استانبول(5)

١٩/٧/٨٨ - استانبول - قصر توپکاپی(١)

Free Image Hosting

صبح روز سوم است و ما تصمیم میگیریم تور موزه ها را خودمان برویم چون با حساب سرانگشتی که کردیم به این نتیجه رسیدیم اینطور برایمان ارزان تر درمیاید تا اینکه با تور برویم.پس شال و کلاه کردیم و نقشه را در جیب گذاشتیم و راه افتادیم تا برای شروع به سراغ قصر توپکاپی برویم.امروز روز پرکار و سختی را در پیش داریم پس با سرصبر با ما همراه شوید که دیدنی و گفتنی بسیار زیاد است.

Free Image Hosting

قدیمیترین و بزرگترین قصر به جامانده در دنیا همین قصر توپکاپی استانبول است که از سال ١٩٢۴ به بعد به عنوان موزه درش به روی بازدیدکنندگان گشوده شد.این قصر در روی خرابه های اکروپولیس بیزانس قدیم و رو به منظره خلیج شاخ طلایی- تنگه بسفر و دریای مرمره ساخته شد.این مجموعه ٧٠٠٠٠٠ متر مربعی سازه عظیمی با ۵ کیلومتر دیواره است که ساختمانهای زیادی را در دل خود جای داده است.

Free Image Hosting

وارد که میشویم چشممان را باغ بزرگ و سرسبز آن خیره میکند که انواع درختهای کهن در رنگارنگی پاییز آن را زینت داده اند.همه جا زمینهای وسیع پوشیده شده با چمن سبز را برگهای پاییزی مفروش کرده است.جمعیت توریست همه جا را گرفته. توپکاپی یکی از شلوغترین سایتهای دیدنی استانبول است.

Free Image Hosting

 قصر توپکاپی دومین قصر ساخته شده به وسیله دولت ترکها در استانبول است.در سال ١۴٧٩ سلطان محمد فاتح که توانسته بود دولت روم را شکست دهد دستور ساخت این قصر را داد.از آن به بعد اینجا محل سکونت پادشاهان و مرکز امپراطوری بزرگ عثمانی شد.

ساختار معماری این قصر نمونه مشخص معماری عثمانی است که مشتمل بر مجموعه ای از حیاط های تودرتو با درختهای کهن و پرسایه است.هر حیاط برای یک کاربرد ساخته شده است که با درهای باستانی به هم متصل شده اند البته در طی سالهای سلطنت پادشاهان مختلف- تغییراتی در معماری آن داده شده است.

Free Image Hosting

اگرچه اینجا در ابتدا برای سکونت پادشاهان عثمانی و حرمسرای بانوان آنها ساخته شد اما به مرور به قلب تپنده دولت و مرکز شوراها و تصمیم گیریهای بزرگ سیاسی تبدیل شد.جایی که وزرا با شاه دیدار و جلسات بزرگی با مردان سیاسی کشورهای دیگر برگذار میکردند.بعدها دانشگاه تعلیم و تربیت فرزندان بزرگان کشور هم در همینجا ساخته شد و توپکاپی تبدیل به یک شهر کوچک و اقامتگاه بزرگان کشور گشت.

Free Image Hosting

امپراطوری عثمانی یکی از بزرگترین و قدرتمندترین امپراطوریهای جهان بود که توانست ۶٢٢ سال کشورهای زیادی را از دریای مدیترانه تا دریای سیاه و ترکیبی از ملیتهای مختلف با ادیان متفاوت را زیر سلطه خود داشته باشد.تنها امپراطوری دیگری که توانست از این لحاظ با او مقابله کند روم کبیر بود که توسط همین عثمانیها هم شکست خورد.در طی این ۶٢٢ سال ٣۶ پادشاه عثمانی حکومت کردند که در راس دین اسلام را برگزیدند و در کشورهای تحت سلطه خود آن را اشاعه دادند.

Free Image Hosting

از این ٣۶ پادشاه عثمانی ٢۴ تایشان در این قصر زندگی کرده اند.تا اینکه سرانجام سلسله پرابهتشان مثل تمام قصه های تاریخ گرفتار فساد دربار شده و روز به روز ضعیفتر میشود و سرانجام آتاتورک حکومت پادشاهی آنها را سرنگون ساخته و جمهوری را برقرار میسازد.

