فلسفه زرتشت
ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٩  کلمات کلیدی: معرفی کتاب

شاید شما هم مثل من سوالهای زیادی در رابطه با دین زرتشت داشته باشید که جواب نگرفته اید.اگر این طور است کتاب "دیدی نو از دینی کهن"  اثر "دکتر فرهنگ مهر" را پیشنهاد میکنم. 

مدتی است که سرگرم یه سری مطالعه در زمینه تاریخ اندیشه ایرانی هستم و بر همین اساس دارم کتابهایی رو میخونم که بتونه کمکم کنه.حدود 11 ساله پیش در سفری که به یزد داشتم و به دیدن آتشکده آن رفته بودم اتفاقی این کتاب رو دیدم و خریدم.اما در طی این همه سال یا از تنبلی یا از کم سوادی هیچ وقت سراغش نرفته بودم.تا اینکه ماه پیش شروع به خوندنش کردم و دیدم عجب گنجینه ای رو تو مجموعه کتابهام دارم.

این کتاب از سه بخش تشکیل شده که به تفکیک به باورهای دین زرتشت-تاریخ زندگی پیامبر و در آخر آیینها و مراسم دینی و میهنی این دین میپردازد.

آنچه که بعد از خواندن کتاب شگفت زده ام میکند فلسفه ای است که از این دین برداشت کردم.کتاب مدعی است که تاریخ فلسفه-تاریخ خلوص اخلاقی و تاریخ فلسفیدن بشر از این دین آغاز میشود.حداقل میتوان اینگونه ادعا کرد که قدیمی ترین سند مکتوب در این زمینه است....

جای بحث مفصلی دارد باید کتاب را بخوانید و از پویایی این دین مطلع شوید تا بشود مفصل در این باره صحبت کرد.

اصلا نمیخواهم به مقایسه ادیان بپردازم.ادیان توحیدی تماما برای من قابل احترام و مقدسند.اما آنچه که پس از خواندن این کتاب و البته به موازات آن کلاسهای درسی دکتر وکیلی عایدم کرد "دیدی نو" از "دینی کهن" بود و مقام این دین را در نگاهم هزاران برابر کرد.

بعدها شاید فرصتی پیدا کردم و به نوشتن پستهایی درباره اسطوره ها و قصه های ایرانی و البته مهمتر از هرچیز فرهنگ باستانی ایران زمین پرداختم.مجالی بلند میخواهد....

نکته:بعید میدانم در این 8 سال کتاب تجدید چاپ شده باشد.فکر کنم برمیگردد به دوران وزارت دکتر مهاجرانی و فضای باز نشر و مطبوعات.به هرحال شاید بتوانید نسخه دیجیتال آن را پیدا کنید.قویا پیشنهاد میکنم اگر شما هم مثل من در ابتدای دانستن این مقوله هستید از این کتاب شروع کنید.پشیمان نخواهید شد...

*پاورقی:سایت پرشین بلاگ گویی ترکیده است!!! اگر پستی نمیگذارم به خاطر مشکلات فنی ایجاد شده در آپلود کردن عکسهاست.وگرنه یک سفرنامه توپ و تازه از تنور در آمده گرجستان را به شما بدهکارم!!!

به امید رفع همه مشکلات مادی و معنوی این سرور!!!!!