لندن(5)

۲۹/۱۲/۸۶

2nq6tzo.jpg

 این اتوبوسهای روباز دو طبقه در بیشتر کشورهای توریست پذیر جهان وجود دارند.گشتهایی که درآن شما را دور شهر برده و دیدنیهای شهر را به صورت عبوری به شما نشان میدهند.داخل اتوبوس به ازای هر صندلی گوشیهایی وجود دارد که توضیحی برای هر محل دیدنی ارایه میدهد و معمولا به زبانهای مختلفی به ارایه اطلاعات میپردازد.

dxnt4z.jpg

 در تمام این ۸ روز سفر ما تقریبا هر روز از این خیابونSouth kengsington  رد میشدیم.یکی از قشنگترین و جذاب ترین خیابونهای لندن که توش پر از سوژه واسه دیدنه.به طور مثال همین مغازه ای که در عکس میبینید متعلق به دو شریک به نامهای فرچون و ماسون هست.یک مغازه خوشگل که سر در اون ساعت بزرگی قرار داره که قدیمیه و سر هر ساعت درش باز میشه و مثل کارتونا یک خروس از توش میاد بیرون و کوکو میکنه.صاحب مغازه هم میاد بیرون و عابران را با رویی گشاده   به درون مغازه دعوت میکند.

2ia3olj.jpg

  گلفروشای لندن مغازه ندارند.پاتوقشون دکه های گوشه های خیابونه .دکه هایی با آفتابگیرهای رنگی بر روی خیابونهای سنگ فرش شده که صبح به صبح آب و جارو میشن و با گلهای رنگی و زیبا فضای شاعرانه ای به شهر لندن میدن.خیلی از این گل فروشا کنار کلیساها پاتوق دارن.کلیسا تو سطح لندن زیاده و تقریبا مردم انگلیس هنوز به مذهب پابندند.

3eemf.jpg

 کافه نشینی جزو لاینفک زندگی اروپاییان محسوب میشه.شما  هر قشر و هر سنی رو میتونید توی این کافه های کنار خیابونی پیدا کنید.چه بسا آدمهای مهمی که از همین کافه ها سر درآوردن و چه بسا آثار مهم چهانی که رو میز همین کافه ها نوشته شدن.آدمایی مثل کافکا-همینگوی و حتی صادق هدایت روی همین میزا دور هم جمع میشدن.البته تو پاریس شما کافه های زیادتری رو میبینید.اینجا شاید به خاطر شرایط آب و هوایی تو این فصل باشه که آدمای کمی رو بیرون از کافه ها تو خیابون میبینیم.مردم میشینن دور هم قهوه ای ٬چیزی میخورن و ساعتها دور هم گپ میزنن.

5al63p.jpg

 در قدیم رسم بر این بود که وقتی در جنگی پیروزی حاصل میشد یک طاق نصرت به رسم یادبود میساختند.شخصی به نام ولینگتون در سال ۱۸۱۵ در جنگ علیه ناپلون شرکت داشته و از خود گذشتگیهای زیادی هم میکند و باعث شکست او در جنگ واترلو میشود.پس از پیروزی او  این طاق نصرت ساخته میشه و قرار بوده اون رو سر در کاخ با کینگهام نصب بشه اما معمار اشتباهی در محاسبات میکند و طاق نصرت بلندتر از حد لازم ساخته میشود. بنابراین آن را به این میدان منتقل میکنند و همین طوری آن را اینجا قرار میدهند. 

24git5l.jpg

 اینجا میدان ترافلگار است و این هم مجسمه لرد نلسون است یکی دیگر از قهرمانان ملی انگلیس در جنگ علیه ناپلون .از سال ۱۸۰۱ تا ۱۸۱۵ انگلیس درگیر جنگ با ناپلون بود.از اونجایی که بریتانیا نیروی دریایی قویتری داشت در بیشتر جنگهای دریایی میتوانست به پیروزی برسد.نلسون هم یک فرمانده دریایی بود که در جنگ ترافلگار بر علیه ناپلون رشادتهای زیادی کرد و یک چشم و یک پای خود را هم از دست داد .

10x6hpk.jpg

 اینجا برج لندنه.قلعه ای قدیمی که تاج گذاری ویلیام فاتح٬اولین شاه انگلیس٬ در سال ۱۰۷۸در آن انجام شد.اولین ضرب سکه هم در همینجا صورت گرفت.نمیدونم فیلم امسال هالیوود به نام ؛الیزلبت؛ رو دیدید یا نه؟ تو همین قلعه فیلم برداری شده.اگر یادتون باشه اعدام اولیور کرامبل و ملکه مریت هم در همین قلعه صورت گرفته است.این ساختمون ٬قدیمی ترین ساختمون لندنه که جواهرات سلطنتی هم همینجا نگهداری میشه.اونایی که این موزه رو دیدن میگن اصلا قابل قیاس با موزه جواهرات ما در بانک مرکزی نیست.اما کیه که قدر بدونه؟

2wpneco.jpg

 در لندن ارزش زیادی برای ساختمانهای قدیمی قایل هستند و به همین دلیل به بافت ستنی اون اهمیت زیادی میدن و به سادگی مجوز ساخت برج و بارو رو نمیدن.هرازگاهی که از دستشون در میره و ساختمون جدیدی ساخته میشه اعتراضات زیادی درمیگیره.این عکس رو برای همین گذاشتم تا برخورد سنت و مدرنیته رو در لندن شاهد باشید البته از حق نگذریم که اون ساختمونای جدید از معماری چشم گیری برخوردارن .کاشکی حداقل ما هم که برای سنتهامون ارزشی قایل نمیشیم و ساختمونای قدیممون رو به سادگی آب خوردن خراب میکنیم در جایگرینیشون سلیقه بیشتری به خرج میدادیم.

1zf4j93.jpg

 اینجا ساختمون شورای شهر لندنه.یکی از همون بناهای مدرن و در عین حال زیبا.معماری این بنا یکی از مهمترین نقشه های جهانی است که طرح آن در یک مسابقه بزرگ برنده جایزه شده است. 

/ 3 نظر / 81 بازدید
سجاد جلالی

سلام... عکس های قشنگی داری... ببینم تو معماری خوندی؟!

گلناز

سمیرا جان خواهش می کنم اطلاعات رو تصحیح کن تا به بازدیدکنندگان وبلاگت اشتباهات غلط ندهی: میدان ترافالگار یادبودی است از نبرد ترافالگار که در سال 1805 میان ارتش انگلستان به فرماندهی لرد نلسون و ارتش اسپانیا در گرفت و به پیروزی انگلستان انجامید، اما لرد نلسون اندکی پیش از پیروزی نهایی کشته شد. مجسمه لرد نلسون را بر ستونی بسیار بلند، در قسمت ورودی میدان قرار داده اند. اون برجی که برای تقابل سنت ومدرنیته قرار دادید pineapple building است!

باران

منظورت اینه که موزه هاشون خیلی باعظمته ولی قدرشونمیدونن اره؟