بارسلونا(2)
ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٧  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به اسپانیا

 ٨/١/٩٠-Sagrada Familia Temple

همان طور که پاریس است و برج ایفلش.یک بارسلونا است و کلیسای ساگرادا فامیلیای آن.که روی هر پوستر و جلد هر کتاب توریستی شهر میتوان آنرا دید.در سال 1882 میلادی ساخت این کلیسا آغاز شد و یک سال بعد از آن بود که نام "گائودی" به عنوان آرشیتکت و مدیر پروژه اعلام شد.تا سال 1926 به مدت 40 سال پیاپی گائودی خستگی ناپذیر بر روی این پروژه عظیم کار کرد.او بنای ساخت را بر روی کمکهای خیریه مردم گذاشت.یعنی از ایتدا قرار بود این پروژه صرفا با همیاری مردم ساخته شود و نه حمایت دولت.

گائودی از همان ابتدا یک کارگاه تخصصی در کنار کلیسا ساخت و مسئولیت آموزش به کودکان یتیم پرورشگاهی را به عهده گرفت تا توسط همانها این کلیسا ساخته شود.علاوه بر آن بچه های یتیم صدها معمار-مجسمه ساز-نقاش و آرتیست هم در ساخت این پروژه با گائودی همکاری میکردند.وقتی طرح اولیه گائودی آماده شد مردم شروع به اعتراض کردند و موافق نقشه او نبودند.اما به مرور زمان نقشه کلیسا مورد طبع مردم واقع شد و شروع کردند به کمکهای مالی.همان طور که قبلا هم گفته بودم گائودی هنرمندی بود که حداقل 100 سال از زمان خودش جلوتر بود به همین دلیل هم فهم هنر او و پروژه هایش از سمت مردم عادی سخت مینمود.

طبق نقشه گائودی قرار بود 18 برج با 3 در اصلی در مجموعه کار شود که بعد از گذشت 120 سال هنوز 3 برج و یک در دیگر باقی مانده است.از این 18 برج 12 تای آن به نام حواریون مسیح و به آنها هدیه شده است و هریک بیش از 100 متر ارتفاع دارند.یکی دیگر  با 172 متر به حضرت مسیح دیگری با 140 متر به حضرت مریم و بالاخره  4 تای باقیمانده با 130 متر به 4 کاتولیک مومن اهدا شده اند.

نوک برجها با سمبلهایی شبیه میوه درخت کاج و میوه های درختان دیگر تزیین شده است.کاج در فرهنگ مسیحی به این معنیست که :به کلیسا خوش امدید.لابلای شاخ و برگ کاج هم مجسمه کبوترهایی در حال پرواز قرار دارد که انها هم نماد صلح و آرامشند.

وقتی به کلیسا از روبرو نگاه میکنید دیوارها تیره ترند اما وقتی به پشت کلیسا میرسیم با نمایی تازه تر و روشن تر روبرو میشویم و این خود نشان دهنده تفاوت زمانی در ساخت بخشهای بناست.

گائودی در ابتدا طرح این کلیسا را در کشور فرانسه ارائه کرد که به شدت مورد تشویق و حمایت قرار گرفت اما وقتی طرح را به اسپانیا آورد مردم علاقه ای به آن نشان ندادند. گائودی پیش بینی میکرد ساخت طرح 44 سال طول بکشد اما کار به جایی رسید که بعد از گذشت 120 سال هنوز 100 سال دیگر را تخمین میزنند برای به پایان رساندن پروژه عظیم کلیسای ساگرادا فامیلیا.  

از  کلیسا که بیرون میاییم راه میفتیم با اتوبوس جاده پیچ در پیچ تپه Moonjuvi  را گرفتن و بالا رفتن.اینجا دیگر بلندترین نقطه بارسلوناست.بام شهر محسوب میشود و از اینجا میتوان همه شهر را به همراه دریای زیبایش دید.جایی که 172 متر از سطح دریا بالاتر است.در این نقطه از شهر 3 پارک عمومی وجود دارد.بونجووی-ول-ایشیوداریا...

وقت نداریم به دیدن پارکها برویم پس راهمان را کج میکنیم تا استادیوم المپیک بارسلونا...      

سال 1992 اسپانیا میزبان بازیهای جهانی المپیک بود بر همین اساس این استادیوم در آن سال گشایش یافت تا بخشی از بازیها در آن برگزار شود.مشعل المپیک در کنار در ورودی آن هنوز دیده میشود.