پاسارگاد
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٧  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به فارس

اردیبهشت 1390-پاسارگاد -شهر کوروش کبیر

هوا عالیست.یک عصر بهاری دلفریب که ما به سمت شیراز رهسپاریم.نم نمی که هرازگاهی بر پنجره ماشین مینشیند لطافتی دو چندان به این روز بهاری میدهد.زمین نفسی کشیده و سبزه ها خودی مینمایانند.ما رهسپار پاسارگادیم.شهر کوروش کبیر...

اینجا سرزمین پارس است.زادگاه قوم هخامنش و مقبره کوروش کبیر اولین امپراطور ایران زمین که توانست بر مادها پیروز شود و تا لیدی و بابل و مصر پیش رود.(یعنی کل جهان دیروز به جز دو سوم یونان) و پهناورترین امپراطوری جهان را بگستراند.کوروش کسی است که در عهد عتیق از او به نام آزادی دهنده بابل و نجات دهنده یهودیان از اسارت نام میبرند.کوروش کسی است که در قران از او به ذوالقرنین یاد میکنند.کوروش پیامبر بزرگ ایران زمین است که در اینجا خاک گشته و آرمیده است.

کوروش بزرگ با ایمان استواری که به اهورامزدا داشت جهانگشایی را به هدف برقرار کردن آشتی و امنیت و عدالت و از میان بردن ستم و ناراستی انجام میداد و در فتوحاتش به حدی نسبت به اقوام مغلوب بزرگمنشی و مهر و عطوفت نشان داده‌بود که داستان رأفتش به همه جا رسیده بود.

شهر باستانی پاسارگاد نخستین پایتخت شاهنشاهی هخامنشی بود که مقبره کوروش در آنجا قرار دارد .در آن دشت پهناور گسترده شده زیر تیغ آفتاب.

در سال 530 قبل از میلاد کوروش در جنگی در خاور کشته شد.جسد اورا به اینجا منتقل و مومیایی کردندو در فاصله 530 تا 540 میلادی مقبره فراخور شان او از سنگ آهک سفید ساختند که جسد او و بعدها جسد همسرش را درون 2 تابوت رزین بالای آن قرار دادند.در کنار جسدشان هم اشیای سلطنتی و لباسها و وسایل شخصی کوروش را گذاشتند.تا سالهای سال 2 مغ از آن اشیا حفاظت میکردند تا سرانجام در هنگام حمله اسکندر مورد دستبرد قرار گرفتند و برای همیشه ناپدید شدند.

 بنای این آرامگاه در گذشته میان باغ‌های سلطنتی قرار داشته و از سنگ‌های عظیم، که درازای بعضی از آن‌ها به هفت متر می‌رسد،، ساخته شده‌است.این مقبره پله کانی با 6 طبقه شبیه کوهی رو به بالا رفته که نمادی از ابهت و شکوه شاه هخامنش است.

اما شهر پاسارگاد تنها محدود به فبر کوروش نیست.علاوه بر ان در این دشت وسیع و باستانی چندین بنا-دوکاخ با طرح کاملا ایرانی که شامل تالاری وسیع میباشند و تعدادی ستون و سر ستون هم به جای مانده است.گویا کاخی که محل سکونت کوروش بزرگ بوده در همین مکان وجود داشته که متاسفانه امروزه چیز زیادی از آنها باقی نمانده است. اما میشود اصالت تاریخ را در جای جای این دشت پهناور حس کرد.

 این آرامگاه سنگی که در گوشه ای از دشت پاسارگاد واقع شده است به آرامگاه کمبوجیه فرزند کوروش مشهور است.البته از این بنا تنها دیواری بلند به ارتفاع 14 متر و عرض 7.5 متر برجای مانده است.اگر دقت کنید شباهت زیادی در معماری این بنا با کعبه زرتشت در نقش رستم خواهید یافت...

خورشید غروب میکند که پاسارگاد را ترک میکنیم و راهی شیراز میشویم.خسته و گرسنه ایم.از صبح دیگر هیچ چیز نخورده ایم و وقتی به شیراز میرسیم شبیه گرسنگان آفریقایی شده ایم.تنها خدا میداند که چگونه و با چه بیتابی رستوران صوفی را میابیم.خود را به درون رستوران افکنده و به غذا حمله ور میشویم...

*اشتهای ما به اندازه قدرت اجداد هخامنشیمان بی حدوحصر است!!!