موریس(8)
ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢٥  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به موریس

شهریور 90-Blue Safari Submarine

یک روز آفتابی خوب راهی Royal Road در خلیج Grand Bay شدیم برای تجربه کردن سفری جالب با زیردریایی.هیجان زیادی بر جمع ما غالب بود شاید کمتر کسی بود که تجربه ای اینچنین را قبلا داشته باشد پس همگی مشتاق دایو در آبهای آبی اقیانوس هند شده بودیم.

Blue Safari نام شرکتی بود که زیردریاییها متعلق به آنها بود.دو زیر دریایی وجود داشت که یکی ظرفیت 10 نفر و دیگری ظرفیت جابجایی 6 نفر را داشت پس ما باید به 2 گروه تقسیم میشدیم.پس از اینکه به خلیج Grand bay رسیدیم بعد از کمی توضیح و انتظار سوار قایقهای کوچک شدیم.این قایقها باید ما را به وسط اقیانوس میبردند جاییکه زیردریایی در انتظار ما بود.

همان طور که در عکس مشاهده میکنید.زیر دریایی شبیه یک قایق بزرگتر است که پس از سوار شدن مسافرهایش به زیر آب میرود.ما یکی یکی باید سوار زیر دریایی میشدیم که روی سطح آب شناور بود.

وقتی وارد عرشه زیر دریایی شدیم باید از یک دریچه که پله های عمودی داشت به پایین و در واقع به محلی زیر سطح عرشه میرفتیم.هیجان از همینجا آغاز شد.چون پایین رفتن از این پله ها یک روش مخصوصی داشت که اگر اشتباه میکردیم با سر پایین میفتادیم و اجلمان فرا میرسید.

داخل زیردریایی همان طور که میبینید ردیفی از 10 صندلی وجود داشت که مقابل هر صندلی هم یک دریچه تعبیه شده بود تا بتوانیم مرحله مرحله دایو کردن را نظاره گر و به دیدن زیباییهای زیر آب مشغول شویم.هیچ نگرانی بابت شکستن شیشه های زیر دریایی وجود ندارد.قطر آنها 5 سانتیمتر است و به راحتی فشار آب را تحمل میکند.

ماتیوس کاپیتان خوشتیپ و بااخلاق ما بود که توضیحات را در هر مرحله برایمان میداد و راهنماییمان میکرد.او توضیح میدهد که زیردریایی با 35 باطری کار میکند که هرشب آنها را برای شارز آماده میکنند.این باطریها هم کار به جلو راندن زیردریایی را به عهده دارند و هم اینکه اکسیژن لازم را به داخل زیر دریایی مبفرستند.اگر خدای نکرده اتفاقی برای این باطریها بیفتد جای هیچ نگرانی نیست چون زیردریایی تا 3 روز میتواند بدون باطری به حیات خود ادامه دهد.یعنی ما 10 نفر به علاوه خود ماتیوس در عمق حتی 80 متری هم میتوانیم تا 3 روز زنده بمانیم اما بعد از آن دیگر با خداست....

زیردریایی 30 سال پیش در فنلاند ساخته شده است.

سر جاهایمان که قرار گرفتیم دایو آغاز شد.هیچ ترس و دلهره ای هم اصلا نداشت.در واقع هنگام پایین رفتن هیچ احساس ناخوشایندی ایجاد نمیشود تنها فشار است که کمی روی سرمان حس میکنیم.به تدریج که این فشار افزوده میشود و ما به سطوح پایین تر میرویم ممکن است گوشهایمان بگیرد و کمی هم رنگ پوست بدنمان تیره و لکه دار شود که طبیعی است و جای نگرانی ندارد.از 2 متر که پایین تر میرویم کاپیتان موتور را روشن میکند تا ابتدا چند متر حرکت افقی انجام دهیم.سپس به آرامی به عمق 8 متری دایو کردیم.از 8 متر به چشم بهم زدنی به عمق 15 متری رسیدیم.پرتوهای نور کم و کمتر میشوند.

و سرانجام به عمق 40 متری رسیدیم. دیگر عبور نور به زحمت از لایه های آب صورت میگرفت.زیردریایی وقتی به کف اقیانوس رسید حرکت افقی خود را آغاز کرد.آب اقیانوس از آبی روشن (به خاطر وجود پرتوهای نور خورشید) به آبی تیره تغییر رنگ داد.

کم کم مرجانها دیده میشوند.ابتدا مرجانهای مصنوعی هستند که از کنارشان میگذریم.علت اینکه در کف اقیانوس coral Reef های مصنوعی کاشته اند به خاطر این است که ماهیها در انها زندگی میکنند پس به محل اجتماع آنها تبدیل میشود و ما بهتر میتوانیم انها را ببینیم. نکته اینجاست که این coral reef(صخره های مرجانی) مصنوعی چگونه ساخته میشود.

13 سال پیش یک کشتی کهنه را از سواحل ژاپن به اینجا میاورند و آن را غرق میکنند.کشتی که 30 متر طول داشته به مرور زنگ میزند و بدنه ان براثر طوفان به دو نیمه تقسیم میشود.با گذشت زمان این تکه آهن پاره ها به صخره های مرجانی مصنوعی تبدیل میگردند و محل مناسبی میشوند برای زندگی ماهیها.انگار یک هتل 5 ستاره برای ماهی کوچولوهای خوشگل درست کرده باشند.معمولا بعد از یک سال که از سکونت یک کشتی زیر آب بگذرد مرجانها به آن حمله میکنند و تبدیل به صخره مرجانی میشود.

حدود 20 صخره مرجانی مصنوعی در کل موریس وجود دارد که این کشتی ژاپنی یکی از انهاست.

حالا به قسمت مرجانهای طبیعی رسیده ایم که پتانسیل بسیار مناسبی دارند برای جلوگیری از ایجاد سونامی.به خاطر همین از اهمیت بسیار زیادی در موریس برخوردارند به طوریکه کاملا از هرگونه آسیبی حفاظت میشوند.

بعضی مرجانها شبیه گل هستند که به آنها soft corol میگویند و روی انها گلهای ریز صورتی وجود دارد.بعضی از آنها شبیه تکه های سنگ هستند که به آنها hard Corol میگویند.هنگام شنا بسیار باید توجه داشت که بااین نوع مرجانها برخورد نداشته باشیم.معمولا بهتر است هنگام شنا در سواحل مرجانی از کفشهای مخصوص استفاده کنیم تا اگر پا روی آنها گذاشتیم لت و پار نشویم.

مرجانها تصفیه کننده های آب هم هستند به خاطر همین سواحل مرجانی از آبی به شدت صاف و شفاف برخوردارند و همین یکی از پارامترهایی است که این سواحل را توریستی و زیبا میکند.لابلای این مرجانها انواع ماهیهای ریز و درشت رنگارنگ زندگی میکنند که به آرامی دور ما میرقصند و از مقابلمان رد میشوند.آنها به وجود ما عادت کرده اند اما برای ما دنیای آرامش بخش و زیبای آنها بسیار تازگی دارد.

بعد از حدود 45 دقیقه زیر آب بودن کم کم دوباره به دنیای خشکی برمیگردیم.تجربه امروز بسیار جالب و بی نظیر بود برای همگی ما.