شیراز(8)

٢۴/١١/٨٨-شیراز-

274

صبح بعد از خوردن صبحانه پیاده راه افتادیم تا از مجموعه کریمخانی که در مرکز شهر و نزدیک محل اقامتمان قرار داشتند دیدن کنیم.پس از ١٠ دقیقه راه رفتن رسیدیم به ارگ کریمخانی که نبش خیابان قرار دارد و مجموعه عمارت وسیعی است که به دستور کریمخان زنددر سال ١١٨٠ ساخته شد تا هم کاربرد نظامی و هم کاربرد مسکونی برای او داشته باشد.کریمخان در آن زمان از بهترین معماران و تراشکاران سنگ دعوت کرد تا در ساخت این مجموعه کمک کنند و به راستی که ارگی باشکوه ساخته شد که هنوز نشان قدرت پادشاه زمانش را دارد.دیوارهایی ستبر و بلند که نفوذ دشمن را به داخل غیر ممکن میساختند.

275

این عمارت از بیرون نظامی و از درون مسکونی است.دیوارها بلند و مانند حصار قلعه ساخته شده اند.لابلای آجرها سوراخهایی برای قرار گرفتن اسلحه تعبیه شده است.دیواره ها تا جایی صاف بالا رفته اند اما در گوشه ها شکل مخروط به خود گرفته اند.در یکی از اضلاع قلعه به نظر میرسد پایه دیوار در حال تخریب است چون مخروط بالای آن مثل برج پیزا!! کج شده و هیچ داربستی هم برای نگهداری آن دیده نمیشود.

سر در ورودی ارگ نقاشی جنگ رستم با دیو سپید مازندران کشیده شده است که با رنگ و لعابی دلنشین روی کاشیهایی هفت رنگ  تابلویی رنگین ایجاد کرده اند.

279

از بیرون بنا به شکل استحکامات نظامی دیده میشود اما وقتی پای به درون آن میگذاریم چهره عمارت عوض میشود و اوج لطافت معماری ایرانی هویدا.باورش سخت است که آنچه از بیرون شبیه زندانهای قدیمی و مخوف به نظر میرسید از درون دارای روحی چنین لطیف باشد.

عمارت دارای باغی ایرانی است با حوض و فواره هایش که سرچشمه آن همان آب رکناباد معروف میباشد.سروهای شیرازی بر روی آب سرخم کرده اند و به عکس خود در زلالی آسمانی مینگرند.پرندگان لابلای شاخ و برگ میخوانند و عمارت در انتهای باغ با اشارتی تو را به درون میخواند.

291

شالوده و دیوارهای ارگ از سنگ ساخته شده اند و برای ساختن بقیه بنا از خشت پخته استفاده شده است. تزیینات داخلی، شامل قاب ها، ازاره هایی از سنگ مرمر یزد و تبریز و آیینه های بزرگی از روسیه، ترکیه عثمانی و اروپاست. نقاشی قسمت های بالا و سقف اتاق ها با آب طلا و لاجورد و رنگ های گیاهی و معدنی رنگ آمیزی شده اند. نقش های اطاق ها اغلب گل و گیاه و به شکل ترنج و اسلیمی است. ارگ از نوع بناهای سه ایوانه است که ضلع ورودی آن به بخش خدماتی اختصاص دارد.

293

من همیشه عاشق این ارسیهای رنگین خانه های قدیم ایرانی هستم.پنجره هایی که وقتی نور به آنها میتابید هزار رنگ پرتو فشانی میکردند.اطاق را فرشی از پرتوهای رنگین آفتاب پرمیکرد و انگار صدها چراغ رنگین در اطاق روشن شده است.نگاهی به سایه های انوار روی سنگ فرش کف اطاق بیندازید.واقعا زیباست.

شاید باورش سخت باشد اما زمان رضاشاه و به دستور او این ارگ زیبا به زندان زنان تبدیل شده بود!!!

بعد از دیدن ارگ دوباره پیاده راه افتادیم این بار به سمت موزه پارس شیراز.

301

به دستور کریمخان در" باغ نظر" عمارتی هشت ضلعی ساخته شد که بعد ها به کلاه فرنگی معروف گشت.شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا به بعضی عمارتها  کلاه فرنگی میگویند.پاسخش در شکل بناست .درواقع بام شیروانی این نوع ساختمانها شکل کلاه های قدیمی اروپایی را دارد و بهمین دلیل به آنها کلاه فرنگی میگویند...

این عمارت در زمان کریمخان برای پذیرایی از سفرا و مهمانان خارجی استفاده میشد. شکل بیرونی که هشت ضلعی است با کاشیکاریهای گل مرغی و رنگ و لعابهای روغنی زینت یافته که داستان به تخت نشستن حضرت سلیمان را بیان میکنند.

