بوداپست(7)

٢٩/١٢/٨٨ - مجارستان - استورگوم

budapest_athene 215

خوب هنوز خارج شهر بوداپستیم و در کوهستانهای بلیچ در پیچ و خم راه که به دومین شهر میرسیم.استرگوم با ٢٠٠٠ سال قدمت که قدیمی ترین شهر مجارستان محسوب میشود.این شهر که به نوعی پایتخت مذهبی این کشور  و همچنین زادگاه استپان هم هست.همان طور که قبلا هم گفتم استپان مردم مجارستان را از بت پرستی نجات داده و به دین مسیجیت دعوت میکند و اولین شاه رسمی مجارستان هم شناخته میشود. او آدم روشنفکری بوده که با ادیان مختلف چون یهود و مسلمان از در دوستی وارد میشود و در عین عدالت قوانین انسان دوستانه ای را در ازتباط با مردمان دیگر سرزمینها وضع میکند. از این جهت برای مردم مجارستان مثل کوروش کبیر برای ما تقدس دارد. 

budapest_athene 228

استرگوم که ریشه ترکی دارد اولین پایتخت مجارها بوده و زمانی کلیسای جامع کشور در این شهر قرار داشته است که بعدها یکی از کلیساهای بوداپست به عنوان کلیسای جامع انتخاب میشود.

 budapest_athene 227

 به دیدن این کلیسای قدیمی ١٠٠٠ ساله میروی که تا ٢٠٠ سال پیش کلیسای جامع کشور بود.داخل کلیسا عظیم و بزرگ و بسیار سرد است.تن آدم مورمور میشود.یک جورهایی وهم سنگینی بر فضا حاکم است.بوی عود میدهد و مشام را تیز میکند.فضای داخل کلیسا تقریبا نیمه تاریک است که با شمع ها روشن شده است.سایه ها مجسمه های سنگی روی دیوارهایش کش میایند و پنجره های بلندش نور را به شکل رازآلودی به درون میفرستند.

budapest_athene 229

گنبد کلیسا ١٠٠ متری است و دیوارها و سقفش با نقاشیهای مریم مقدس پوشیده شده است.ستونهایی از مرمر به سردی فضا افزوده.دم در کلیسا مجسمه مریم باکره به نشانه حافظ کشور قرار دارد که رویش به خط مجاری نوشته شده :بانوی مجارها پیش ما بمان...ای مادر مسیج

ساخت این کلیسای قدیمی ۵٠ سال به طول انجامید.نوع معماری آن هم گرفته شده از معماری یونان باستان است. داخل آن ۴ ایوانی است که در سمت محراب جایگاه پادشاهان بسیار مجلل وچشم گیر قرار دارند.زمانی که ترکها این شهر را تصرف کردند کلیسای جامع استپان را خراب کردند.امروز آن بخش های خراب شده تا حدی بازسازی وحفظ شدند.ترکها سر مجسمه ها را هم خراب کرده بودند که امروز تنه های آنها باقی مانده است.

درون کلیسا موسیقی ارگ کولاک میکند و به سنگینی فضا کمک! ارگی که در انتهای کلیسا قرار دارد الکترونیکی و بسیار بزرگ است که صدایی بلند دارد و وقتی صدایش در زیر گنبد مرتفع کلیسا میپیچد دیگر صدا را به صدا نمیرساند.

budapest_athene 242

برای صرف نهار به یک رستوران سنتی مجاری رفتیم که دکوراسیون محلی و بسیار زیبایی داشت.میزهایی چوبی و کوچک با رومیزیهایی دست دوز و گلدوزی شده- خوشه های فلفل که از سقف آویزان بودند.یک تنور نان پزی قدیمی-اجاق گاز و فری بسیار قدیمی با کمدهای چوبی و ظروف چینی مجارستانی و قدیمی- چراغ نفتیهای رومیزی کوزه های سفالی و ده ها وسیله دیگر که این رستوران را به یک موزه کوچک تبدیل کرده بودند.

budapest_athene 247

این چرخ خیاطی سینگر قدیمی مرا یاد مادربزرگم انداخت که پشت آن مینشست و با دست چرخ آنرا میچرخاند و از هر تکه پارچه ای چیزی زیبا میافرید.

