داستانهای اوالونا
ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٤  کلمات کلیدی: معرفی کتاب

اگر بخواهم یک شهرزاد قصه گوی امروزی را معرفی کنم شک ندارم که از ایزابل آلنده نام خواهم برد.این نویسنده اسپانیایی زبان یکی از شاخص ترین راویان قصه های رئالیسم جادویی آمریکای لاتین است.آلنده در سال 1942 در شهر پروی شیلی به دنیا آمد.بعدها هنگام فرمانروایی پینوشه سالها در تعقیب قانونی بود تا سرانجام به آمریکا مهاجرت کرد و ساکن آنجا شد.از آلنده تاکنون رمانهای زیادی چون:خانه ارواح-اینس جان من-جنگل کوتوله ها و... به چاپ رسیده است.اما کتابی که مرا بر آن داشت تا راجع به او اینجا بنویسم "داستانهای اوالونا" نام دارد.مجموعه 19 داستان کوتاه که همه آنها در همان سبک و سیاق داستانهای قبلی او هستند و خواننده را در جادوی افسانه های لاتین غرق میکنند.من ادبیات لاتین را با گابریل گارسیا مارکز و صدالبته کتاب معروف "صدسال تنهایی" شناختم.بعدتر ها با آلنده آشنا شدم و بیشتر جذب دنیای عجیب و رازآلود  ادبیات لاتین گشتم.

اما داستانهای اوالونا چیز دیگری است.19 داستان جادویی که از زبان شهرزاد قصه گوی لاتینی بیان میشود.این کتاب کوچک و جمع وجور در قطع جیبی و با ترجمه آقای علی آذرنگ(جباری) توسط نشر قطره روانه بازار شده است.

در پشت جلد کتاب میخوانیم که:اوالونا. ساکن شهر کوچک سانتاآگوا، هم‌چون شهرزادی لاتینی به روایت قصه‌هایی می‌پردازد که از گمنام‌ترین افراد تا نامدارترین مردان سیاسی را در بر می‌گیرد. از دخترکی روستایی که در محاصره سیل، در مقابل چشم میلیون‌ها بیننده تلویزیون جان می‌بازد تا دیکتاتور شیلی. اوالونا مانند روحی لاتینی در همه جا حضور دارد. از میخانه‌ای حقیر تا کاخ افسانه‌ای دیکتاتور. او روایتش را با این لحن به پایان می‌برد: و شهرزاد همان‌گونه که داستان می‌گفت، چشمش به نخستین پرتوهای سحرگاهی افتاد. و از سر احتیاط لب از سخن گفتن فرو بست...