بوداپست(2)

٢٨/١٢/٨٨ - Gellert Hill

 به عنوان اولین روز گشت راه میفتیم تا شهر بوداپست را که ملکه دانوب نامیده میشود از نزدیک لمس کنیم شهری با ٢۵٠٠ سال قدمت و پر از تاخت و تازهای بی امان. شهری که از ١۴٠ سال پیش شد پایتخت مجارها اما تا ٧٠٠ سال پیش این شهر ٣ تکه بود:بودای قدیم-بودای جدید و پست.بعد این ٣ تکه بهم پیوست و بوداپست امروزی را ساخت.

europe 020

قصد ما بالارفتن از کوه گلرت و دیدن پانارومیک بوداپست است.اما گلرت که بود؟ اسقفی ایتالیایی که ١٠٠٠ سال پیش از ونیز آمد به بوداپست تا مردم بت پرست مجاری را به دین مسیحیت دعوت کند.اما مردم او را بالای همین کوه بردند و به پایین پرتابش کردند. امروزه به احترام این مرد دینی کوه بلند بوداپست که در بخش بودا و رو به دانوب قرار دارد را "گلرت" مینامند.

budapest_athene 062

از بالای کوه دیدن بوداپست بسیار منظره بدیعی است گرچه متاسفانه به خاطر غبار و مه صبحگاهی مناظر در عکس خیلی خوب دیده نمیشوند.اما برای چشمهای مشتاق ما همین هم کافیست.ار این بالا میتوان کاخ سلطنتی-پارلمان-کلیسای جامع و بسیاری بناهای مهم شهر را دید که بخشی این سمت رود و بخشی دیگر درآن طرف قرار دارند و دانوب آبی که چون ماری آرام میلغزد و از میان شهر میگذرد.

بخش غربی که قلب شهر و مرکز تاریخی شهر محسوب میشود بوداست که هتل ما هم همانجا واقع شده است.بخش شرقی پست است که در آن سوی رود دانوب(بزرگترین رود اروپا)قرار دارد.من دانوب را هم در وین و هم در اینجا دیده ام و به جرات میگویم زیبایی که بوداپست در کنار دانوب دارد شاید در کمترین شهر اروپایی بتوان یافت.

این هم را بگویم که برخلاف تصور -بودای مجارها هیچ ربطی به بودای شرقیها  ندارد بلکه بودا نام یکی از فرماندهان قدیم مجاری است که به احترام او نامش را بر شهر گذاشته اند.

budapest_athene 069

بالای کوه گلرت یک پادگان نظامی ١۶٠ ساله هم قرار دارد که در در زمان اتریشیها و هنگامی که آنها این شهر را تصرف کرده بودند ساخته شده است.بالای این کوه از نظر سوق الجیشی نقطه مهمی به حساب میامد زیرا در بالاترین نقطه و مسلط به کل شهر بود.اتریشیها این کوه را تصرف کردند و با تمام قوا از همین بالا کل شهر را زیر آتش بمبهای خود گرفتند و تقریبا جای سالمی از شهر باقی نگذاشتند.

budapest_athene 064

البته تصرف بوداپست توسط اتریشیها به ۵٠٠ سال پیش برمیگردد زمانی که ۴٠% کشور مال عثمانیها و ۶٠% مال اتریشیها بود.بعد از گذشت ١۵٠ سال بالاخره عثمانیها دست از سر این خاک برداشتند و رفتند اما اتریشیها جای آنها را گرفتند و کل کشور متعلق به آنها شد.بالاخره بعد از سالها زیر یوغ بیگانه بودن در اواخر جنگ جهانی دوم این کشور آزاد و مستقل شد.البته در جنگ جهانی دوم هم این شهر به شدت زیر بمباران رفت و تقریبا ٩٠% آن ویران شد.با حمله شوروی آلمانها پل زنجیری(همانکه در عکس دیده میشود) را کاملا منهدم و منفجر کردند.بدین ترتیب در عرض یک شب ارتبط بودا با پست کاملا قطع شد.چون بخش بودا روی بلندی قرار دارد بیشتر در معرض بمباران بود.این حمله ۴ ماه طول کشید و مردم به خاک و خون کشیده شدند.بعد از جنگ گرچه کشور به ظاهر مستقل شد اما در واقع جزو بلوک شرق و یوق کمونیست شوروی رفت تا اینکه ١٩ سال پیش بالاخره با فروپاشی شوروی این کشور هم از حالت کمونیستی درآمد و توانست در کنار اروپای غربی راه پیشرفت را در پیش بگیرد.

بالاخره ۶ سال پیش عضو اتحادیه اروپا شد.گرچه هنوز پول یورو کاملا در کشور جا نیفتاده و پول "فورینت" که واحد پولی قدیم آنهاست در جریان است اما به مرور در حال برچیده شدن و تبدیل به یورو شدن است.

budapest_athene 074

و سرانجام نماد شهر که بربالای بلندیهای گلرت ساخته شده تا از هرکجای شهر بتوان آنرا دید و به یاد آزادی افتاد...

