چین-اسطوره شرق(۶)
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٦/٢٦  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به چین

ادامه ۶/۶/۸۶

به دیدن کارخانه پرورش مروارید رفتیم و در آنجا نحوه باز کردن صدف و فرآوری مروارید را مشاهده کردیم.کلا ۲ نوع مروارید پرورشی و مروارید دریای آزاد وجود دارد.مروارید دریای تایتی تیره تر  و مروارید دریای زرد روشن تر است.مرواریدی که مخصوص چین بوده و فقط در اینجا تولید میشود طلایی رنگ بوده و صدفهای آن نیز به شکل بال پروانه می باشد.هر یک سال که از عمر صدف میگذرد به قطر مروارید نیز 1 میلی متر اضافه میشود.بنابراین مروارید های بزرگتر مسن تر و ارزشمند ترند.

 

یکی از کارمندان آنجا یک صدف 8 ساله را برای ما گشود و 26 مروارید ریز از درون آن بیرون آورد.

مروارید های پرورشی به شکل مصنوعی تولید میشوند.گوشت داخلی صدف را به تکه های کوچکتر تقسیم میکنند.در زمانی که صدف دهانش را باز کرد تکه ای از این گوشت را داخل دهانش میگذارند.به محض اینکه چیزی وارد صدف شد بزاق دهان آن ترشح میشود و دور جسم گوشتی را میگیرد.به همین دلیل است که در صدفهای پرورشی میتوان تعداد زیادی مروارید را ایجاد کرد.مرواریدهای کوچک را برای تولید پودر مروارید بکار میبرند که پودر مروارید را هم برای تولید کرمهای صورت و تولید بعضی دارو ها استفاده میکنند.

 

برای تشخیص مروارید اصل٬ دو مروارید را بهم میمالند و یک پودر سفید حاصل میشود. اما با این وجود روی مروارید اصل هیچگونه خدشه ای وارد نمیشود.

نکته بسیار جالب توجه برای من دیدن مروارید هایی رنگارنگ بود.من همیشه تصورم از مروارید تنها به رنگهای سفید و صورتی خلاصه میشد اما در آنجا گردن بندهایی که از مرواریدهای رنگارنگی تشکیل شده بود مشاهده میشد.در واقع هنگام تهیه مروارید پرورشی در دل صدف مواد معدنی تزریق میکنند.براساس نوع ماده٬ رنگ مروارید تعیین میشود.به طور مثال کلسیم رنگ سفید -مس رنگ بنفش کم رنگ و آهن رنگ نارنجی....تولید میکند.

 

 

 

شب به دیدن برنامه آکروبات شهر پگن رفتیم.چینیها همان طور که میدانید در این گونه حرکات تقریبا از بقیه ملل جلوترند.بنابراین نمایش دیدنی و جالبی بود.