استانبول(7)

در کاخ توپکاپی بخشی به نام موزه اسلامی وجود دارد.بخشی که وقتی وارد آن میشوید آنچنان در خود فرو میروید که دیگر دلتان نمیخواهد از آن بیرون بیایید.یک اطاق کوچک با گنجی که قیمت برای آن نمیتوان گذاشت.در این اطاق کوچک زیر میزها و تابلوهای شیشه ای شما اشیا باقیمانده از پیامبران الهی را میبینید که در طی سالها حکومت عثمانی بر سرزمینهای مصر و عربستان و بیت المقدس به دست آمده اند.در واقع این اشیا از کشورهای زیر سلطه عثمانی یا به زور گرفته شده اند و یا توسط پادشاهان آن کشورها به دولت عثمانی هدیه گشته اند.

از ارزش این گنجینه انقدر برایتان بگویم که دولت عربستان در ازای تامین نفت یکساله ترکیه خواهان بازپس گیری آنها شده اما دولت ترکیه حاضر به از دست دادن این گنجینه نشده است...

در این سالن عکس گرفتن مجاز نیست.من هم با سختی از روی صدها سایت توانستم تنها همین چند عکس از صدها شی این موزه را برایتان فراهم کنم....

داخل این موزه کوچک یک نفر قاری خوش صدای قرآن نشسته و ٢۴ ساعته در حال تلاوت قرآن است....حالا شما صدای مداوم قرآن را با اشیا این موزه کنارهم بگذارید تا ببینید چه حس غریبی دارد قرار گرفتن در فضای آن....

prophets_bow_web

اینها عصا و شمشیرهای حضرت محمد(ص) هستند.

161a

این مهر مخصوص نبی اکرم هست که به جای امضای آن حضرت پای نامه های او زده میشد. تصویر زیر نمایش حکاکی آن در ابعاد بزرگتر است.

saxiixii-rasuulka-scw-copy

همان طور که میبینید روی مهر نام خدا و رسولش حک شده است.اینها از کشور عربستان به اینجا آورده شده اند.

prophet-letter

این تکه چرم که زیر قابی شیشه ای نگهداری شده است یکی از نامه های رسول خدا است که در زیر آن هم مهر ایشان زده شده است.این نامه از یکی از یکی از کشورهای خاور میانه به اینجا آورده شده.

83

این صندوق هدیه یکی از پادشاهان به حضرت رسول است.در این صندوق قرآن مکتوب و بخشی از قبای آن حضرت نگهداشته میشده .

prophet-footprint

در یکی از وقتها که جضرت رسول روی تخته سنگی ایستاده بوده و سخنرانی میکرده جای پای ایشان روی آن قطعه سنگ نرم میفتد.آن سنگ را دوستداران رسول حفظ میکنند و بعدها داخل آن رابا طلای ذوب شده میپوشانند تا از گزند باد و آب محفوظ بماند.حالا این جای پای حضرت محمد(ص) است که میبینید.

prophet-hair-box

داخل این جعبه ظریف و زیبا تکه هایی از موی ریش رسول اکرم نگهداری میشود.

  prophet-tooth

اینها دو تا از دندانهای حضرت محمد(ص) هستند که زیر ذره بین برای دید بهتر بازدید کنندگان قرارش داده اند.

prophets_sandals2-copy

این هم صندل و یا به عبارتی کفش پای حضرت محمد(ص) میباشد که در این موزه نگهداری میشود.

resim0173wj 

در این موزه شمشیرهای مسلمانان معروفی من جمله:جعفر طیار-ابوبکر- عمر - عثمان- حمزه و ...... نگهداری میشود.این شمشیرهایی که در عکس میبینید بالایی متعلق به عثمان و پایینی که بزرگتر هست متعلق به امام علی(ع) میباشد.

hand_of_john_the_baptist

در این موزه علاوه بر اشیا اسلامی بخشهایی از ادیان و پیامبران دیگر هم نگهداری میشود.به طور مثال این بخشی از زره حضرت یحیی است که استخوان دست آن حضرت را در خود جای داده است و در طی نبش قبر آن پیامبر بدست آمده است.