Free Image Hosting

وارد باغ که میشویم در همان بدو ورود در سمت راست چشممان میخورد به آشپزخانه این قصر بزرگ که در نوع خود یک مجموعه پیشرفته و گسترده است.آنچه چشمتان را میگیرد وجود ٢٠ دودکش عظیم و بزرگ است که بالای سقف آشپزخانه دیده میشود.در آن روزها که قصر مسکونی بود در این آشپزخانه حدود ١٠٠٠ آشپز خبره هر روز کار میکردند تا غذای ١٣۵٠٠ نفری را که در این قصر به طور معمول کار و زندگی میکردند را فراهم سازند!!!!!

هنوز بخشی از ظروف مجلل چینی و عتیقه اینجا در محلی برای بازدید نگه داشته میشود.مجموعه ای بسار باارزش و نفیس از ظروف نقاشی شده و طلاکوبی و ظرفهای اهدایی کشورهای دیگر.

Free Image Hosting

یکی از جالب ترین بخشهای کاخ بالکنی است که راهروهای ٣ و ۴ را بهم متصل میکند و منظره ای رو به قاره آسیا دارد.یعنی شما وقتی در این بالکن و در بخش اروپایی استانبول میایستید روبرویتان قاره آسیا و خانه های مردم ساکن آنجا را میبینید.اینجا محل تلاقی خلیج و دریاست و تنها نقطه در جهان که هر دو طرف قاره به فاصله بسیار نزدیک بهم قرار دارند.

Free Image Hosting

 در داخل حیاط آلاچیق طلایی رنگی ما را به سمت خود میکشاند.که رو به دریاست. متوجه میشویم که معروفیت این آلاچیق به این دلیل است که یکی از سلاطین عثمانی عادت داشته موقع افطار در ماه های رمضان زیر آن بنشیند و با در شدن توپ زمان اذان را بفهمد و افطار کند.هنگام سحر هم عادت داشته اینجا مهتاب را به نظاره مینشسته است.

Free Image Hosting

هنوز هم در جاهایی از قصر دیوارها و ستونهای روم باستان دیده میشود که وقتی زیر آن سرستونهای بزرگ قرار میگیریم ناخودآگاه در برابر تاریخ امپراطوری بزرگ روم سر خم میکنیم و تاریخ را به ستایش مینشینیم. 

Free Image Hosting

/ 16 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کاکا جنوبی

خوبه داری ما رو هم تو استانبول می گردونی .منتظر شماره 2 هستیم

آرش

سلام خانم سمیرا خانوم عکسها باز نمی شن لطفا راهنمایی کنید ممنون[کلافه]

پویا

مرسی سمیرا جان مثل همیشه خوندن خاطرات سفرهایی که داری حس جالبی به خواننده میده بهترنها رو برات ارزو دارم [گل]

سينا

هميشه چيزي داري كه به داشته‌هام اضافه كني ممنون[گل]

غزل خونه

سلام اینکه چند هزار نفر اینجا زندگی کردن و سلطنت کردن و چه اتفاقاتی که اینجا نیفتاده، آدم رو دیوونه میکنه... و اینکه تو داری الان دقیقا پایت رو جای پای اونا میذاری و قدم میزنی، همونطوری که اونا قدم زدن و سرنوشت مللی رو رقم زدن... خیلی جالب بود... مرسی...

باران

هان ای دل عبرت بین ازدیده عبرکن هان ایوان مدائن راایینه عبرت دان

حمیدرضا

سلام اطلاعات خیلی خوب و مفیدی نوشتید, مخصوصا برای من که قصد سفر به استانبول رو دارم فقط یه نکته ! فکر می کنم بزرگترین امپراطوری که تا به حال وجود داشته امپراطوری هخامنشیان خودمون بوده ولی شما اشاره کردید "تنها امپراطوری دیگری که توانست از این لحاظ با او مقابله کند روم کبیر بود" بازم ممنون از نوشتن تجربیاتتون

کرمانشاه-تکیه معاون الملک/تکیه بیگلربیگی کرمانشاه/طاقبستان وپارک کوهستان/بیستون کرمانشاه

عععععععععععععععععععععععععالیست...