درختان باستانی جزیره کیش

خاک مستعد کیش میزبان درختانی است که از مناطق دور خصوصا از سرزمینهای شرقی در طی سالهای زیاد به این جزیره آمده اند.درختان کهن لور-کهور و انجبر معابد از جمله درختانیند که قدمت برخی از آنها 300 تا 600 سال میرسد.که در این میان لور و انجیر معابد از مناظر ویژه ای برخوردارند.

29ghhqt.jpg

زادگاه این درختان شبه حزیره هند است که به بنادر و جزایر جنوبی ایران منتقل شده اند.سکنه قدیم کیش برای این درختان ارزش معنوی خاصی قایل بودند.احمد محمود کتابی تحت همین نام دارد که در آن این باورهای سنتی جنوبی را به تفصیل شرح داده است.

qq20m0.jpg

به دلیل وجود ریشه های هوایی هر درخت لور به صورت توده ای از تنه های بهم فشرده درآمده است.این ریشه ها به صورت پایه ها و ستونهایی تاج عظیم چند صد متری درخت(200 تا 300 متر مربع) را سرپا نگه داشته است و از شکستن ساقه های بلند آن جلوگیری می کند.

2ltor2b.jpg

کهنسال ترین لور جزیره نزدیک میدان المپیک و مقابل مجموعه زمینهای تنیس قرار دارد.مجموعه دیگری هم از این درختان در روستای کوچک باغو در غرب جزیره قرار دارند که مناظر بدیعی برای علاقه مندان هنر عکاسی ایجاد میکنند.       

2lkr4g8.jpg

/ 3 نظر / 442 بازدید
باران

بینظیره ازهرنظر

فريده

خانم منفرد: با تشكر از مطالب زيبايتان. البته اشاره به خاك مستعد كيش نموديد. اين خاك اصلا مستعد نيست و به همين علت در آن كشاورزي انجام نمي شود. به اطراف ساقه درختان كه دقت كنيد خواهيد ديد فقط حاشيه درخت خاك متفاوتي دارد كه اين خاك را در همان ابتدا از جزايرديگر براي گياهان آورده اند . كيش يك جزيره مرجاني است كه به هيچ وجه خاك حاصلخيزي ندارد. با تشكر

جابر از شیراز

سلام خانم منفرد وبلاگتون رو برای اولین بار میبینم و خیلی ازش خوشم امد و دوسش دارم اطلاعات خیلی خوبی بمن میده واقعا زحمت کشیدین مرسی مثل شما کم پیدا میشه