علاوه بر این اشیا که عکس آنها را دیدید :عمامه حضرت یوسف- عصای حضرت موسی- لنگه قدیمی در کعبه - کلید قدیمی در کعبه - قرآن بسیار قدیمی روی چرم و بسیاری اشیا دیگر هم در این موزه نگداری میشود....همچنین یکی از لباسهای حضرت زهرا و لباس خونین امام حسین هم در اینحاست که تنها سالی یک بار در آن صندوق گشوده شده و در معرض دید بازدید کنندگان قرار میگیرد.

راستش این گنجینه انقدر بیقیمت است که در ابتدا در صحت و سقم آن شک کردیم. اما وقتی که پرس و جو کردیم دانستیم تمام کشورها صحت آن را قبول دارند و تاکنون هیچ کشوری مدعی نشده که این گنجینه قلابی است.به طور مثال خود یهودیان هم قبول دارند که این عصا متعلق به حضرت موسی است....

به هر حال اینجا یکی از زیباترین بخشهای کاخ توپکاپی است که نباید دیدنش را از دست بدهید.

اگر عسکها به هر دلیلی باز نشدند خود را به آب و آتش بزنید با هر ترفندی که میدانید حتما انها را ببینید....

/ 9 نظر / 68 بازدید
عبدالرسول

سلام و هزاران درود...يك روز كاري و سخت رو گذروندم ...خسته و بي رمق و بي انرژي به اينجا سر زدم ..الحق كه جاني دوباره گرفتم ....قابل وصف نيست...قدر دان زحمتهاي پاك تنظيم كننده عكسها و مطالب هستم...نمي دونم چه طور تشكر كنم ؟...به قول خود تر كيه ايها (سريال كليد اسرار )...خدا ازت راضي باشه ..يه چيز ديگه ...مطالب وبلاگ واقعا آموزنده و روح نواز هستن...و حتي با چندين و چند بار خوندن هم ابدا بوي كهنگي نميدن ...خدا كند كه ادامه داشته باشه ..شاد باشين و هميشه در سفر و اوج ...يا علي[[منتظر][گل].

محمدرضا

من باز هم با مطلبی که در مورد ترکیه نوشتی اومدم .(قبلی مال قونیه بود) مطالبت واقعا خوندنین والا منم توپکاپی رفتم و واقعا شگفت انگیز بود . اما هرگز عصای موسی و دندان حضرت محمد و تار مو .... باور نکردم . البته باور نکردن و کردن ربطی هم به اعتقادات من نداره اما ترکیه با این حربه هنر توریزم خودشا به رخ دیگر کشورها کشیده. همیشه در سفر . سفر بی خطر . با وبلاگی پر ثمر

ندا سلطان

خیلی خوب بود سمیرا جان .مرسی

mahsa

سلام سمیرای عزیز خیلی وقت سایت شما رو بدقت و با علاقه فراوان دنبال می کنم اولین سخنم تشکر فراوان از شماست اگر بدونید این خاطرات های روزانه شما یا همون سفر نامه هاتون چقدر تو تحویل پروژه و تحقیق هام کمکم کرده. حالا از شما یه جور کمک می خوام من عاشق سفر کردنم ولی یکم به خاطر محدودیت سن و یکم هم به خاطر محدودیت مالی نتونستم دوست دارم تمام دنیا و همچنین تمام ایرانو سفر کنم چون فکر می کنم با سفر کردن آدم هم خیلی چیزا یاد می گیره و هم به درد رشتم که معماری هست می خوره. می خوام تو طریقه ی سفر کردن کمکم کنید. می دونم حرفاتون برام مفید خواهد بود. البته براتون ایمیل زدم ولی از یاهو میل داشتم که شما میلم رو نگرفتید.

غزل خونه

سلام خیلی جالب بود... با دیدن این چیزهایی که متعلق به حضرت محمد بودن چه حسی داشتی؟

حمید غفاری

سلام.وب شما انصافا حرف ندتره.خیلی عالیه به خدا مخصوصا این مطالبتان.ممنون.[گل]به ما هم سری بزنید.

حمید غفاری

[لبخند]من عاشق حضرت محمد (ص) هستم الان هم میخوام از مطالبتان تو وب خودم استفاده کنم اگه اجازه بدید.[گل]

باران

واسه خودت اسپنددودکن واقعا مارودرشادیهات شریک کردی همه چیزعالیست

کرمانشاه-باغ پرندگان کرمانشاه/سراب نیلوفر کرمانشاه

عععععععععععععععععععععععععععالیست...