بوداپست(4)

٢٨/١٢/٨٨ - بوداپست-ارگ ماهیگیران

budapest_athene 118

از کاخ سلطنتی که بیرون آمدیم پیاده به سمت ارگ ماهیگیران راه افتادیم.جایی روی بلندی که در قرون وسطی بازار ماهیگیران بوده است.عده ای از ماهیگران هم از روی همین برج و باروها مامور نگهبانی از شهر میشدند و به همین دلیل این بخش  قلعه به ارگ ماهیگیران مشهور شد.

این ارگ  مشتمل از ٧ برج و بارو ست.در قدیم هم اقوام مجاری مشتمل بر ٧ قبیله بودند که بعدها با یکدیگر متحد شده و ملت مجارستان را تشکیل دادند.این ٧ برج هم بنا به همان فلسفه ساخته شده اند.البته این برجها قدمت زیادی ندارند و حداکثر به ١١۴ سال پیش برمیگردند.

budapest_athene 110

در میان این برجها کلیسا و مجسمه زیبای ماتیاس به همراه مجسمه استپان  قرار دارد.استفان برای مجارستانیها مثل کوروش کبیر برای ما مقدس است و به او حضرت استپان میگویند. او کسی است که ١٠٠٠ سال پیش اولین شاه رسمی مجارستان شد و از دست پاپ کاتولیکها تاج شاهی خود را گرفت و آیین مسیحیت را در این کشور رواج داد.٧٠ سال بعد از مرگش بود که بین مردم مقدس و محترم شد.در دوره او صومعه ها و کلیساهای زیادی در گوشه و کنار مجارستان ساخته شد.

budapest_athene 120

برج و باروهای این ارگ همه به سبک گوتیک و یا رومنس از سنگ سفید آهکی بر روی برج و باروهای یک صومعه قدیمی قرون وسطی ساخته شده اند.در کنار آنها مجسمه هایی از سران قدیمی مجارستان دیده میشود که دوطرف پله کان خروجی بر تن دیوار قرار دارند.از روی بلندیهای این ارگ میتوان جزیره مارگارت-رود دانوب-بخش شرقی شهر- کوه گلرت و سمت پست را دید.

از ارگ ماهیگیران که بیرون میاییم سوار اتوبوس میشویم.در طول مسیر از خیابان "آندراشی" معروفترین و شیک ترین خیابان بوداپست میگذریم.در این خیابان تمام برندهای معروف مغازه دارند و برای خرید جای شیک و گران قیمتی محسوب میشود و به درد آنهایی میخورد که پول زیاد در جیب و سلیقه آنچنانی در خرید دارند.طول این خیابان که ٣ کیلومتر است جای مناسبی هم برای پیاده روی است.در بخش اول خیابان مراکز خرید و در بخش دوم آن مراکز فرهنگی معتبر بوداپست چون سالنهای تاتر و موسیقی قرار دارند.بین بخش اول و دوم هم میدان اکتاگون یا میدان هشت ضلعی قرار دارد. در بخش سوم هم اکثر سفارتخانه ها وجود دارند.ساختمانهای این خیابان معمولا ١٣٠ ساله هستند.در آن زمان دولت پولی را صرف نمای هر ساختمان میکرد و شرط هم بر این بود که هیچ دو نمایی شبیه هم نباشند. به همین دلیل اکثر ساختمانها در این شهر از نظر معماری باشکوه و زیبا هستند.اگر سریال مدار صفردرجه یادتان باشد همه بخشهای خارجی سریال در این خیابان و در بوداپست فیلمبرداری شده بود.

budapest_athene 122

در انتهای خیابان میرسیم به یک میدان به نام میدان قهرمانان.١١۴ سال پیش این میدان به مناسبت ١٠٠٠ امین سال ورود مجارها به این سرزمین ساخته شد.هر دو طرف میدان موزه قرار دارد که یکی موزه هنرهای معاصر و دیگری موزه هنرهای زیباست.در وسط میدان همان طور که در عکس میبینید مجسمه یادبود شهید گمنام قرار دارد. شاید باورش برایتان سخت باشد اما تقریبا در تمام دنیا یک میدان هست که یادبودی از شهیدان گمنام جنگهای آن کشور است.

امروز قبل از ما پرنس چارلز(شاهزاده انگلستان) که مهمان بوداپست است به اینجا آمده و این تاج گل را او بر سر مزار قرار داده بود.

در کنار تندیس شهید گمنام یک مجسمه ٣۶ متری قرار دارد که در مسابقات هنری سال ١٨٩۶ برنده شد.در بالای این ستون مجسمه جبراییل ساخته شده که در دستانش یک صلیب به علامت کلیسا و یک تاج به علامت دولت قرار دارد و اتحاد کلیسا با دولت را نشان میدهد.این مجسمه سنگین با وزن طبیعی خودش روی ستون نشسته و هیچ ساروج و ماده ای در چسباندن آن دخالت ندارد.

در پایین آن هم مجسمه سران ٧ قببیله قدیمی مجارستان قرار دارد.

budapest_athene 131

اما بخش جالب توجه این میدان وجود دو آرک است که در ابعادی بزرگ و در دوطرف میدان برپاست.این آرکهای باشکوه شامل تعدادی ستون و مجسمه هستند که  خلاصه ای از تاریخ مجارستان از ١٠٠٠ سال پیش و با شروع پادشاهی استپان تا آخرین شاه مجارستانی در ١۵٠ سال پیش را نشان میدهند.در پای هر ستون مجسمه یکی از پادشاهان یا سران قدرتمند مجارستان که سهم بزرگی در تاریخ مجارستان داشته اند ساخته شده است.تمام این مجسمه ها و این آرکهای باشکوه در قرن ١٩ ایجاد شده اند.

budapest_athene 133

 در ۴ طرف این آرکها و بالای آنها هم ۴ مجسمه به نشانه کار-ستیز-پیروزی و شادمانی که مفهوم زندگی هستند قرار گرفته اند که هریک فرم سمبلیکی از این ۴ نشانه اند.

/ 2 نظر / 31 بازدید
دايي رضا

دایی جان خسته نباشی .ممنون از توضیحات قشنگت .و ممنون از اینکه با صرف وقت زیاد و هزینه زیاد برای اطلاع رسانی به دوستان تلاش میکنی . همیشه پیروز

باران

واقعا کشورقشنگیه خوشحالم که بهت خوش گذشته