چین-اسطوره شرق(۵)

۶/۶/۸۶ - کاخ تابستانی - پکن

 

 

6fowbdh.jpg

اینجا کاخ تابستانی است.۸۰۰ سال پیش حکومت جین هسته اولیه این پارک را ریختند.در ابتدا پارک کوچکی بود اما به مرور تبدیل به محوطه ای کاخ مانند گشت که متشکل از بخشهای مختلف و سالنها و کاخهای متعدد است(مثلا شبیه کاخ سعدآباد خودمان).در ابتدا یکی از امپراطوران این کاخ را برای مادرش ساخت تا مراسم تولد او را در اینجا برگزار کند.نام اولیه کاخ باغ غیر مسطح بود.

5xy7ql1.jpg

سپس در زمان امپراطریس سی شی اینجا به نام کاخ تابستانی تغییر کرد.این زن امپراطریسی بسیار عیاش٬ ولخرج ٬ زیبا همیشه جوان! و البته هنرمند بود.ناخنهایی بسیار بلند داشت!و در خانه ای با ۱۵ اطاق در این مجموعه زندگی میکرد. او نقاشی میکرد و به هنر بسیار ارادت داشت.۴۸ سال حکومت در عیاشی و فساد باعث شد که پایه های حکومت امپراطوری در چین ضعیف گردد.در سال۱۹۰۸ میلادی فوت و بعد از مرگش سلسله چینگ هم به پایان رسید.در سال ۱۹۲۸ به علت بمباران شهر توسط ژاپنیها در قبر سی شی باز میشود اما در اوج ناباوری چهره اش هیچگونه تغییری نکرده بود!!!در صورتیکه هنگام مرگ ۷۲ سالش بوده است.و اما راز جوانی او...قابل توجه خانمها:

۱-در ۵۰ سالگی مریض میشود.یکی از اطبا میگوید که باید از شیر مادر تغذیه کند.در این مدت از ۲۳ زن مختلف شیرده استفاده میکند.آن زنان بیچاره مجبود بودند مدام بچه دار شوند تا همیشه شیرده باقی بمانند!او نیز هرروز بعد از بیداری و قبل از خواب ۱ لیوان شیر مادر را میخورده است.

۲-هر ۱۰ روز یک بار پودر مروارید داخل آن شیر میریخته.هر روز هم از کرم پودر مروارید استفاده میکرده!

۳- بر روی بالشی میخوابیده که درون بالش از سنگ یشم پر شده بوده!

 

53r14xs.jpg

اینجا درازترین گالری نقاشی در جهان است که در کاخ واقه شده.سراسر این ایوان دراز بر روی سقف و دیواره ها نقاشی های باستانی چینی کشیده شده است.خود ایوان تماما از چوب است.

 

4v8mzac.jpg

این بخشی از سقف گالری است که تماما با رنگهای طبیعی نقاشی شده.در بیشتر تصاویر دایره دیده میشود که نمادی از ابدیت و جهان است.

 

4yesz8j.jpg

در بخشی از کاخ یک نمایشگاه نقاشی دانشجویان برقرار بود.نقاشی ها عموما روی کاغذهایی که از خمیر برنج تهیه میشود کشیده میشود البته بعضی از آنها نیز روی ابریشم است.در نقاشی چینی فصول به تعدد دیده میشود.شکوفه های چینی که نماد باروری و درختان بامبو که نماد مردانگی هستند نیز در نقاشی ها به وفور یافت میشود. و این هم تصویر یک زن کاخ نشین چینی است.

4t851si.jpg

پادشاهان چینی به سنگ اهمیت زیادی میدادند.و معمولا کلکسیونرهای سنگ های زیبا و متخلخل چینی بوده اند.این سنگها هیچ تراشی نخورده بلکه به صورت طبیعی به این شکل میباشد.یک سنگ بسیار زیبا و عظیم الجسه در باغ بود که نامش سنگ برشکسنگی است.میگویند اگر از این سنگ عکس بگیرید و با خود ببرید گرفتار از دست دادن مال و اموال میشوید.بنابراین ما عطای عکس گرفتنش را به لقایش بخشیدیم!!!داستان این عکس به این شکل است که تاجر بزرگی این سنگ را از یکی از کوهها سوار اسبها کرده و ماه ها طول میکشد تا آن را به باغ خود بیاورد.در طول مسیر دچار گرفتاریهای مالی زیادی شده و کم کم به برشکستگی دچار میشود.وقتی به این کاخ میرسد آخرین بودجه مالیش به پایان میرسد و دیگر نمیتواند این سنگ را به جای دیگری بفرستد.پس سنگ همینجا جاخوش کرده و از آن به بعد نمادی از برشکستگی میشود.

4yq039g.jpg

اینجا دریاچه کومینگ در محوطه کاخ تابستانی است.دریاچه ای که از منحرف ساختن رودها به این سمت به صورت مصنوعی ساخته شده تا ساکنان کاخ از زیبایی دلپذیر آب در کنار کوهستان برخوردار شوند.این تکنیک فنگ شویی است که چینی ها به آن بسیار معتقدند.حتما میدانید که فنگ شویی تکنیک ساخت خانه براساس ۴ عنصر آب باد خاک و آتش است به صورتیکه کمترین اتلاف انرژی در آن خانه برقرار شده و عناصر حیاتی در کنار هم بالاترین سطح حیات را به آن خانه بیاورند.

 

63jsbat.jpg

ما بر روی سطح دریاچه با این قایقهای سنتی گشتی زدیم و سپس برای صرف نهار به رستوران برزیلی رفتیم.

/ 6 نظر / 189 بازدید
زهرا

يه غلط املايی داشتی حيفم اومد نگم چون حیف نوشته هات هست... ورشکستگی نه برشکستگی... اگه فضولی کردم ببخشید جوابیه سمیرا:ممنونم از اینکه بهم گفتی...من با آغوش باز منتظر نظرات خوانندگانمم :-)

بوتیمار

داشتم دنبال اسطوره های شرق دور و چین و کره بیشتر می گشتم به وبلاگتون اومدم چیزی یافت نکردم به دردم بخوره ولی چیزایی قشنگی دیدم شاد باشید

باران

اره فکرکنم پیشرفت نقاشی درچین قدمتی دیرینه داره چون همونطوری که درسفرنامه همدان نوشتی مانی پیامبربه چین رفته اونجا نقاشی روفرامیگیره ودریکی ازنقاشیها هم تصاویری شبیه چینیها رونقاشی کرده بودچین باستان هم مثل ایران دراین زمینه ها همیشه پیشتازبوده درعین حال اصول اخلاقی هم رعایت میشده والبته جنگهای زیادی داشته شایدبخاطر روحیه سلحشوری وحساسیت به این مسئله که هیچوقت نتونسته حضوربیگانگان روتحمل کنه

fz-az

زیبا و مفید بود استفاده کردم به من سر بزن و یه چیزایی در مورد چین نوشتم

نوشین

چرا عکس خودتون در بین عکسها نیست؟ شما واقعا اینجاها رو رفتین؟

shamsa

س ل آآ م م جالبیییین عالیه. لطف داریییین