بر بالای کوه مقدس

مرداد 92 - به سوی کوه مقدس

بعد از خوردن نهار تصمیم میگیریم با تله کابین شهر به بالای تپه مشرف به تفلیس برویم و دیدنیهای محله های قدیمی شهر را از نزدیک ببینیم.خوبی این تله کابین به اینه که تا قبل از افتتاح اون خیلی از توریستهایی که توانایی بالا رفتن از شیبهای تند و تیز رو نداشتن دیدنیهای محلات قدیمی شهر رو از دست میدادن اما حالا با صرف مقدار کمی پول میشه سوار یکی از این کابینها شد و به اون بالا رفت جاییکه شهر درست زیر پای شما قرار دارد و منظره دانشینی را برایتان میسازد.

شهرهایی که بر دامنه تپه های قدیمی ساخته شده اند معمولا ساختار معماری سنگی و جالبی دارند و شهر تفلیس یکی از این شهرهاست که در جوار "کوه Sololaki " یا کوه مقدس بنا شده که رفته رفته رو به وسعت گذاشته و در کنار رودخانه "کورا" راه خود را به سوی تمدن و شهر نشینی گشوده است.

سوار بر تله کابین بر حاشیه رودخانه را گرفتن و در یک عصر رو به غروب نیمه ابری از چشم یک پرنده آسمان و زمین را نگریستن حال خوبی دارد.

به آن بالا که میرسید کل شهر را خواهید دید .خانه هایی با بامهای شیروانی قرمز رنگ که شاخصه شهر تفلیسند و البته ایوانهایی چوبی که با رنگهای شاد زیر سایه سقفهای سرخ برایتان فراموش نشدنی خواهند بود.

از این بالا خوب متوجه میشوید که رودخانه کورا چگونه چون ماری لابلای کوچه پس کوچه های شهر میخزد و میاساید و شهر که چگونه در جوار این مار "تن آرام" قدم به قدم  جلو رفته میرود.حتی خوب میتوانید تضادهای معماری قدیم و جدید را در دید خود داشته باشید.نمیشود خورده گرفت شهر رو به پیشرفت بوده است و گسترش. نکته مهم اینجاست که بافت قدیمی شهر را ویران نکرده اند و آن را به خوبی حفظ و مرمت میکنند.نه مثل ما که در تمام کوچه پس کوچه های قدیمی شهرمان ساختنانهای بلند بی هویتی را علم کرده ایم بی آنکه بیندیشیم فضای مناسب یک کوچه چند متری مناسب چنین برج و باروی بی شناسنامه ای هست یا نه...

 تمام محله های قدیمی شهر چون دقیقا بر دامنه کوه ساخته شده اند روی شیبهای تندی واقعند.برای من جای سوال است که خودشان چگونه هرروز این کوچه های تودرتوی باریک سربالا را بالا و پایین میروند.ما که از نفس افتادیم...

اما دقیقا از شیار همین کوچه ها منظره نفسگیر شهر خوب دیده میشود.انگار درست بر بال یک پرنده سوار باشیم...

سرراهمان درخت ساده ای را میبینیم که بر شاخه های آن پارچه های رنگی بسته شده .وقتی از علی پرس و جو میکنیم میفهمیم که شبیه درختان قدیمی ایران اینجا هم بعضی درختان مقدسند و مردم بر بالهای آنها دخیل میبندند.انگار مردم سرزمینهای گوناگون جدای از مذاهبشان باورهای تقریبا یکسانی دارند.باورهایی که ریشه در اسطوره ها و رسوم گذشته آنها دارد.همین قصه هاست که آدمها را به هم پیوند میدهد جدای از اینکه مرزها چه میگویند و مذاهب چه تیغی بر رخ همدیگر میکشند!

اسطوره ها رمز با هم ماندن ملتهاست.

