سنندج(1)
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۳  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به کردستان

خرداد 90 - مسجد جامع سنندج

گشت شهر سنندج را در یک صبح بهاری آغاز میکنیم.بعد از صرف صبحانه اتوبوس به دنبال ما میاید و ما راه میفتیم به همراه راننده کردمان شهر را بگردیم.به عنوان اولین مقصد گردشگری دیدار از مسجد جامع شهر را انتخاب میکنیم.

جالب است بدانیم که در هر شهر ایران معمولا مسجد جامعی قرار دارد که شاید بزرگترین مسجد آن شهر باشد و معمولا نمازهای اعیاد مذهبی و روزهای جمعه در آن خوانده میشود اما رسم ساخت مسجد جامع برمیگردد به اوایل دوران اسلام در ایران.در معماری اسلامی - ایرانی رسم بر این بوده که مسجد بزرگی را در هر شهر بسازند و به مسجد جامع شهرتش دهند نه تنها برای خواندن نماز بلکه برای گردآوردن مردم در آن و برقراری ازتباط مردم با حاکمان ان شهر در انجا....

مساجد سنی برخلاف تصور ما همگ یک گلدسته ای نیستند.بلکه در ایران و بنا به معماری ایرانی که زیبایی را در اعداد زوج میداند گلدسته های این مساجد 2 تایی هستند اما نکته مهم این  مساجد در پاکیزگی خاص آنهاست.با کمال تاسف باید ذکر کنم که مساجد شیعی خیلی نامرتب تر و در مقایسه با مساجد سنی کثیف تر هستند. معمولا در مساجد شیعی بوی عرق پا به مشام میرسد برعکس مساجد سنی.شاید این موضوع برگردد به شیوه وضو گرفتن سنی ها که کاملا پا را شستشو میدهند و قاعدتا دیگر پا بعد از 5 بار وضو در روز بوی بد نمیگیرد...

مسجد جامع سنندج یکی از زیباترین-با صفاترین-پاکیزه ترین-معنوی ترین و ساکت ترین مساجدی است که تا به امروز دیده ام.وارد حیاطش که میشویم با حوض زلال و پر آبی روبرو میگردیم.دور تادور حیاط شبستانها و مداخل ورودی و ایوانها و حجره های طلاب قرار دارد. که لابلای شاخ و برگ درختان سرسبز و کهن فرورفته اند و در میانشان پرنده ها درحال سردادن آوازند.چند مرد پیر لبه حوض نشسته و سرگرم وضو گرفتن هستند.فواره ها به بالا میجهند و صدای ریزش قطره ها موسیقی دلنوازی ایجاد میکند.دورتادور حیاط فرشهای پاکیزه ای پهن شده تا اگر دلتان میخواهد دو رکعت نماز عشق بخوانید در این فضای معنوی.

دورتادور حیاط حجره های طلاب با در و پنجره های آبی چوبی قرار دارد که رنگ آنها در تداخل با کاشیهای 7 رنگ تزیینی دیوارها آرامش عجیبی برای شما فراهم میاورد. دلتان میخواهد ساعتها بنشینید در حیاط این مسجد ساده و زیبا و خیره بمانید به گل و بوته های اسلیمی و نقوش نارنج و ترنج و ستاره های 8 پر ایرانیش که بر تن دیوارها دیده میشوند.

مسجد جامع سنندج شکوه عینی معماری مذهبی دوران قاجار است که در سالهای 1225 تا 1232 در زمان فتحعلیشاه و به دستور امان الله خان اردلان حاکم وقت کردستان ساخته شد.این مسجد باشکوهترین و زیباترین مسجد استان کردستان، به لحاظ سبک معماری و تزیینات وابسته به معماری است.

کفشهایمان را در میاوریم و پا به شبستان مسجد میگذاریم.فضای سرپوشیده با ده ها ستون یک شکل و موازی که از یک طرف به صحن مسجد راه دارد.کف شبستان با فرشها و گلیمهای سنتی کردستان مفروش شده است.یکی از دیگری پاکیزه تر.فضا بوی خوشی میدهد رایحه ای که انگار خلسه آور است به طوری که به ناگاه از شیطنت تمام بچه ها میکاهد.هریک به گوشه ای میرود و بر زمین مینشیند.بعضی وضو میگیرند و رکعتی نماز میخوانند.بعضی چشمهای خود را میبندد و در سکوت مستی آوری غرق میشوند.بعضی دیگر شروع به خواندن دعا میکنند.این مسجد کوچک ساده پوش بسیار روح بزرگی دارد.

این مسجد دارای 24 ستون سنگی با سر ستون‌های مزین به مقرنس کاری است. بدنه این ستون‌های سنگی به طور قابل توجهی با تزیینات طنابی شکل حجاری شده و در روی پایه آن‌ها طرح گل و بوته نقش بسته است و در بخش فوقانی آن ها از آیات و سوره های مختلف ولی متناسب استفاده شده است.در گوشه های شبستان پنجره هایی چوبی قرار دارند که نور را با دست و دلبازی به درون میریزند.نور بر ستونها و دیوارها میفتد و آیات خداوند را متبلور میسازد.و ما غرق در شکوه خانه خدا میشویم.خانه ای که با همه خاکی بودنش به نهایت آسمانی است..

ادامه سنندج را با من بمانید....تا بعد!

برخی اطلاعات از سایت "همشهری" گرفته شده است.