دزد کتاب
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/٢  کلمات کلیدی: معرفی فیلم

دزد کتاب را فیلمی میدانم در تقدس کتاب.سوژه ای که مدتها بود کسی از آن یاد نمیکرد. کتاب و باز هم کتاب برای آنهایی که زندگیشان با کلمه پیوند خورده است. این کتاب را با همه غم و اندوهی که داشت و با همه تاثری که از جنگ ابراز میکرد باز هم متعلق به کتاب میدانم.

ماه هاست که دارم فکر میکنم در دنیای تکنولوژی زده امروز چقدر داریم دورمیشویم از بوی کتاب .عادت کرده ایم مینی مالیستی سرمان را در پیجهای اینترنتی فرو کنیم و کمتر و کمتر وقت بگذاریم و رمانهای چند صفحه ای بخوانیم.خودم هم با آنکه عاشق کتاب خواندنم اما مدت زیادی است که سراغ رمانی سنگین نرفته ام.حتی کم کم از دنیای ساده داستانهای کوتاه هم فاصله میگیریم و  به داستانکهای چند خطی میرسیم و از داستانکهای چند خطی هم به مرور جمله های فیسب...ووکی

.قصه بر اساس زندگی دخترک بی پدر و مادری در دوران جنگ جهانی دوم است.دختری تنها که تنهاییش را با خواندن کلمات پر میکند.دخترک کتاب میخواند و عاشقی میکند. کتاب میخواند و زندگی میکند. کتاب میخواند و جنگ را از یاد میبرد. کتاب میخواند و دوستی میکند.کتاب میخواند و مرگ را میرهاند.کتاب میخواند و زنی فرزند مرده را آرام میکند.دخترک از لابلای خاکستر کتابهای گر گرفته کتاب میدزدد.کتاب میخواند و کتاب میخواند..

راوی فیلم به نظر من شخصیت جالبی است.در انتهای فیلم متوجه میشوید که راوی  داستان خود"مرگ " است که دارد قصه زندگی دخترک کوچک؛لیزل؛ را روایت میکند. مرگ میگوید که تاکنون خود را درگیر زندگی زندگان نکرده اما قصه  زندگی لیزل او را به خود مشغول کرده است!

فیلم  ساده و  بی سانتیمانتالیسم  امروزی جنگ را ،غصه و اندوه جنگ را ،روایت میکند و موسیقی قوی فیلم انقدر خوب روی صحنه ها مینشیند که نفرت جنگ را با غمی مخملی و آبی بر تار و پود ذهن و دل و گوش ما مینشاند و در انتها آرام و متفکر ما را به خود رها میسازد.

فیلمی در تقدس "کلمه" و "کتاب" !

دزد کتاب(The Book Theif) فیلمی آلمانی-آمریکایی محصول 2013 و  در ژانر درام است.کارگردان فیلم ؛Brian Percival؛ توانسته تاکنون جوایزی را بدست بیاورد.قصه فیلم  نیز بر اساس رمان کتاب «کتاب دزد» نوشته ی مارکوس زوساک ساخته شده است.ببینید و لذت ببرید.