مجسمه آزادی که ارتش شوروی بعد از جنگ و تحت کمونیست درآوردن مجارستان آنرا به یاد کشته شدگان روسی در جنگ در اینجا ساخت!!!! عجیب به نظر میاید اما واقعی است قرار بود در این محل یک مجسمه به یاد نخست وزیر کشته شده مجارها در جنگ جهانی اول ساخته شود که روسهای فرصت طلب آن را ساختند و به اسم خودشان تمام کردند تا طور دیگری سلطه بلوک شرق را به نمایش گذارند.

امروز اما این مجسمه مظهر آزادی است آزادی که سرانجام مجارستان بعد از قرنها و قرنها زیر سلطه بودن توانست بدست آورد.از هرکجای شهر نگاه کنید مجسمه برنزی این زن را میبینید که برگی از زیتون به نشانه صلح در دست گرفته است.امید این است که مجارستان دیگر رنگ جنگ به خود نبیند و همواره در صلح جهانی نفس کشد...

budapest_athene 068

در بالای کوه بساط دست فروشها که صنایع دستی مجارستانی میفروشند برپاست. آنچه در این صنایع دستی خیلی چشم گیر است رنگها هستند که در کوچکترین اجناس با افراط دیده میشوند.رنگ پرچم مجارستان مثل ماست به خاطر همین در تمام کالاها رنگ سرخ و سبز و سفید به شدت دیده میشوند.علاوه بر دوخت رومیزی و کوسنهای رنگی فرآورده های فلفل قرمز هم سمبلی از مجارستان است.این کشور که به فلفل قرمزش شهره خاص و عام است این ادویه را در شکلهای گوناگون چون انواع سسها - فلفلهای ریسه ای -ادویه های تند و شیرین و ظرفهای جا ادویه ای عرضه میکند. اگر روی ظرف فلفل عکس یک زن باشد یعنی این فلفل شیرین و اگر عکس مرد باشد یعنی این فلفل تند است(و بسیار هم تند است!!!!!!!)

budapest_athene 078

در کنار بساط زنهای هنرمند مجار بساط نقاشهای خیابانی هم گسترده است که با قلمی در دست نقشهای زیبایی تاریخ مجارستان را به روی بوم میاورند و میفروشند.

budapest_athene 079

از این عروسکهای بامزه فنری همه جای بوداپست میتوانید پیدا کنید انگار جزوی از فرهنگ مردم این شهرند.انقدر تنوع آنها بالاست و هریک از دیگری زیباتر که انتخاب یکی از آنها به رسم یادگار از این شهر کار سختی است...

europe 026

و این هم یک عروسک فانتزی موطلایی زنده مجاری که خیلی خوردنیست!

/ 8 نظر / 144 بازدید
فاطمه

اي واااااااااي اين مردم مجارستان چقدر طفلکي هستند هااااااا اين همه جنگ و خونريزي آخه چرا؟؟؟ منهم اميدوارم هميشه همه کشورهاي جهان، صلحي پايدار داشته باشند. يه سوال اطلاعات تاريخي پيرامون مکانهايي که تشريف مي بريد (چه داخل و چه خارج ايران) رو از کجا گردآوري مي کنيد؟ آيا همون مکانها که مي رويد کسي هست که براتون با اين جزئيات توضيح ميده يا اينکه پس از بازگشتتون شروع مي کنيد به جمع آوري اطلاعات براي اينکه ماها بخوونيم و بدونيم؟ بهرحال ممنون از زحماتتون. ميدونيد شما هزينه مي کني مي ري سفر اما انقدر قشنگ توضيحاتش رو مي نويسي که انگار ما رو هم با خودت برده بودي...[قهقهه]

دايي رضا

مثل همیشه عالی بود افرین به سلیقه و دقت شما .در مورد سفر حدود پنج تا شش میلیون ( سه نفر بزرگ سال و یک کودک )حاضرم خرج کنم .

نسیم

اونچیزی که تو عکسا نشون میده اینه که این فصل زمان مناسبی برای سفر به مجارستان نیست هوا هنوز بهاری نشده و درختها سرسبز نیست

آرش

سمیرا خانوم خیلی زحمت می کشید. دست شما درد نکنه[لبخند]

دايي رضا

ممنون از راهنمایهای خوبت

زهرا

سلام اگر لطف کنيد و کمي اطلاعات اقتصادي و مثلا نرخ بعضي کالاها ياخدمات را هم بديدبه نظرم بهتر ميشه واينکه زبان ومکالمه شما در چه سطحيه ممنون از اينکه در سفرها وتجربياتتون ما را هم شريک ميکنيد

باران

خیلی خوب بود عکس اول ازخودت هم خیلی باحاله

samira barati

cheghadr gira, jozeyat ro sharh dadi, vaghean az khunaden e kalme kalamsh lezat mibaram ,