مثل آب برای شکلات

likewaterforchocolate_bigcover.jpg?uniq=-8v04q0

فیلم "مثل آب برای شکلات" رو دیدید؟ این فیلم بر اساس رمانی تحت همین نام ساخته شده و روایتی از یک عشق ممنوعه است.(forbidden love) چقدر به این کلمه اعتقاد دارید؟

داستان از این قراره که عشق بین یک دختر و پسر توسط مادر اون دختر محکوم به فراموشی میشه صرفا به خاطر اینکه دختر باید تا آخر عمر از مادر خود نگهداری کند.پسر تصمیم به ازدواج با خواهر آن دختر گرفته تا به این طریق بتونه هرچه نزدیکتر به اون دختر باقی بمونه.باقیشو حتما میتونید حدس بزنید...اینجا اون عشق ممنوعه!!!شروع میشود.

آدمی که  عاشقه و نمیتونه حسشو بیان کنه مجبوره اونو از درون بسوزونه مخصوصا که اون حس یک تابوی اجتماعی هم باشه دیگه تاروپود وجود عاشق مشتعل میشه و اون دختر چکار باید بکنه؟ درسکانسهای بسیار زیبایی اشکهای دختر موقع تهیه کیک چکه چکه درون مایع شکلات میریزه و زمانی که کیک توسط مهمانان خورده میشه به شدت اونها رو ملتهب میکنه و با خودش میبره به دریای خاطرات عاشقانه گذشته شان و  عمق وجودشون رو به آتیش میکشه.

دریکی از صحنه های فیلم جمله قشنگی گفته میشه: "هر آدم  با یک جعبه کبریت درون خودش متولد میشه که خودمون نمیتونمیم اونو روشن کنیم  برای روشن شدن نیاز به اکسیژن و شمع است.اکسیژن میتونه نفس یک عاشق باشه و شمع هرچیزی شاید یک قطعه موسیقی یا یک شعر - یک کلمه و یا حتی تماس ساده دست...مهم اینه که اون کبریت باید یه روزی مشتعل بشه و روشنت کنه"

نمیدونم تا چه حد این تجربه رو داشتی اما نمیتونی منکرش بشی که گاهی تکه ای از یک آهنگ یا حتی یک نسیم از بوی یک عطر میتونه ناگهان ببرتت با خودش به یک دنیای دیگه ببرتت به لحظه های نابی از جوانی-زیبایی و ....عشق

/ 4 نظر / 27 بازدید
زهرا تحصيلی

به نظر می رسه فيلم با کتابش فرق داره يا قشنگتر به تصوير کشيده شده با فرمايشات شما به خصوص اون جمله عميق و زيبا واجب شد فيلمشو ببينم..

مسعود

سلام. ممنون از معرفی فیلمایی که گذاشتین. رفیق این همه فیلم خوب از فان تریه. تارکوفسکی و... معرفی کردی حیف نیس از خداهای سینما مث گدار. آنتونیونی. برسون. برگمان و .... چیزی ننویسی؟ یا همین فیلمساز استثنایی ترکیه یعنی نوری بیگله جیلان؟ من اصلا قصد دخالت یا فضولی ندارم ولی به نظرم اینا بهترن تا فیلمی مث آواتار. جشنواره ها هم معمولا نمیشه روشوون حساب کرد (البته به جز کن). وقتی یه فیلمسازی مث هیچکاک یا فلینی از اسکار دور میشن واقعا نمیشه حساب کرد روش. بازم ممنون. شرمنده اگه نظر دادم