شیراز(4)
ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۱  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به فارس

اردیبهشت ٩٠-نارنجستان قوام

تا بگویی نارنجستان بوی خوش بهار نارنج میپیچد در مشامت خصوصا اینکه اردیبهشت باشد و نارنجستانش قوام!!!!از بیرون عمارت نمیشه فهمید چه بهشتی پشت این دیوارها قرار گرفته است ولی وای از آن لحظه که هشتی را میپیچی و داخل باغ میشوی داخل عمارت نارنجستان قوام...

نارنجستان قوام متعلق به خاندان قوام الملک بود آن روزگاری که اینجا دیوانخانه و محل مراجعت رعیتها و مردم محسوب میشد.همچنین در همین عمارت جلسه های عمومی تشکیل میگشت و بزرگان و اشراف زمان قاجار دور هم جمع میشدند.

ساخت این بنا سال 1292 آغاز شد اما ده سالی به طول انجامید تا به پایان رسد.

حیاط این عمارت به خاطر ده ها درخت نارنجی که دورتادور حوض بزرگ و مستطیلی آن کاشته شده است فضایی مطبوع و فرحبخش دارد.فواره های سنگی در راه جنوبی شمالی باغ قرار گرفته اند و با ریزش مداوم آب به طراوت محیط میفزایند.دورتادور  حیاط ساختمانهایی با کاشی کاریهای هفت رنگ چشم را خیره میکنند.

اما عمارت انتهایی باغ با سر در هلالی شکل همان ابتدا چشمت را به خود میکشد.وقتی وارد باغ شوی حوض مقابل توست و عمارت در انتهای ان با هزاران رنگ دلفریب و ارسیهای رنگارنگ و تالار آیینه و اشکال کاشی کاری شده شیر و گوزن و سرباز هخامنشی اسطوره های ایرانی را برایت زنده میکند.

و اما از هرچه بگذری از سقف آیینه کاری شده تالار نمیتوانی بگذری.نگاهت به بالا میرود و گردنت دقایقی به عقب خم میشود وقتی لابلای آیینه های کوچک و یزرگ ان هشت تصویر از چهره زنان زیبای درباری را میبینی که در قابهای بیضی شکل سالهاست در تن آیینه ها زندگی میکنند.درون تکه های ریز شیشه فرو میروند و چشمهای مشتاق تو را در خود تا بینهایت تکثیر میکنند.

بعد از اینکه ساختمان قوام در دست خاندانش چرخید سرانجام در سال ١٣۴۵ به دانشگاه شیراز اهدا شد.داشنگاه شیراز هم آن را به موسسه آسیایی پروفسور آرتور پوپ هدیه کرد.از آن به بعد این بنا به همت صنعتگران و هنرمندان شیرازی تعمیر شد و محلی شد برای گردآوری مجموعه آثار هنری پروفسور پوپ که خودش آنها را به اینجا بخشید و امروز میتوان هزاران قطعه عکس-اثار هنری و عتیقه جات و صنایع دستی را در میان انها یافت.

لابلای بازدید کننده ها گاه چشممان میخورد به بانوانی با لباسهای شاد و رنگارنگ محلی که لابلای دالانها و اطاقها میچرخند و گوشه لباسهایشان در باد میرقصد.فهمیدیم جایی در باغ وجود دارد که میتوانید از آنجا لباسها را به امانت گرفته و بپوشید و عکسی به یادگار در این عمارت قدیمی با آنها بگیرید.

بعد از دیدار از عمارت قوام به رستوران شاطر عباس شیراز رفتیم.یکی از رستورانهای سرشناس و معروف شهر که همیشه بسیار شلوغ است و پرمشتری.اما میرزد که در نوبت بایستید و نهاری دلپسب را در آنجا نوش جان کنید.