کرمان(6)

١۴/٩/٨٨- مجموعه گنجعلی خان کرمان

11

این سبیلهای از بناگوش دررفته متعلق به خان بزرگی است به نام گنجعلی خان.فرمانروای بزرگ کرمان در عهد شاه عباس صفوی که بین سالهای ١٠٠۵ تا ١٠٣۴ بر کرمان حکومت کرد و بناهای زیادی از خود به جای گذاشت تا امروز کرمان را به نام همان بناهایش بشناسیم.

3

یکی از این بناها که به مجموعه گنجعلیخان معروف شده  ١١٠٠٠ مترمربع وسعت داشته و  در مرکز شهر کرمان واقع شده است.معمار مجموعه نیز "استادسلطان محمد معمار یزدی" نام دارد که از معماران به نام عهد صفوی است..این مجموعه شامل:میدان- بازار-حمام-ضرابخانه-کاروانسرا-آب انبار و مدرسه است.امروزه این مکانها بازسازی شده و برای بازدید عموم باز هستند.

2

در سه سمت میدان که مستطیلی است، بازارهای گنجعلیخان قرار دارد که بازار مسگرها و بخشی از راسته اصلی را تشکیل می‌دهد. علاوه بر آن نیز چهار مسجد در چهار سمت میدان قرار داشته که سه باب آن باقیمانده و زیباترین آنها مسجد ضلع شرقی در کنار کاروانسرا است که موزه‌ای از هنرهای تزئینی به شمار می‌آید.

4

در گوشه های میدان طاقنماهایی قرار دارد که دست فروشها و کاسب کاران بساط گسترده اند و سوقات کرمانی را میفروشند."پته" یکی از معروفترین صنایع کرمانی است. پارچه های رنگارنگ و زیبایی که از پشم بافته شده اند و به دست زنان هنرمند کرمانی روی آنها با نخهای پشمی نقشهای رنگینی دوخته میشود.این پته ها معمولا گران قیمت هستند و  معمولا هم بع عنوان رومیزی و یا قاب گرفتن از آنها استفاده میشود.

در گوشه ای دیگراز این میدان هم مسگرها سرگرم کوبیدنند و اصوات عجیبی در میاورند که ما را یاد مولانا و رقص سمایش در بازار مسگرهای قونیه میندازند.

6 (2)

اینجا کاروانسرای مجموعه است که امروز به دانشگاه هنر تخصیص یافته است و کمتر مورد بازدید عموم قرار میگیرد.سبک معماری آن هم از نوع ۴ ایوانی است که در۴ طرفش حجره های قدیمی قرار دارند.سکوی کناره دیوارها هم برای تخلیه بار چهارپایان تعبیه شده است که بتوان به راحتی خورجین را از روی چهارپا به زمین انداخت.هنوز هم ترازوهای بزرگ قدیمی برای وزن کردن بار تجاری که به این کاروانسرا میامده اند در گوشه و کنار آن دیده میشود.

7

درهای چوبی با کلونهای روی آنها که یادآور حرمت داشتن حجاب در اقوام قدیمیمان هست.هر در چوبی قدیمی دو کلون داشت.یکی برای زنان و یکی برای مردان که صدای ضربه های این کلونها با هم متفاوت بود.ساکنین خانه با شنیدن صدای ضربه های در پی به جنسیت مهمان برده و تصمیم به داشتن یا نداشتن حجاب میگرفته اند.

12

ضرابخانه مجموعه گنجعلیخان هم امروزه به موزه سکه تبدیل شده است.در این موزه میتوانید نمونه های سکه های قدیمی ایرانی را از عهد اولین آریاییها تا امروز مشاهده کنید.همچنین بعضی ابزار تهیه سکه و کاربری آنها هم توضیح داده شده اند.

9

و این هم نمای بیرونی چهارسوق بازار کرمان است.چهارسوق به جایی گفته میشود که دو راسته بازار همدیگر را تلاقی دهند.در واقع همان ۴ راه خودمان در لفظ بازاریش هست. عموما در بالای آن هم یک گنبد آجری دیده میشود.

