دولت الکترونیک

دولت اکترونیکی را عشق است...

fe2r7m.jpg

جای شما خالی٬ماجرایی داشتیم برای تمدید گذرنامه مان.امسال باید من و محمد امین برای تمدید گذرنامه مان اقدام میکردیم.برخلاف همیشه٬این بار به ما گفتند که دیگر نیازی به رفتن به اداره گذر نامه در خیابان پاتریس لومومبا نیست.از صدقه سر پیشرفت کشور٬کافیست به مراکز دولت الکترونیک که شکر خدا در تمام نقاط شهر عین قارچ سبز شده مراجعه کنیم.

یک روز صبح٬محمد امین شاد و شنگول به سراغ اولین بانک ملی رفت تا پوشه ؛الف؛ را خریداری کند.این پوشه همان طور که میدانید یک برگه مقوا ست که باید مشخصات خودتان را در آن درج کنید.اما بانک گفت که مدتی است ادارات پست این پوشه را میفروشد.محمد سراغ اداره پست رفت اما پوشه تمام شده بود.محمد نا امید نشد و به سراغ پست بعدی رفت اما پوشه تمام شده بود.و......یک روز تمام گذشت و محمد از این پستخانه به ان پستخانه میدوید تا بلکه این پوشه ناقابل را بدست آورد اما دریغ...حتی پستحانه مرکزی هم نداشت!...تا چند روز کار او سیاحت انواع پستخانه های تهران برای خریدن پوشه زرد نایاب بود تا سرانجام آن را یافت.پوشه ای که تا دو سه سال پیش ۲۵ تومان ناقابل قیمت داشت امروز به شکرانه دولت الکترونیکی ۲۵۰۰ تومان شده بود.

t8wz5s.gif

پنجشنبه صبح ساعت ۹ من و محمد امین شاد و خوشحال به سراغ یکی از مراکز دولت الکترونیکی رفتیم.به این امید که زود آمده ایم تا کارمان زودتر راه بیفتد.در ساختمان که باز شد جمعیت بال بال میزد.با فشار راه باز کردیم و به جلو رفتیم.تازه فهمیدیم که سر کاریم اساسی! اینجا مردم از ساعت ۵ صبح امده و نوبت گرفته بودند.باز هم ما دست از پا دراز تر به خانه برگشتیم.

شنبه :دییییییییینگ!!!!ساعت را روی ۴ صبح کوک کرده ایم.مجمد بیدار شده و مثل برق و باد به سمت مرکز دولت الکترونیک میتازد.۵ صبح نفر اول به آنجا میرسد.اسم خود را روی کاغذ مینویسد و پشت در مینشیند و کمین میکند تا نوبتش از دست نرود..کم کم دیگران سر میرسند.ساعت ۶:۳۰ به من زنگ میزند که خودم را به سرعت برق برسانم.ساعت ۷ به آنجا میرسم.مردم خسته و خواب آلود پشت در بسته صف بسته و چرت میزنند.آدم یاد صف شیر میفتد.اینجا یکی از مراکز دولت الکترونیکی است.هورا پیشزفت و تکنولوژی!!!!!!!!!

۸ صبح در باز مبشود.مرذم روی سر و کله هم میریزند و داخل میشوند.کارمندها یکی یکی داخل شده و بی توجه به مردم بدبخت سراغ دفتر دستکهایشان میروند....۸:۳۰ صبح بالاخره جناب افسر پلیس تشریف فرما میشوند....دولت الکترونیکی مکرمه شروع به کار میکند.!

*امروز روزنامه ها نوشتند:ایران یازدهمین دارنده تکنولوژی پرتاب ماهواره در جهان است.هورا...اما! سووال اینجاست.ایران رتبه چندم را توانسته است ٬در ارتقا سطح کیفی زندگی شهروندانش بدست آورد؟

rj0k.jpg

دولت الکترونیک چیست ؟ 

 

 

دولت الکترونیک استفاده سهل و آسان از فناوری اطلاعات به منظور توزیع خدمات دولتی به صورت مستقیم به مشتری، به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته می‌باشد.

 

دولت الکترونیک شیوه‌ای برای دولتها به منظور استفاده از فناوری جدید می‌باشد که به افراد تسهیلات لازم جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی، اصلاح کیفیت خدمات وارائه فرصتهای گسترده‌تر برای مشارکت در فرایندها و نمادهای مردم سالار را اعطامیکند

 

 

دولت الکترونیک، یک دولت ارقامی دیجیتالی بدون دیوار و یک دولت بدون ساختمان و سازمانی مجازی است که خدمات دولتی را به صورت بلاواسطه به مشتریان ارائه می‌دهد و موجب مشارکت آنان در فعالیتهای سیاسی می‌گردد.

 

دولت الکترونیک یک شکل پاسخگویی از دولت می‌باشد که بهترین خدمات دولتی را به صورت بلاواسطه به شهروندان ارائه می‌دهد و آنها را در فعالیتهای اجتماعی شرکت می‌دهد بنابراین مردم دولتشان را بر سرانگشتان خویش خواهند داشت. دولت الکترونیک استفاده از فناوری به منظور تسهیل امور دولت از طریق ارائه خدمات و اطلاعات کارا و موثر به شهروندان و شرکتهای تجاری و تولیدی می‌باشد. دولت الکترونیک ترکیبی از فناوری اطلاعات شبکه تار عنکبوتی جهان‌گستر وب به منظور ارائه خدمات به طور مستقیم به عامه مردم است

 

 

/ 5 نظر / 11 بازدید
مامان دینــــــــــا

سلام عزيزم خوبی؟‌ حتما برات دعا می کنم . راستی نمی دونم خوب شايد واقعا ايران اون چيزی که می گه نباشه و دولت الکترونيکش هم دولت الکترونيکی واقعی نباشه اما واسه ما که اينجا زندگی می کنيم چقدر به ايران افتخار می کنيم. مثلا همين خبر ماهواره می دونی چقدر باعث شد من جلو سعيد که ايرانی نيس افتخار کنم و به خودم ببالم. ايران خوب کشور بزرگيه ولی خيلی خوب پيشرفت کرده که حتی سعيد دهنش از تعجب وا مونده

سپيده

بابا ما کارمون درسته فقط يه کم از دنيا عقبيم. همين ...

مهدی

شبکه تار عنکبوتی جهان گستر وب.... تو خود حدیث مفصل بخوان زین مجمل...

باران

میگن توامریکا مردم اکثرکارهاشونو توماشین انجام میدن چون هم کاراشون اعم ازبانکی واداری زودراه میفته وهم اینکه ماشینو خیلی دوست دارن