بارسلونا(5)

٨/١/٩٠-بارسلون-Montsserat

امروز آخرین روز حضور در اسپانیاست.به دیدن طبیعت میرویم.جایی نزدیک بارسلونا که در ناحیه کاتالان واقع شده است.این منطقه را "مونت سرات" مینامند.Mont در زبان اسپانیایی معنی کوه میدهد و Sserat یعنی دندانه دار.یعنی کوه های دندانه دار که به خاطر شکل کوه های این منطقه به ان گفته میشود.

اطراف این کوه ها را تماما درختان زیتون گرفته است و پارکهای ملی و رودخانه "جابر گیت" هم از اینجا جاری است.باید از این کوه بالا رویم.کوهی که 717 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و 1235 متر بلندترین نقطه کاتالان در آن واقع شده است.درآن بالا کلیسای معروف Benedictine قرار دارد.با تله کابین کوه مون سرات را بالا میرویم.برای دیدن این کلیسا و مجسمه معروف Black Virgin ... 

کلیسای بندیکتین کلیسای معتبری برای همه مسیحیان جهان است و خصوصا برای مردم اسپانیا که بسیاری از مردم حداقل ماهی یک بار رنج سفر به این نقطه را به جان میخرند تا به دیدن این کلیسا و مجسمه مریم مقدس ان بیایند.هرروز راس ساعت 11 صبح و 7 بعداز ظهر در اینجا مراسم مذهبی و رسمی برگزار میشود.

بندیکتین شعبه ای از دین مسیحیت است.سال 1818 اسقفهای بندیکت در این مکان کلیسایی ساختند و داخل ان را با حجره هایی برای تحصیل اسقفها آماده کردند.روزی روزگاری درون این سالن سرپوشیده هاله ای از پیکره مریم مقدس را روی سنگی مشاهده کردند و از ان به بعد اینجا به محل متبرکی از ان بانو تبدیل شد.هنوز هم آن هاله روی همان سنگ درون این راهرو دیده میشود که آن را به توریستهای مشتاق نشان میدهند.

به مرور زمان کشیشهایی از سراسر کشور آمدند و در اطراف کلیسای مونت سرات ساکن شدند و داخل کلیسا هم مدرسه دائمی برای کشیشها و اسقفهای بندیکت ساختند.یک تور مسافرتی برای  مسیحیان سراسر جهان وجود دارد که از فرانسه شروع و به پرتغال ختم میشود. در این سفر زیارتی در پاریس به دیدار کلیسای نوتردام میروند.سپس به بارسلونا آمده و این کلیسا را زیارت میکنند.انگاه به میلان رفته و از نزدیک کلیسای دوئومو را میبینند و در آخر هم به پرتغال رسیده و کلیسای فاتیما را زیارت میکنند.

اما مهمترین و بارزترین دیدنی این کلیسا مجسمه Black Virgine و یا "مدونای سیاه" است.مجسمه ای از حضرت مریم (بانوی باکره) که حضرت مسیح روی پای او نشسته است و در یکی از دستهای بانوی مقدس گویی گرد طلایی قرار گرفته است.مردم که به دیدن این مجسمه میایند لحظه ای فرصت دارند تا به چشمهای بانوی سیاه خیره شوند و از ته دل آرزویی بکنند و به گوی درون دست او دست بزنند و به امید برآورده شدن نیتشان اینجا را ترک کنند.

در زبان اسپانیایی مدونا همان نام حضرت مریم است و مدونای سیاه اشاره به رنگ تن مجسمه دارد که کاملا سیاه است.اسپانیاییها معتقدند که این مجسمه از روز اول سیاه نبوده و به مرور زمان طی 300 سالی ک مجسمه در مجاورت دود شمعهایی قرار داشته تا همواره روشن باشند و مجسمه را در نور نگهدارند از دود حاصل از ان شمعها به این رنگ تبدیل شده است.بعضی دیگر هم معتقدند که مجسمه از دود حاصل از اتش سوزی که قرنها پیش در کلیسا رخ داده سیاه شده است.

بعضی از کاتالانهای متعصب منطقه معتقدند که این مجسمه در اولین روزهای مسیحیت از کوه های اورشلیم تهیه شده و بعدها به اینجا آورده شده است.اما سبک مجسمه نشان از دوره رونسانس در قرن 12 میلادی میدهد.

از روبروی مجسمه میتوانید راهروی وسیع و باشکوه کلیسار ا ببینید که به سبک رونسانس ساخته شده است.گنبدهای هلالی شکل و فرسکهای زیبایی سقف و تالار را آرایش داده است.مجسمه های باشکوهی از حواریون و افراد مقدس مسیحی دورتادور کلیسار و داخل ان دیده میشود و پنجره های نقاشی شده نور و رنگ را به بازی میگیرند.ارگ بسیار باشکوه و بزرگی در وسط کلیسا قرار دارد.

حدس میزنم کسی برای داشتن فرزند نذر باکره سیاه کرده است و وقتی نذرش برآورده شده است این عروسک را به همراه دسته های گل نثار بانوی مقدس کرده است. این تصویر به دلم نشست .انگار عروسکش زنده بود و حرف میزد.اینجا میتوان خلوص نیت را دید و همین خلوص ایمان و پاکی روح است که همیشه در اماکن مذهبی من را منقلب میکند.

قبرهای زیادی از مقدسین و متبرکین در محوطه کلیسا قرار دارند که با مجسمه های زیبا و هنری ساخته شده اند.هریک از این مقبره ها خود یک اثر هنری محسوب میشود.با سنگهای مرمر و ارزشمند در سبکهای مختلف هنری که نشان از دوره ساخت این مقبره ها دارند.

/ 3 نظر / 48 بازدید
باران

خداحاجت همه نيازمندان رابرآورده كنه... عكس دوم عالي بود......

سارینا

ازخداآن خواهم که هیچ نخواهم

کرمانشاه-باغ پرندگان/تکیه بیگلربیگی/تکیه معاون الملک/سراب نیلوفر/طاقبستان/بیستون/بازارسنتی کرمانشاه و...

ععععععععععععععععععالیست... من طرفدار تیمهای(به ترتیب)=1-چلسی2-بارسلونا3-منچستریونایتدم