آهنگ عشق یا سمفونی پاستورال
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٥/۱٦  کلمات کلیدی: معرفی کتاب

آندره ژید در سال ۱۸۶۹ در پاریس متولد شد . در جوانی شعر می سرود و قطعات ادبی زیبایی می نوشت، بسیار خجول و سر به زیر بود و کمتر با کسی دوستی و مراوده داشت. اولین کتاب خویش را تحت عنوان دفترهای آندره والتر منتشر نمود، انتشار این کتاب سبب شد که بتواند در مجامع ادبی رفت و آمد نماید. در سال ۱۹۰۹ مجله «جدید» را منتشر نمود که ۳۰ سال در ردیف بزرگترین مجلات ادبی فرانسه به شمار می رفت .

از وی آثاری مانند «اودیپ»، «پرومته»، «سرگذشت تزه» که اقتباسی از اساطیر یونان است و همچنین کتاب های «یادداشت های  آندره ولتر»، «در تنگ»، «آهنگ روستایی» و «سکه سازان» که پدیده ی افکار خود اوست و همینطور کتاب «بازگشت از شوروی» که در اصل بازگشت ژید از تفکر کمونیستی وی بوده است به جا مانده است. وی در سال 1947 به دریافت جایزه ادبی نوبل  نائل گردید و در سال ۱۹۵۱ درگذشت.

دین و دل به یک دیدن٬ باختیم و خرسندیم

در قمار عشق ای دل ٬کی بود پشیمانی؟

کتاب آهنگ عشق که با نامهای آهنگ روستایی و سمفونی پاستورال نیز شناخته شده است یکی از دلنواز ترین آثار احساسی آندره ژید است.سبک نوشتاری کتاب تا حدودی حال و هوای رمانهای کلاسیک را دارد.داستان به شدت بیان گر خصایل لطیف انسانی است.داستان شکوفایی عشق و آهنگ زیبای آن و تاثیرش در روح آدمی.داستان از جایی شروع میشود که کشیش یک دهکده دخترکی کور و لال را به نیت خیرخواهی در پناه خود گرفته و او را از نکبت فقر و تنهایی و سیاهی نجات میدهد.دخترک را به درون خانواده اش برده و با شیوه ای نرم و زیبا آموزش به او را به عهده میگیرد.آموزشی که تنها از دل طبیعت و از دل آدمی نشات میگیرد.در حینی که کشیش چشمان بسته دخترک را به زیباییهای دنیا میگشاید و او را با محیط اطرافش مانوس میکند کم کم حس وابستگی شدیدی به دخترک پیدا میکند تا جاییکه دیگر دل کندن از آن دختر برایش محال میشود...

سمفونی پاستورال نام سمفونی شماره ۶ بتهوون است.او در این اثر به توصیف زیباییهای مناظر طبیعت و بیان احساسات و عواطف انسانی پرداخته و از پیدایش احساسات نشاط انگیز  در رویارویی با طبیعت همچون٬ صدای گنجشکها و زمزمه جویبار٬غرش رعد و طوفان ...همه را با زبان اعجاب برانگیز موسیقی به تصویر کشیده است.

این کتاب توسط آقای علی اصغر سعیدی ترجمه شده و نشر قطره آنرا به چاپ رسانده است.