چین-اسطوره شرق(۲)
ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٦/۱٩  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به چین

روز دوم - ۵/۶/۸۶

ساشاها=صبح به خیر. این اولین جمله چینی است که یاد گرفتیم توسط تور لیدر خوش اخلاق و مهربون چینیمون که یک اسم عجیب و غریب داشت که تلفظ کردنش واسه همه یه دنیا عذاب بود واسه همین بهش تونی میگفتند..مسافرای با نمک ایرانی هم اسمشو حسین گذاشته بودن.و بهش جمل هایی فارسی یاد داده بودن مثلا :خیلی خفنی!!!! یا اینکه :بزن بریم....خلاصه با تونی یا هموم حسین آقا همون اولین روز دوست شدیم و راه افتادیم تا اولین گشتمون رو در پکن داشته باشیم.در ابتدا تونی کمی برای ما راجع به چین و موضوعات عمومی صحبت کرد تا ما را با این کشور ناشناخته ها آشنا کند.تور لیدر ایرانی ما نیز یک خانم ایرانی و فوق لیسانس اقتصاد بود.خانم صنم تراب ترکی...برای ما در ابتدا بسیار جالب بود که یک خانم ما را همراهی میکند.ایشون بسیار پخته و باتجربه عمل میکردند و با وجودی که سن زیادی نداشتند از بسیاری تورلیدرهای مرد ایرانی مسلط تر بودند.

تونی-خانم تراب

پکن شهر تمیز و مدرنی به نظر میرسد.قبل از آمدن به این شهر تصور یک کشور کاملا کمونیستی در ذهنم بود اما با مشاهده پکن متوجه شدم که این کشور هر روز به سمت پیشرفت و جهانی شدن گام برمیدارد.خیابانها تمیز و مسیرهای دوچرخه کاملا مشخص شده است.عموم مردم از این وسیله نقلیه برای تردد استفاده میکنند.به همین دلیل همگی ساقهایی عضلانی دارند.در چین 500 ناحیه و 5 ساعت رسمی وجود دارد اما همگی باید از ساعت رسمی پکن تبعیت کنند مثلا در تبت صبح زود حول و حوش ساعت 11 میشود.فکرشو بکنبد بیچاره ها چه میکشند؟! واحد پول آنها یوان است که هر دلار معادل 5/7 یوآن میباشد.اسکناسهای تقلبی بسیار رایج بوده و خصوصا توریستها در معرض این مشگل زیاد قرار دارند بنابراین برای تبدیل پول تنها باید به بانک یا به رسپشن هتل مراجعه کرد.حتی الامکان از دست فروشها نباید خرید کرد.بلکه بهتر است از فروشگاهها خرید انجام شود.چونه زدن هم تا دلتان بخواهد در این کشور رواج دارد.

پکن-شتر تزیین شده با برگ

تاکسی های شهر دورنگ بوده و پرچم المپیک بر روی آن نقش بسته است.حتما میدونید که پکن میزبان المپیک 2008 است.بنابراین شهر در تکاپوی آماده شدن برای این میزبانی است. به پکن بیجینگ هم میگویند و روی آرم تمام پرچمها و نمادهای المپیک عبارت بیجینگ 2008 قید شده است.تصویر زیراستادیوم در حال ساخت این شهر است که قرار شده مراسم اختتامیه و افتتاحیه در آنجا برگذار شود.

استادیوم المپیک پکن

در چین میگویند هر چیز که ۴ پا دارد خورده میشود به غیر از میز!!!البته ما خیلی غذاهای عجیب غریب تا اینجا ندیده ایم تا بعد!! پکن به اردک سرخ شده اش معروف است چون این غذای مورد علاقه امپراطوران بوده است.

رستوران خیابانی

تاریخ پکن به ۳۰۰۰ سال قبل برمیگردد اما ۱۰۰۰ سال است که این شهر از اهمیت خاصی برخوردار شده است.علت اینکه این شهر پایتخت شده است به خاطر این بوده که در شمال چین واقع شده و از ۳ طرف با کوهستان محافظت میشود.۴ فصل کامل دارد و از زلزله و سیل در ان خبری نیست.از پکن تا دریا ۱۸۳ کیلومتر است.زمستان در آنجا ۱۴۸ روزه و درجه دما تا ۱۵- درجه هم کاهش و تابستان تا ۳۸ درجه افزایش میابد.۱۵ ملیون جمعیت دارد.

تابلوی نقاشی از بودا

کلا در چین ۵ مذهب وجود دارد.بودایی٬ دایوییسم٬مسلمان-مسیحی و تایوییسم و لا مذهب! که در واقع به صورت رسمی مردم بدون مذهبند.۴ میلیون نفر کاتولیک و ۱۰٪ مسلمانند که در قسمت شمال و نزدیک مرز مغولستان زندگی میکنند.در چین مذهب آزاد است و کسی اجازه ندارد در دین کسی دخالت کند.

کنفسیوس

کنفسیوس پدر علم اخلاق و فلسفه یک چینی بوده است که دو اصل مهم دارد یکی احترام به بزرگترها و دیگری مراقبت از کوچکترها که هر دو این اصول در چین رعایت میشوند.

یکی از معابد پکن

چین ۵۰۰۰سال سابقه دارد (ایران ۸۰۰۰ سال سابقه دارد).از سال ۲۲۱ قبل از میلاد تا ۱۹۱۱ میلادی امپراطوری بوده است و مردم فودالی زندگی میکردند اما در ۱۹۱۱ پایه های انقلاب توسط دکتر یونگ سان ریخته شد و در سال ۱۹۴۲ مائو زدونگ انقلاب کرد و جمهوری خلق چین ساخته شد.از ۱۹۱۱ تا ۱۹۳۷ جنگ داخلی بر سر قدرت بود از ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ دفاع در مقابل تهاجم ژاپن در راس کار بود از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ دوباره جنگ داخلی بین کمونیستها به رهبری مائو زدونگو ملی گراها ادامه داشت تا سرانجام مائو زدونگ برنده و اولین رییس جمهور خلق چین شد.در این کشور پارلمان وجود ندارد و رییس جمهور رییس کنگره خلق چین است که متشکل از نمایندگان مردم است.

مائو زدونگ