میلان(5)

٢٩/١٢/٨٩-میلان-کلیسای دوئومو(Duomo)

از ساختمان گالریا که بیرون میاییم خود را در برابر عظمتی معنوی میبینیم.شکوهی هم در معماری هم در مجسمه سازی هم در نقاشی و هم در مذهب.این همان هنر و تاریخ و عرفان است که هریک دیگری را تکامل میبخشد و زیباترش میکند.اینجا کلیسای دومئو است که در قلب میلان جای دارد در قلب تاریخ میلان و در قلم مردم میلان.

این میدان را به خاطر کلیسایش دومئو مینامند.کلیسایی که یکی از بزرگترین کلیساهای جهان به شمار میاید.کلیسایی که به موزه مجسمه ها معروف است.کلیسایی با 135 مخروط مرمرین و 3400 مجسمه باشکوه که اگر کسی بخواهد تمام انها را ببیند از نفس میفتد. 

ساخت این کلیسا در سال 1386 توسط جان گاله آتسوویسکونتی(همان خاندان معروف ویسکونتی)صادر شد اما عملیات ساخت و ساز این بنای باشکوه تا قرن 18 به طول انجامید.شما خودتان قضاوت کنید این حجم از زیبایی و شکوه چقدر برایش پول و وقت صرف شده تا امروز پذیرای گامهای من و شما باشد که راه برویم و در تاریکی نور شمعها حس آرامش بیابیم و با خدا خلوت کنیم.؟

بنا به یبک گوتیک ساخته شده است بنابراین داخل آن که میشوید با جنگلی انبوه از ستونهای سربه فلک کشیده و بلند روبرو میگردید که در کنار پنجره های تقاشی شده با تن نور میامیزند و تو را مفتون میسازند.خصوصا وقتی در کنار محراب باشکوهش گروه کر سرگرم خواندنند و زنگ کلیسا آرام مینوازد و کشیشهایی با رداهای سرخ آرام و آهسته دعا میخوانند.اینگونه میشود که تم مذهب تارو پودت را مینوازد.هرکه باشی و هرمسلکی داشته باشی در برابر این زیبابی سر فرود میاوری و به خدا نزدیکتر میشوی.

مرمر به کاررفته در ساخت بنا رنگی صورتی -آبی دارد که از جایی نزدیک مرزهای سوییس به اینجا اورده شده است.در زمان ساخت این بنا اطراف میلان با ده ها کانال زیرزمینی آب احاطه شده بود.در آن زمان با قایقهای بزرگ این سنگها را به سمت کلیسا آورده و در برکه ای پشت آن بارها را خالی میکردند.مسیری حدود 160 کیلومتر زیر زمین-زیر همین میدان در کانالهای آبی....تصورش زیبا و ترسناک است. 

این سنگها را روی هم کپه کردند و سنگ بنای اولیه کلیسا را گذاشتند.ساخت کلیسا طبق باورهای مذهبی از سمت محراب آغاز میشود از آنجاییکه قرنها ساخت بنا طول کشیده است تفاوت جنس و رنگ و حتی نوع معماری در بخشهای کلیسا قابل فهم است. انگار کلیسا با زمان حرکت کرده و گام به گام پیرتر شده است.

نوک برجهای کلیسا از بیرون با مجسمه های حواریون زینت یافته که مهمترین این مجسمه ها حضرت مریم است که با پوششی از طلا از دور میدرخشد.ارتفاع بالای کلیسا 104 متر است یعنی نقطه قله مجسمه حضرت مریم.خود این مجسمه هم البته 4 متر است که چون از بیننده فاصله زیادی دارد مشخص نیست.

خوب دیگر میلان به پایان نرسیده اما وقت ما برای دیدار از این شهر تاریخی-هنری تمام شده است.امشب باید کوله بار ببندیم و فردا به سمت اسپانیا حرکت کنیم.میلان حالا حالاها کار دارد برای دیدن پس امید داریم زمانی دیگر و بختی دیگر یاریمان کند تا دوباره پا به قلب ایتالیا بگذاریم.تا یک بار دیگر در این کوچه پس کوچه های زیبا و تاریخی گام برداریم و شما را شریک سفرمان سازیم.

/ 25 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعیده

که اینطور .. راستش من میخواستم سال دیگه تغییر رشته بدم برم هنرستان رشته گردشگری .. امیدوار بودم شمام رشتت همین بوده باشه یکم راهنماییم کنی [چشمک] البته که این رشته تو ایران خیلی حمایت نمیشه .. !! راستی شما فیس بوک نداری ؟ آخه اونجا عکسا بهتر نشون داده میشه فک کنم [گل]

آزاده حشمتی

salam samira jan man azade heshmati hastam dste va hamke lasi s shoma dar dorane dabestan share ziba shoma ro az facebook yaftam xoshhalam see u dar panahe khoda azade

پویا

درود سمیرا باز هم مثل همیشه زیبا نگاشتین و لذت بردیم همیشه شاد باشی [گل]

سولماز

خيلي عاليييييييييييييييييييييييييي[گل]

سجاد

سلام وب جالبی دارید سرکار خانم. در مورد کتاب بی بال پریدن جست و جو می کردم که به وب شما برخوردم. من چند سال پیش این کتاب رو خودنم و واقعاَ جالب و کتاب دوست داشتنی است.

سجاد

لطفاَ من رو هم لینک کنید متشکرم

سجاد

اینم آدرس وبلاگ دیگه مه

مریم

سلام سمیرا جون چرا سفرنامه اسپانیا را نمی نویسید مشتاقانه منتظریم راستی چند روز آنجا بودید؟

کرمانشاه-باغ پرندگان/تکیه بیگلربیگی/تکیه معاون الملک/سراب نیلوفر/طاقبستان/بیستون/بازارسنتی کرمانشاه و...

ممنون-عالیه

مرجان

با سلام به خاظر معماری های زیبای خونه های میلان من خیلی علاقمنم که روزی این شهرو ببینم. عکاسی های شما بسیار زیبا بود. برام جالب بود وقتی توی آرشیوتون دیدم که به کشورها مختف سفر کردید. این خیلی خوبه. موفق باشید. خاننده ی شما خواهم بود.