یک سال دیگر
ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٤  کلمات کلیدی: معرفی فیلم

برای همه زوجهای دنیا این یک آرزوست که زندگی زناشوییشان تا آخر عمر پایدار و مستدام با شیرینی و خوشبختی توام باشد.مهم روز پیری و درماندگی و تنهایی است انگار میدویم تا شالوده این زندگی مشترک را بسازیم تنها برای روزهای پیریمان.

سالها از پی هم میگذرد و ما روزهای شادی و غم زیادی با هم زیاد داریم.روزی قهریم و روزی دیگر عاشقانه زندگی میکنیم.مهم این است که این روند به هم پریدنهایمان در جهت اصلاح باشد.یعنی هرسال نگوییم دریغ از پارسال.هرسال بهتر شویم و زندگی قشنگتری را با یکدیگر داشته باشم.آن وقت روزی که موهایمان رنگ دندانهایمان شد و بچه هایمان هریک سر خانه و زندگی خود رفتند و ما هم ناتوان و تنها شدیم خوش باشیم به اینکه همدیگر را داریم و با هم پله های آخر عمر را طی کنیم...

شاید این همان عاقبت قشنگی باشد که وقتی مادربزرگهایمان میگویند:به پای هم پیر شوید...یعنی این...یعنی با هم پیر عاقبت به خیر شویم و دلشاد.

تام و جری(نام زن و شوهر فیلم) دوران پیری خود را میگذرانند.به ظاهر زوجی شاد و با زندگی آرام و عاشقانه.دیگر موهایشان سفید شده و با هم بودنشان تنها آرزوی آنها. این زوج انگلیسی پیر که روی پله های آخر عمر ایستاده اند زندگی قشنگی دارند.زندگی که شاید هریک از ما آرزو داریم هنگام پیری با همسرمان داشته باشیم.اما شاید تام و جری هم مثل تام و جری کارتونها وقتی جوان بودند ماجراها داشتند و زد و خوردها...شاید روزی قهر بودند و روزی آشتی.اما مثل تام  و جری در آخر داستان رسیدند به آشتی و دوستی و زندگی مسالمت آمیز.

قصه فیلم "یک سال دیگر" 4 اپیزود دارد.و هر اپیزود به نام یکی از فصلهای سال(بهار-تابستان-پاییز-زمستان) که قصه در همآن فصل میگذرد.در هر فصل یک مهمانی در خانه تام و جری برپاست.در هر مهمانی و به عبارتی در هر فصل ما یک آدم تازه را به عنوان مهمان در خانه آنها پذیراییم.همه آدمهای خانه آنها تنهایند و بی کس.هرکس به نوعی گرفتار مشکلاتی است و تنهایی.هرکدام به این زوجها پناه میاورند تا در کنار آنها لحظه ای خوشبختی را حس کنند و بعد آرام و آهسته از زندگی آنها بیرون بروند.

تنها یک مهمان ثابت در هر 4 فصل با آنهاست."مری" زن پا به سن گذاشته ای که در زندگی بدبیاریهایی داشته و امروز تنها و بی پناهست.بی هیچ بچه و شوهری و در حسرت داشتن مردی که پناهش باشد و سایه ای پررنگ در خانه تنهاییش.مری در هر 4 فصل با این زن و شوهر همراه است و در زندگی آنها دخالت دارد...

قصه ساده روان فیلم زندگی این چند نفر را بیان میکند.اما شاید مری به تنهایی توانسته بار کل قصه را روی دوش داشته باشد.مری و آن چهره عصبی و رنجیده اش.مری با بازی فوق العاده عالی هنرپیشه اش.مری و تنهاییهایش.مری و غصه ها و کمبودهایش. مری و حسرت نداشته هایش.

فیلم "یک سال دیگر"(Another Year) محصول 2010 بریتانیاست به کارگردانی "مایک لی"  (Mike Leigh)فیلمی بسیار ساده و روان.به ظاهر بی هیچ پیچیدیگی و رمز و رازی. حتی شاید برای بعضی ها خسته کنده هم باشد از بس که قصه ساده است و روان.

فیلم قصه یک سال زوجی پیر و خوشبخت را نشان میدهد که با غصه های فامیل و دوست و همکار محاصره شده اند.انقدر کل روایت یک دست و بی شیله پیله است که انگار قصه یکی از دوروبریهای خودمان را روی پرده آورده است.همین سادگی ظاهری و پیچیدگی درونی شما را مجذوب میکند.و البته نباید از بازی شگفت انگیز "Lesley Manville " در نقش مری غمگین و افسرده گذشت.

"یک سال دیگر" تا کنون 14 جایزه را برده و نامزد 21 جایزه دیگر هم شده است.