چین-اسطوره شرق(۳)
ساعت ۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٦/٢۱  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به چین

 روز دوم – 5/6/86 – دیدار از دیوار چین

در سال 475 قبل از میلاد پایه های این دیوار گذاشته شد.در آن دوران 7 حکومت فعودالی در شمال چین وجود داشت.این حکومتها برای دفاع در برابر حمله بربرها(مغولها) تصمیم به ساخت یک دیوار حفاظتی اطراف قلمرو حکومتی خود گرفتند.هر حکومت جداگانه برای خود در شمال چین دیوارهایی بنا نهادند.در سال 221 قبل از میلاد یکی از این 7 حکومت بر بقیه آنها غلبه کرد و حکومت واحدی در چین ابداع نمود. نام این حکومت "چین" بود که همانها هم دیواره ها را به هم متصل کرده و دیوار پهناور چین را متحد ساختند(توجه به این نکته ضروری است که حکومت هخامنشیان در سال 551 قبل از میلاد تشکیل شد. بنابراین حکومت ایران کهنسال تر از چین باستانی است) .

دیوار چین در ابتدا 6000 کیلومتر طول داشت اما امروزه تنها 5000 کیلومتر آن باقی مانده است.که از دریای "زرد" در شرق چین شروع شده و به صحرای "گویی" در غرب چین میرسد.اولین سنگ بنای دیوار در دریا واقع شده است. دیوار بین دو رودخانه" زرد" در شمال و "یانگ زو ریور" در جنوب کشیده شده است.در جاهایی این دیوار شیب 70 درجه دارد و به هیچ عنوان گذر با پای پیاده از آن امکان پذیر نیست.این دیوار در واقع دروازه رسیدن به شهر پکن است.این دیوار از نظر شکل ظاهری مانند اژدهایی خوابیده میماند.

در گذشته امپراطوران برای تنبیه دشمنان و مجرمان آنها را به شمال تبعید و به اعمال شاقه با ساختن این دیوار محکوم میکردند.هزاران انسان بیگناه در حین ساختن این دیوار کشته میشدند که جسد آنها را لای سنگها گذاشته و روی پیکره شان دیوار را میساختند بنابراین میتوان گفت دیوار بزرگ چین بزرگترین قبرستان جهان نیز میباشد.(باز هم توجه به این نکته ضروری است که داریوش برای ساخت تخت جمشید حقوق و مستمری به کارمندانش پرداخت میکرده است)

قسمتی از دیوار چین را که عبور و مرور برای افراد راحت تر و ایمن تر است و  با پله کانهایی سنگی مفروش شده است برای بازدید عموم مجاز دانسته اند.در ابتدای راه بخشی از دیوار با قفل و زنجیر ریسمانی آهنی پوشیده شده است.از تورلیدر محلی که راجع به آن سوال میکنیم میگوید:دختر و پسرهای جوانی که با هم نامزد میکنند اینجا امده و یک قفل به این زنجیر اظافه کرده و کلید آن را به ته دره پرت میکنند.منظور از این عمل این است که پیوند آنها جاودانه شود و به هیچ طریقی گسسته نگردد!!!!!!!!

 

 سراسر دیوارپوشیده از پله کانهایی سنگی است که بالا رفتن از آنها نفس آدم را بند میاورد.چینیها معتقدند تا زمانی که یک پسر از دیوار چین بالا نرود مرد نمیشود!!!!این نکته به شدت روی محمد امین تاثیر گذاشته است به طوریکه 1400 پله را مصمم بالا رفته و برمیگردد!من تا نیمه راه بیشتر توانایی رفتن ندارم.

 روی تخته سنگی نشستم و در سکوت به کوههای عظیم پوشیده از درخت روبرویم خیره شدم.جابجا معابد سرخرنگی سر برآورده از لابلای درختان دیده میشد.تصور اینکه قرنها قبل جنگجویان در همین نقطه میجنگیدند مرا به هیجان درمیاورد.زیبایی طبیعت این مکان اشعار هایکو را در ذهن میاورد انگار همه چیز در اینجا رنگ و بوی اساطیری دارد.راستی یاد آن فیلم داستانی افتادم که در زمان بچگیمان تلویزیون نشان میداد.آن برادران سامورایی که هرچه فکر کردم اسمشان یادم نیامد.حیف!!!!