چین-اسطوره شرق(۱۴)
ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٧/۱٥  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به چین

۱۱/۶/۸۶-شانگهای

شانگهای شهری بالاتر از آب است که رودخانه پو از میان آن میگذرد و آن را به بخش شمالی و جنوبی تقسیم میکند که بخش شمالی مرفه نشین تر هستند.این رودخانه به دریای شرق چین میرسد.رودخانه پو حدود ۱۱۰ کیلومتر طول داشته که از دریاچه دیان شن شروع و به دریای زرد میریزد که قبل از ان هم با رود لانگزو تلاقی میکند.این رودخانه عرضی حدود ۶۰ تا ۹۰ متر داشته و عمقی حدود ۹ متر که کشتیهای باری به راحتی از روی آن رد میشوند.

سابقه این شهر به قرن ۱۳ میلادی میرسد.در اواسط قرن ۱۹ توسط ارتش انگلیس و فرانسه اشغال شده و تحت یک معاهده ای در اختیار تجار فرانسوی انگلیسی ژاپنی و آمریکایی قرار میگیرد.تا سرانجام با انقلاب کمونیستی آزاد میگردد.

اقتصاد این شهر به دلیل وجود تجار خارجی به سرعت رشد میکند.ساختمانهایی عظیم به سبک آسمان خراشهای غربی در آنجا ساخته میشود.امروزه شهری فعال و زنده و قطب اقتصادی چین  و جهان است.

حدود ۱۸ ملیون نفر جمعیت دارد و شهری کاملا شلوغ به حساب میاید که توسط شهرداری به صورت خود مختار اداره میشود.

معروفترین خیابان آن ؛خیابان باند؛ است که یکی از قدیمی ترین بورسهای جهان و قطب قدرتمند سرمایه گذاری یعنی بورس چین در آنجا قرار دارد.

یکی از مهمترین جاذبه های این شهر ساختار شهری آن است.اتوبانها ۴ الی ۵ طبقه هستند!در جنوب شهر میدان ؛مردم؛ قرار دارد که در دهه ۵۰ میلادی مرکز اسب دوانی شهر بود و هنوز هم گاهی مسابقات اسب دوانی در آنجا برگزار میشود.کنار این میدان محلی برای تجمع مردم با فرهنگهای مختلف است که چهره آن شبیه منهتن نیویورک است.در شب بسیار زیبا و کل ساختمانها چراغانی است.

اینجا بلند ترین برج آسیا معروف به برج مخابراتی و تلویزیونی مروارید است  که ۴۵۶ متر ارتفاع و در محله پودونگ قرار دارد.در دیواره برج همان نقاطی که با چراغهای رنگی مشخص شده هتلی ۷ ستاره وجود دارد که اصطلاحا به آن هتل آسمانی میگویند.

ما در شب اول گشت کروزی بر روی رودخانه پو داشته و زیباییهای شانگهای را در شب به نظاره نشستیم.