این تکه های گلدوزی شده زیر چرخ هم به نوعی صنایع دستی مجارستانیها محسوب میشود که علاوه بر رومیزیها و کوسنها از آن به عنوان تابلوهای دیواریشان هم استفاده میکنند.

budapest_athene 255

رستوران روبروی رود دانوب قرار دارد رو به و پلی است که کشور مجارستان را به چکسلواکی وصل میکند.دانوب در این بخش مرز آبی است.نصف پل متعلق به مجارستان و نصف دیگر پل متعلق به چکسلواکی است.ماشینها بدون هیچ پست مرزی به راحتی از روی پل رد شده و وارد خاک همسایه میشوند.ار اینجا که ما ایستاده ایم حیلی راحت میشود چکسلواکی را دید.در جنگ جهانی آلمانها این پل را منفجر کردند تا ٨ سال پیش بالاخره چکها دوباره این پل را بازسازی کردند اما انقدر آن را باریک ساختند تا هیچ تانکی از سمت مجارها نتواند از روی پا رد شده و به قصد حمله وارد خاک آنها شود.

budapest_athene 256

و بالاخره آخرین شهر سن تندره است که بزرگترین مرکز ساخت جواهر مجارستان هم در ان قرار دارد وو مارا برای دیدن از آن میبرند.در این مرکز جواهرسازی که کاپریس نام داشت ابتدا یک فیلم در رابطه با تاریخچه جواهرات برای ما نمایش دادند.سپس با گذر از سالنهای مختلف مارا با طراحی و ساخت جواهر آشنا کردند.در بخشهایی از سالن هم با نمایش ماکتهایی از اشخاص تاریخ ساخت جواهر که پیشینه ای کهن در مجارستان دارد را به معرض نمایش گذاشتند.

پس از آن سوار اتوبوس شده و به قصد بوداپست به راه افتادیم.

/ 9 نظر / 89 بازدید
ایرانگرد!

عکس های این پست خیلی خوب بود به خصوص با عکس دوم خیلی حال کردم[پلک]

دایی رضا

ممنون .موفق باشی دایی جون

حسین

با سلام وبلاگتون رو مرور کردم، واقعا جالب و جذاب بود و البته مفید.. کاشکی بتونم سفرهاتونو مرور کنم و از اطلاعات وبلاگتون استفاده.. تو وبلاگ خودم لینکتون کردم با اجازه

نانی

عکس رستوران خیلی قشنگ بود. سمیرا جان غذاهاش مثل ما ایرانی هاست .یعنی خوب بود غذاهاشون ؟

شهرزاد

سلام خانوم منفرد از اینجا ردّ میشودم که به نوشته‌های زیبای شما برخوردم باز خواهم گشت چرا که من هم مانند شما عاشق سفر و کتاب هستم سپاسگزارم [گل]

مریم از ملبورن

سلام.ببخشید من قسمت اول سفر به مجارستان رو نمیبینم.حذف کردین یا جا افتاده؟

مریم از ملبورن

خوب این که من قسمت اول بوداپست رو نمیدیدم این بود که من از قسمت جهانگردی رفته بودم توش.بعد از استانبول میومد قسمت دوم ! اما الان توی نوشته های فروردین پیداش کردم.ممنون.امیدوارم همیشه در کنار اقای همسر خوش باشین.استرالیا هم دیدنیه.اینطرفا هم بیاین.

باران

رستوران سنتی خیلی زیبابود قبلا یه سری عکسهای سه بعدی ازکشورکره دیدم رستورانهایی زیبا ورویایی چوبی بر روی اب وفانوسهای روشن یه جورایی یاد اوناافتادم

یدی

تبریک نکاه دقیق ومو شکافانه ای دارید گرسوی من تو آیی همچون نسیم نوروز خواهم شدن شکفته چون غنچه های دیروز ومن احساس شکفتن با عکس و نوشته هایتان میکنم dr.sinaee شعر هایم را با نوشته های شما میفهمم ممنون