/ 13 نظر / 158 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صادق - گردش در طبيعت ايران

سلام وقتي بعد از مدتها به لينكهاي قديمي سر مي‌زنم و همچنان آنها را فعال و سر حال مي‌بينم خيلي حوشحال مي‌شوم مخصوصا اين روزها كه كمتر خبر خوشي به آدم مي‌رسد! هرچند كه شما پيوندهاي قديمي را پالايش كرديد! اما همچنان لينك شما در خانه‌ي من مستدام است موفق باشيد

آرش

سمیرا خانوم زیره که یادتون نرفت؟[لبخند]

لیلا

بازارهای ایران همیشه یکی از علاقه مندیهای من در سفرهایم بوده. توی بازار می توانی مردم هر دیار را ببینی ، همه شان را ، ثروتمند و فقیر ، با سواد و بی سواد. می توانی زندگیشان را لمس کنی. فرهنگشان را بیاموزی ، چه می خورند ، چطور می خورند ، چه می پوشند ، چه می بافند ، چه چیزهایی توی خانه هاشان دارند ، رسم و رسومشان چیست ، مسلکشان چیست و خیلی چیزهای دیگر ... همیشه در راه باشی که مقصد آدمی رفتن است.

عبدالرسول

سلام .. از خداوند بزرگ آرزوی سلامت و نشاط خودتون و خانواده و دوستان محترم و عزیز شما دارم...اینروزها قراره شیراز انشالله بارانی بشه ...حافظیه در هوای قشنگ بارانی بسیار فرح بخش تر و دلنواز ترمیشه ...جای دوست حافظ دوستم حتما خالی است...شیراز تشریف آوردین خوشحال میشوم کمکی کنم...راستی من هنوز منتظر کتابه هستم ها آدرس هم که چندین روز پیش خدمتتون میل کردم..کتاب ده داستان تاسف بار ..عرض میکنم...نکنه به کسی دیگه رسیده باشه ..؟؟؟/.من کاری ندارم ..همینطور منتظرم ...تا کتاب یادگاری برسد ..ممنونم و متشکر[گل][گل][گل][گل]...چند روز آینده هم سالگرد شروع وبلاگ همیشه جاوید شماست دوست دارم اولین نفر باشم که تبریک عرض میکنم .الهی همیشه سالم و بر قرار باشه .آآمین ن ن ن..برای 23 بهمن انشالله

شقايق

سلام سمیرا جان وبلاگ قشنگ و قلم زیبایی داری .شما همسفر جدید نمیگیرید [چشمک]

عبدالرسول

خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش خداوندا نگه دار از زوالش ز رکن آباد ما صد لوحش الله که عمر خضر می‌بخشد زلالش میان جعفرآباد و مصلا عبیرآمیز می‌آید شمالش به شیراز آی و فیض روح قدسی بجوی از مردم صاحب کمالش که نام قند مصری برد آن جا که شیرینان ندادند انفعالش ...شعر از حافظ عزیز......سلام و درود و عرض ادب و ارادت به شما و گروه عزیز و فعال و سفر دوستتون.....خیلی خیلی خوشحالم که تشریف می اورید شیراز ...هر گونه کار و کمکی از من بر بیاد دریغ ندارم و خوشحال هم میشوم..بابت کتاب هم یکدنیا ممنونم ..فقط دوس دارم یه یادگاری از شما داشته باشم ..ممنونم و متشکر در هر حال و با همه وجود[گل][گل][گل][گل]..برات مفصل تر ای میل میزنم..یا علی

مهرداد

سلام خانم مهندس خوب هستید خوشحالم که چنین سایتی دارید برای بالا بردن سطح دانشم دوست دارم با شما ارتباط داشته باشم اینم شماره منه 09149870411

باران

چقدراون عکست جلوی درخونه قشنگه

امیر

با سلام و عرض خسته نباشید مطالب وعکسهای زیبای شما.نشان دهنده روح زیبا شماست....... من نمیدونم چطوری حق مطلب رو بیان کنم. فقط همین رو بگم خیلی کارتون عالیه.......همیشه سربلند و سلامت باشین.........

کرمانشاه.تکیه معاون الملک/ طاقبستان/تکیه بیگلربیگی/بازاربزرگ سنتی/بیستون کرمانشاه/طاقبستان/سراب نیلوفرکرمانشاه/بیستون/بازارسنتی

مممممممممممممنون/خیلی خوب