روسیه(6)-سنپترزبورگ-ناو جنگی آورورا

۲۴/۵/۸۷ -

پطر کبیر اولین پادشاه تزارها برای روسها مانند کوروش کبیر برای ماست.او که یکی از با فرهنگ ترین و متجدد ترین پادشاهان روسیه است برای این کشور کارهای بسیار زیادی انجام داد.هم او بود که استارت پیوستن روسیه به کشورهای اروپایی را زد و شهر پترزبورگ را بنا نهاد.او که در آمستردام تحصیل کرده و مهندسی مکانیک خوانده بود بعد از روی کار آمدن اولین دانشگاه روسیه را ساخت.اولین ضرب سکه را انجام داد.اولین روزنامه را در کشور به چاپ رساند.اولین کارخانه و صنعت دریانوردی و کشتی سازی را در روسیه ایجاد کرد.اولین موزه ها در زمان او ساخته شدو.....خلاصه برای روسها یکی از محترم ترین پادشاهان کشورشان محسوب میشود.البته بماند که برای ما ایرانیان زیاد آدم خوبی به حساب نمیاید زیرا او بود که در وصیت نامه خود به فرزندانش عنوان کرد که هرجور که میتوانند ایران را تسخیر کرده تا راه به آبهای گرم جنوب پیدا کنند.

وقتی برای اولین بار وارد اینجا شد یک کلبه چوبی در همین جایی که من ایستاده ام برای خودش ساخت و برای  ۴۸ ساعت به همراه ۴۰۰ نفر از یارانش در اینجا سکونت کرد.سپس این خانه سنگی شد و به محل سکونت پطر  تبدیل گشت.از آنجایی که او مردی درشت اندام با قدی بالای ۲ متر بود ما توقع داشتیم با سر در مرتفعی روبرو شویم.اما ارتفاع در خانه کوتاه تر از حد معمولی بود.زیرا پطر به احترام خانه که آن را محلی محترم میدانست دستور میداد طوری سردرخانه اش را بسازند که برای وارد شدن با سری خمیده به منظور احترام وارد شود.

یکی دیگر از جذابیتهای شهر سنپترزبورگ ناو جنگی آوورا است که طی سالهای ۱۸۹۷ تا ۱۹۰۰ ساخته شد و در سال ۱۹۰۵ در جنگ روسیه با ارتش ژاپن شرکت داشت.این ناو دارای ۱۲۶/۸ متر طول٬۱۶/۸ متر عرض و وزن ۷۶۰۰ تن میباشد.

شهرت این ناو به آن خاطر است که در تاریخ ۲۵ اکتبر ۱۹۱۷با فرمان کمیته فوق العاده  انقلابی روسیه شلیک کرد و این شلیک نشانه ای برای آغاز حمله نظامی نیروهای کمونیستی و انقلابی روس به قصر زمستانی تزارها در سنپترزبورگ بود.

پس از جنگ جهانی دوم و شرکت ناو در آن جنگ این کشتی به موزه تبدیل و به روی علاقه مندان گشوده شد.درون کشتی مجموعه عکسهایی از جنگ های مختلفی که در ان شرکت داشته وجود دارد.همچنین عکسهایی از یوری گاگارین اولین فضانورد هم در اینجاست زیرا او خدمت سیربازی خود را به مدت ۲ سال در این کشتی گذرانده بود.

و سرانجام من و محمد امین در نمایی تایتانیکی عکسی با ناو جنگی به یادگار گرفتیم در حالیکه لوله بزرگ توپ آن به سمت ما نشانه رفته بود!!!!!!!!

/ 7 نظر / 31 بازدید
رضا قاری زاده

بابا تایتانیک ... راستی اونجا روشون به دریا بود ها .... عکاس باید میرفت از اونور عکس مینداخت تا طبیعی بشه [نیشخند]

کاوه

نوع برخورد با آثار گذشته از ویژگیهای فرهنگی هر کشوره.

انوش

سلام مثله همييشه عكساتون زيبا و توضيحاتتون كامل هست. من حتما ميرم اين ناو را ميبينم برا ما كه مهندسي كشتي سازي خوانده ايم بايد جالب باشه. شاد باشيد.

الیاس

سفر بی خطر ای کاش از کوروش ما هم اینقدر تقدیر میکردند و ازش یاد میکردن . جواب سوال ها رو بده لطفاً .

باران

فکرکنم درزورخونه هاروهم اکثرابخاطرهمین مسئله کوتاه میسازند