درست بر قله کوه Sololaki ویرانه های سنگی-آجری "نارین قلعه" شهر تفلیس قرار گرفته است.خودشان آن را "Narikala " مینامند که وقتی از آنها میپرسیم یعنی چه میگویند: قلعه تسخیر ناپذیر...

اما بین خودمان بماند که ریشه آن همان "نارین قلعه" ایرانیان است و معنی "قلعه کوچک" میدهد. 

نارین قلعه از هرجای شهر به خوبی دیده میشود و نماد تفلیس محسوب میگردد.وقتی درست دقت میکنیم به منطقه استراتژیک قلعه حدس میزنیم احتمالا تفلیس در روزگاران گذشته شهری نظامی بوده مثلا یک کهن دژ شاید که از آن جاده های مهم را کنترل میکردند.پس قلعه درست برای هدف ساخته شده و خوب نظارتی بر کل مناطق داشته است.

قدمت قلعه به قرن 4 بعد از میلاد برمیگردد.که بنای ابتدایی آن را گرجیها گذاشتند و بعدها اما عربها-مغولها-ترکها و البته ایرانیها به آن دست پیدا میکنند..همین دست به دست شدنها معماری ان را جالب توجه کرده است.گوشه ای از دیوارها سنگ چینی سلجوقی دیده میشود و گوشه ای مناره ای عربی.جایی ردپای تاتارها بر تن آجر زخم زده است  و جایی دیگر معماری اورارتویی...و البته شکوه معماری ایرانی که به خوبی از درو دیوار قلعه نمایانگر است.

بعضی برجهایش را "Istanbul tower" مینامند.بعضی شیبهایش را "Shah-Takhti " به معنی اورنگ شاه ایرانی...قلعه اما در تاریخچه اولیه خود "قلعه انتقام" نامیده میشد قرنها پیش از استیلای اقوام متجاوز.

حالا از همه این تفاسیر که بگذری دیدن کلیسای قدیمی "سنت نیکولاس" بالای همه تجاوزگریها ،جالب دیدنی است.کلیسا متعلق به قرن 12-13 میلادی است که بارها تخریب و از نو بنا میشود.روزگار استیلای مسلمانان کلیسا به مسجدی به نام "امیر" تبدیل میشود اما ایستادگی این مردم و مقاومت در برابر تغییر دین و البته رهایی و آزادی تا رسیدن به استقلال دوباره کلیسا را سرپا میسازد.

امروزه درست نوک قله قلعه، صلیب مسیحیت و منطق ارتودوکس گرجی بر "قلعه انتقام" سایه صلح انداخته است.

/ 8 نظر / 229 بازدید
سحر موسوی - سفری دیگر

سلام تشکر بابت معرفی دقیق... از عکس دوم خیلی خوشم آمد .. پس بنظرت میتوان گفت تفلیس شهری سنگی است از حیث معماری؟؟ مستدام باشید.

سیدمهدی خاتمی

اگر امکان داره عکس ها رو با کیفیت تر بذارین داخل وبلاگ آدم حیفش می یاد عکس های به این خوبی رو با کیفیت پایین تماشا کنه

مريم گلي

حاجيه خانم سميرا ((((((( " عيد سعيد قربان مبارك " ))))))))

سعید

سلام.همینطوری برام جالب بود.مرسی[تایید]

مینا

*انگار مردم سرزمینهای گوناگون جدای از مذاهبشان باورهای تقریبا یکسانی دارند.باورهایی که ریشه در اسطوره ها و رسوم گذشته آنها دارد* در این چند ماهی که خارج از ایران زندگی میکنم به این حرف ایمان آورده ام.

باران

سمیراتومعرکه ای!!!!!!!!!1

سلام

خسته نباشید بسیار عالی بود همسفراتون را معرفی نکردید.

سلام

ناری کالا همون نارین قلعه است که یک اسم عام ایرانی بوده (مثل قلعه دختر و قز قلعه سی) هر دو به معنی قلعه تسخیر ناپذیر. جالبه که گرجی ها معنیشو درست میدونند.