

/ 2 نظر / 227 بازدید
سارا

سميرا جان بازم عکسها باز نميشه!!!

باران

تعریفشو زیادشنیدم