همسایه ها
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/۳  کلمات کلیدی: معرفی کتاب

از دو رمان خوب میخواهم حرف بزنم که در دو هفته اخیر آنها را خواندم.یکی نسبتا قطور تر است و دیگری نازک_نارک.

اولی را خیلی سال قبل هم خوانده بودم.یکی از کتابهای کتابخانه وزین خاله بود که قرض گرفتم و بارها آن را خواندم."همسایه ها" قبل از انقلاب سال 1353 چاپ شده بود و همان زمان ممنوع و نایاب گشت.نمیدانم خاله دقیق کی آن را خریده بود اما میدانم که پس از انقلاب هم دوباره ممنوع چاپ شد.فکر میکنم زمان آقای خاتمی کتاب از ممنوعیت برای مدت کوتاهی بیرون آمد و دوباره پس از چند سال ممنوع شد.خلاصه سرتان را درد نیاورم که من نمیفهمم چرا کتابی چنین ارزشمند و غنی از "احمد محمود" نویسنده صاحب سبک و پر ارزش ایرانی باید اینگونه در معرض جفا قرار گیرد/

به هرحال این رمان قصه سالهایی است که  مردم برای ملی شدن صنعت نفت در حال جنگند و قیام.قصه مردمان جنوب و کناره پالایشگاه و مبارزاتشان با استعمارگر انگلیس.

کتاب حول قصه چند خانواده فقیر میگردد که در یک خانه مستاجرند و با هم زندگی میکنند.از زبان خالد یکی از همسایه ها قصه روایت میشود و چه خوب روایت میشود.

گیریم که چند صفحه ای هم خلاف شئونات داشته باشد اما تنها به خاطر همان چند صفحه خیلی حیف است که اثری چنین غنی از کتابها حذف گردد.

احمد محمود خود می گوید:رمان همسایه ها را بهار سال 1345 در اهواز به پایان رساندم. بخشهایی از آن به عنوان بخشی از رمان منتشر نشده همسایه ها در سالهای 46 به بعد در مجلات تهران چاپ شد تا سال 1353 که انتشارات امیرکبیر چاپ و منتشرش کرد.

خلاصه برایتان بگویم که من ماه پیش دست دوم این کتاب را در یکی از کتابفروشیهای انقلاب دیدم که به قیمت 30000 تومان به فروش میرسید و خوب گران بود دیگر.پس چه کردم؟ نسخه فتوکپی شده آن را به قیمت 5000 تومان خریدم.و حالش را بردم....