دریاچه نئور

ادامه سفر(بخش سوم)

ادامه راه را که از خلخال بگیری و به سمت گیوی و قشلاق دره بروی میتوانی برسی به دریاچه نئور.راه ٬راه کمی نیست.بعد از خلخال راهی حدود ۳ ساعت را باید بگیری و بالا بروی.اما همه جوره میرزد.مناظری که میبینی وصف نشدنی هستند.آنچه در دورو برمان میدیدیم دشتهایی سبز و فراخ بودند با نقطه های سفیدرنگی روی آنها به نام گوسفند! انقدر طبیعت این جاده رویایی است که دلت میخواهد فقط سکوت کنی به احترام زیبایی و به احترام خالق هرچه زیباییست.

من و مریم سرمان را از شیشه ماشین بیرون آورده بودیم و با تمامی نفسمان این هوای خالص را به درون میکشیدیم و هیچ نمیگفتیم که مبادا سکوت سرشار از سخن این دشت را برهم زنیم.مناظری که میدیدیم انگار فیلمهای عباس کیارستمی بود که زنده در مقابلمان دیده  قرار میگرفت.مریم میگفت حتی شبیه فیلم گبه مخملباف است اما برای من بیشتر حس و حال کارهای کیارستمی بود.به عکس بالا نگاه کنید.چه چیز میتوان گفت جز اینکه به قول محمد امین عابدین: اینجا ایران است!!!

منظره دریاچه نئور یک دفعه از پشت کوه ها بیرون میاید و تو را حسابی غافلگیر میکند. وقتی ماشین٬ از شیب تند یک جاده ٬ نفس زنان و هن هن کنان بالا میرود و تو در عالم خودت هستی ناگهان مقابل خود دریاچه بسیار بزرگی میبینی که در آرامش انگار خوابیده است و چه شکوهی دارد در غروب هزار رنگ پاییز.

وقتی به اینجا میرسیم دیگر خورشید در حال افول است.هیچ کس جز ما در اینجا نیست و همه زیبایی انگار تنها برای ماست.دریاچه مثل ماری خاموش در دل کوهستان پیچ و تاب خورده است.دور تا دور آن کوه های بنفش سر به آسمان میزنند و بچه ابرهایی سرگردان از سروکول آنها بالا رفته و به بازیشان میگیرند.آب به رنگ خون درآمده است و طیفی از ده ها رنگ سرخ روی آن حرکت میکند.دور تا دور دریاچه سنگ ریزه هایی قرار گرفته که زیر گامهای ما آهنگ مینوازند.همه چیز به طرز نفس گیری بکر و خالص است.اینجا ایران است!!!

دریاچه نئور بزرگترین دریاچه آب شیرین استان اردبیل است با ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا و وسعتی حدود ۴۲۰ هکتار.آب این دریاچه از باران و چشمه هایی که کف آن وجود دارد تامین میشود.این دریاچه چند سالی است که محل کوهنوردی و ماهیگیری عاشقان طبیعت است.یکی از معروفترین ماهیهای آن «قزل آلای رنگین کمان» نام دارد که یکی از شیرین ترین و لذیذ ترین ماهیهای دنیا است و کیلویی حدود ۱۵۰۰۰ تومان بفروش میرسد.

در این فصل که هوا بسیار خنک است و هیچ کس در اینجا دیده نمیشود.ما هم نتوانستیم بیشتر از ۱ ساعت در این سرما دوام بیاوریم و تصمیم گرفتیم قبل از تاریک شدن هوا اینجا را به قصد انزلی ترک کنیم و از همان راهی که آمده بودیم برگردیم اما......

/ 33 نظر / 247 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یاسر خدایی

سلام _لطفا می توانید بگویید شما بچه کجا هستید لطفا اگراز عکسهای دارید روی سایت بگذارید

یاسر خدایی

سلام _لطفا می توانید بگویید شما بچه کجا هستید لطفا اگراز عکسهای دارید روی سایت بگذارید

مهدی

سلام خوبين؟؟؟؟ممنون از نوشته هاتون من هفته ديگه با يه هيئت 40-50 نفره داريم ميريم نئور نوشته هاتو که خوندم مشتاقتر شدم که به اونجا برم اگه ميشه اگه جاي خاصي هست که نظرته که برم اونجا يا اگه نکته خاصي هست که بهم بگي خوشحال ميشم .من کرماني هستم هفته قبل با همين بچه ها رفته بوديم کلوتهاي شهداد نزديک کرمان يه پياده روي شبانه حدود 20کيلومتري تو کوير داشتيم واقعا عالي بود اگه نرفتي من پيشنهاد ميکنم که حتما بري خواستي بياي بهم ميل بزن.

فرهاد

سلام ممنون از وصف عالیتون میشه آدرس دریاچه رو برای من میل کنید ممنون میشم

کرمانشاه-تکیه معاون الملک کرمانشاه

ممنون/بیسته بیست...کرمانشاه

کرمانشاه.تکیه معاون الملک/باغ پرندگان/تکیه بیگلربیگی/بازاربزرگ سنتی و...

عععععععععععالیه...

کرمانشاه.تکیه معاون الملک/ طاقبستان/تکیه بیگلربیگی/بازاربزرگ سنتی/بیستون کرمانشاه/طاقبستان/سراب نیلوفرکرمانشاه/باغ پرندگان کرمان

سلام عالیه/ولی فاقد عکس بود.

شهرام

سلام وبلاگ خوبی داری ابجی همیشه موفق باشی

آرش

با سلام خدمت خواهر خوبم خانم منفرد من تازه با سایت شما آشنا شدم مطالب و عکسها خیلی جالب بود من اهل خلخالم ساکن اردبیل متاسفانه امسال نتونستم برم جاده خلخال اسالم سایت شمارو که دیدم احساس میکردم خودم اونجام خیلی ازتون ممنونم...