چین-اسطوره شرق(۷)
ساعت ٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٦/۳۱  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به چین

روز چهارم-۷/۶/۸۶

اینجا میدان "تیانا مین" است.بزرگترین میدان جهان…دومین میدان سرخ مسکو است.حالا حدس بزنید سومین میدان بزرگ جهان کدام است؟……نقش جهان اصفهان!!! تیانا مین یعنی دروازه آرامش بهشتی.یکی از علتهای نامگذاری اینجا به خاطر این است که دروازه ورودی شهر ممنوعه که محل سکونت امپراطوران بوده همین جاست.در گذشته تصور میکردند که جایگاه امپراطور در آسمانهاست.در سلسله مینگ مقابل دروازه شهر ممنوعه خانه های قدیمی و ویران فقرا بود.در سال 1911 این خانه ها خراب و به جایش میدان تیانا مین ساخته شد.

 

در سال 1949 نیم ملیون نفر در این میدان گرد هم آمده و به مائو رهبرشان سلام داده و پیوند همبستگی خود را با انقلاب کمونیستی چین اعلام کردند. در سال 1989 تظاهرات دانشجویی در میدان رخ داد که توسط دولت به شدت سرکوب و به خاک و خون کشیده شد.این دانشجویان به حکومت خفقان کمونیستی به شدت اعتراض داشتند.زیرا پس از مرگ مائو اهدافش کم کم به فراموشی سپرده شد.(توجه میکنید که روند انقلاب همه جا کم و بیش یکی است).در این اعتراض یک سری از دانشجویان اعتصاب غذا کرده و در چادرهایی که در میدان برپا کرده بودند بیحال و بیهوش افتاده بودند.دولت بعد از نیمه شب با تانک وارد عمل شد و از روی 19 نفراز این دانشجویان بیگناه که قدرت سرپا ایستادن و فرار نداشتند گذشت.این جنایت در محافل سیاسی دنیا به شدت سروصدا کرد.امروز هیچ کس اجازه ندارد این ماجرا را در  میدان تعریف کند.

(یه جورایی جرم محسوب میشود!ّ)

 

 دروازه شمالی همان طور که گفته شد ارامش بهشتی نام دارد.دروازه جنوبی برج دیدبانی بوده زیرا در گذشته دورتا دور شهر ممنوعه خندق بوده و تیراندازان از این نقطه از شهر مواظبت میکردند. این میدان 44 هکتار است و بناهای مهمی در اطراف آن ساخته شده است. در سال 1978 مائو را در یک مقبره در همین میدان دفن میکنند.کنگره خلق چین با 10000 نفر عضو نیز در نزدیکی این میدان قرار دارد.در وسط میدان نیز یک بنای یادبود قهرمانان ملی قرار دارد و نام آنها روی آن حک شده است. کمونیست از ریشه کلمه کمون به معنی اجتماع میاید.یعنی در این حکومت همه با هم برابر و یک جمع واحدند.در سال 1949 مائو در این میدان روی ایوان ایستاده و جمهوری خلق چین را اعلام کرده است.سپس دگمه ای را فشار داده و پرچم ملی چین بالا رفته و از آن تاریخ هیچ گاه این پرچم پایین آورده نشده است.