کلیسای جامع
ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٥  کلمات کلیدی: معرفی کتاب

مدتها بود که کتاب جدیدی رو معرفی نکرده بودم حالا میخوام براتون از "کلیسای جامع و چند داستان دیگر" اثر ریموند کارور بگم.این کتاب به قیمت ۴۵٠٠ تومان اثر ریموند کارور به ترجمه خانوم فرزانه طاهری توسط انتشارات نیلوفر چاپ شده است.

اگر به ادبیات کارور آشنایی داشته باشید میدانید که ادبیات استیصال و ترس و افسردگی است.کارور از زندگی آدمهای این قرن میگوید.آدمهایی که به ظاهر در حال زندگیند اما انگار در پیله تنهایی و درماندگی در حال پوسیده شدن هستند.آدمهای کارور همین ماهاییم. زندگی خود ما در قالب کلمات کارور بیان میشود.قصه هایش هیچ چیز عجیب و غریبی ندارد.منتظر اتفاقات خارق العاده هم نباید در داستانهایش بود.اصلا تو اینگونه فکر کن که کارور یک روز از زندگی من و تو را در قالب داستانی کوتاه بر صفحه کاغذ میاورد و بعد این میشود قصه کاروری.

شاید یکی از علتهایی که انقدر این داستانها تنها و یخ زده به نظر میرسند این باشد که ادبیات کارور خالی از عاطفه است.هیچ کجای قصه ها او نمیخواهد با کلمات دلی دل من و تو را بدست آورد و یا بلرزاند.کارور تنها از واقعیت زندگی میگوید و این -همین این- واقعیت زندگی در دنیای امروز است که اینگونه بی روح و سرد جلوه میکند.

من ادبیاتش را دوست دارم اما نمیتوانم آن را با شدت و حدت به تو پیشنهاد بدهم.اگر اهل خواندن اینگونه فضاها باشی پس به دنبال کارور برو اما اگر دلت هپی اند آمریکایی میخواهد دور و بر کارور نگرد که دپ خواهی زد!!!!!!(لحن کلام خود کارور بود ها نه من)