چین-اسطوره شرق(۳)

 روز دوم – 5/6/86 – دیدار از دیوار چین

4v6338w.jpg

در سال 475 قبل از میلاد پایه های این دیوار گذاشته شد.در آن دوران 7 حکومت فعودالی در شمال چین وجود داشت.این حکومتها برای دفاع در برابر حمله بربرها(مغولها) تصمیم به ساخت یک دیوار حفاظتی اطراف قلمرو حکومتی خود گرفتند.هر حکومت جداگانه برای خود در شمال چین دیوارهایی بنا نهادند.در سال 221 قبل از میلاد یکی از این 7 حکومت بر بقیه آنها غلبه کرد و حکومت واحدی در چین ابداع نمود. نام این حکومت "چین" بود که همانها هم دیواره ها را به هم متصل کرده و دیوار پهناور چین را متحد ساختند(توجه به این نکته ضروری است که حکومت هخامنشیان در سال 551 قبل از میلاد تشکیل شد. بنابراین حکومت ایران کهنسال تر از چین باستانی است) .

67rap0y.jpg

دیوار چین در ابتدا 6000 کیلومتر طول داشت اما امروزه تنها 5000 کیلومتر آن باقی مانده است.که از دریای "زرد" در شرق چین شروع شده و به صحرای "گویی" در غرب چین میرسد.اولین سنگ بنای دیوار در دریا واقع شده است. دیوار بین دو رودخانه" زرد" در شمال و "یانگ زو ریور" در جنوب کشیده شده است.در جاهایی این دیوار شیب 70 درجه دارد و به هیچ عنوان گذر با پای پیاده از آن امکان پذیر نیست.این دیوار در واقع دروازه رسیدن به شهر پکن است.این دیوار از نظر شکل ظاهری مانند اژدهایی خوابیده میماند.

در گذشته امپراطوران برای تنبیه دشمنان و مجرمان آنها را به شمال تبعید و به اعمال شاقه با ساختن این دیوار محکوم میکردند.هزاران انسان بیگناه در حین ساختن این دیوار کشته میشدند که جسد آنها را لای سنگها گذاشته و روی پیکره شان دیوار را میساختند بنابراین میتوان گفت دیوار بزرگ چین بزرگترین قبرستان جهان نیز میباشد.(باز هم توجه به این نکته ضروری است که داریوش برای ساخت تخت جمشید حقوق و مستمری به کارمندانش پرداخت میکرده است)

4uyq1zt.jpg

قسمتی از دیوار چین را که عبور و مرور برای افراد راحت تر و ایمن تر است و  با پله کانهایی سنگی مفروش شده است برای بازدید عموم مجاز دانسته اند.در ابتدای راه بخشی از دیوار با قفل و زنجیر ریسمانی آهنی پوشیده شده است.از تورلیدر محلی که راجع به آن سوال میکنیم میگوید:دختر و پسرهای جوانی که با هم نامزد میکنند اینجا امده و یک قفل به این زنجیر اظافه کرده و کلید آن را به ته دره پرت میکنند.منظور از این عمل این است که پیوند آنها جاودانه شود و به هیچ طریقی گسسته نگردد!!!!!!!!

 

4thq912.jpg

 سراسر دیوارپوشیده از پله کانهایی سنگی است که بالا رفتن از آنها نفس آدم را بند میاورد.چینیها معتقدند تا زمانی که یک پسر از دیوار چین بالا نرود مرد نمیشود!!!!این نکته به شدت روی محمد امین تاثیر گذاشته است به طوریکه 1400 پله را مصمم بالا رفته و برمیگردد!من تا نیمه راه بیشتر توانایی رفتن ندارم.

62h8l81.jpg

 روی تخته سنگی نشستم و در سکوت به کوههای عظیم پوشیده از درخت روبرویم خیره شدم.جابجا معابد سرخرنگی سر برآورده از لابلای درختان دیده میشد.تصور اینکه قرنها قبل جنگجویان در همین نقطه میجنگیدند مرا به هیجان درمیاورد.زیبایی طبیعت این مکان اشعار هایکو را در ذهن میاورد انگار همه چیز در اینجا رنگ و بوی اساطیری دارد.راستی یاد آن فیلم داستانی افتادم که در زمان بچگیمان تلویزیون نشان میداد.آن برادران سامورایی که هرچه فکر کردم اسمشان یادم نیامد.حیف!!!!

/ 4 نظر / 66 بازدید
شاهد

خسته نباشيد . عجب سفر طاقت فرسايی !

مسعود شهيدي

سلام خانم مهندس منفرد از ارسال ايميل بسيار متشكرم. سفر خوبي بود و از آشنايي با شما و همسر محترمتان بسيار خوشوقتم. تقريبا تمام وبلاگ شما را زير و رو كردم. به نظر مي رسد عليرغم ظاهر آرامتان ذهني بسيار خلاق و دلي شكسته داريد. ( مثل خيلي از ما ايراني ها ) اميدوارم كه بتوانيم دوستي مداوم تري داشته و همكاري صميمانه تري در زمينه امور فرهنگي و اجتماعي داشته باشيم. شهيدي

باران

چقدرجالب بود حق داری چین شایدبزرگترین کشوراسطوره ای باشد مذهب و دلاوری واسطوره گرایی همیشه درچین حرف اول رومیزنه نمادش هم بیشتراژدهاست اژدها هم مظهر صلابت قدرت ونیروهای اسمانیست متولدین سال اژدهاازقدرتهای ویزه ای برخوردارند وهمیشه دربین جمع میدرخشند هرچیزدرخشانی طلا نیست ممکن است ازدهاباشداینو تو کتاب طالع بینی چینی نوشته درموردمتولدین سالهای اژدها اگه تاحالا نخوندی بهت پیشنهاد میکنم بخونی چون اگه واقعیت هم نداشته باشه جالبه موفق باشید تواینترنت هم میتونی بخونی

سیامک

سلام از مطالب خوب و جالبتان لذت بردم راستی اسم اون کارتون عروسکی : (افسانه سه برادر) ليوبي، شانگفي، كوانگيو