اما قصه این عمارت چیز دیگری است.کریمخان وصیت کرده بود که پس از مرگش او را در اینجا دفن کنند.وقتی فوت کرد بین سران خاندانش بر سر جانشینی او اختلاف افتاد.جنگ و جدال به حدی بالا گرفت که ٣ روز جنازه بر روی زمین مانده بود و کسی به یاد موسس سلسله نبود تا پس از این ٣ روز بالاخره یادشان آمد که او را دفن کنند.

بعدها آقا محمدخان که کینه ای عجیب از کریمخان داشت استخوانهایش را از قبر بیرون کشید و در کاخ گلستان و جایی به نام "خلوت کریمخانی" دفن کرد تا هرروز بر روی قبر او راه برود و قدرت خود را به او!!!!!! نشان دهد.در زمان رضاشاه و به دستور او دوباره استخوانها را به اینجا منتقل کرده و قبری در خور او برایش ساختند...

بعدها اینجا موزه پارس شد و نفیس ترین اشیای دور و اطراف به اینجا منتقل گشت. اشیایی چون قرآنهای نفیس خطی منسوب به امام علی و عثمان که روی آن چند قطره از خون عثمان موقع کشته شدن چکیده است-شمشیر و تصویر کریمخان زند-نقاشیها -قباله های ازدواج-برگه های طلسم و جادو - خوشنویسیهای بسار نفیس-ظروف و سکه های قدیمی و همان قرآن معروف ٧ من که بالای دروازه قرآن نگهداری میشده است.

/ 8 نظر / 22 بازدید
پویا

درود سمیرا جان مرسی از نوشتار شیوایی که داری مخصوصا وقتی که با توضیحات تاریخی مطلبو کامل مبکنی شاد زی [گل]

لیلا

سلام سمیرا جان این باغ را وقتی دیدم که رفته بودم برای بازدید بچه ها از سایتهای شیراز مجوز بگیرم. (انوقتها دفتر میراث فرهنگی شیراز آنجا بود. هنوز هم هست؟ ) به کارکنان انجا حسودیم شد.

مجید

سلام من هم خیلی از این ارسی ها خوشم می آید. خدا رفتگان شما را بیامرزد. پدرم تعریف میکرد وقتی بچه بوده بیاد داشته که درخیلی از خانه های قدیمی ایرانی ( البته آنهایی که توانایی پرداخت هزینه اش را داشته اند) از این ارسی ها وجود داشته است. ساخت آنها کاری سخت و تخصصی بوده و استادکار مربوطه مدت های زیاد در خانه مورد نظر با عهد و عیال ساکن میشده و چه بسا که این مدت چند سال هم به درازا میکشیده است . صاحبکار هم متعد به تامین جا ، هزینه های خورد و خوراک و هزینه های ابتدایی بوده و مبلغ چندان بیشتری پرداخت نمی کرده است. متاسفانه ایشان بیاد داشتند که به مرور این ارسی ها توسط ساکنین بعدی تخریب و پنجره های جدید جایگزین شده اند.از این خاطرات زیاد تعریف میکردند . مثلا در مورد کتب قدیمی و نسخ خطی . ایشان در عطاری قدیمی عمویشان در کودکی کار میکرده اند و بیاد داشتند که بارها کتاب های قدیمی و نسخ خطی متعلق به افراد فوت شده را برای پیچیدن ادویجات ، فلفل و.. به عطاری آورده اند. چون وراث نه خریداری برای آن پیدا کرده اند و نه خود ارزش آنها را می دانستند.پدرم در عالم بچگی تعدادی از این نسخ خطی که حتی بعضی از آنها روی پوست آهو نوشت

دايي رضا

سمیرا جان بازم عالی نوشتی و خوب حق مطلب رو ادا کردی .راستی یه پیشنهاد !.هیچوقت فکر کردی با این نوشته های زیبات کتاب زیبایی بنویسی .دوست دارم اولین خریدارش باشم

aria

salam.bebakhshid ke page comment haye shoma ro man siah mikonam.vali vaghti didam be shahre ma omadid khili khosh hal shodam.omidvaram ke shiraz beheton khosh gozashte bashe.piroz bashido sarboland samira jan.bye

باران

شمع رابایدازاین خانه برون بردن وکشتن تاکه همسایه نداند که تودرخانه مایی(شیخ اجل)

کرمانشاه-تکیه بیگلربیگی کرمانشاه اولین پارینه سنگی درجهان

ممممممنونم/موفق باشی

کرمانشاه-تکیه بیگلربیگی کرمانشاه اولین پارینه سنگی درجهان

ممممممنونم/موفق باشی