جزایر قناری(3)
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٩  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به اسپانیا

۵/١/٩٠-تنریف-Lora Park

شنیده بودیم که یک پارک زیبا در آن سوی تنریف واقع شده که دیدنش خالی از لطف نیست تنها مشکل این بود که فاصله هتل ما تا آن پارک حدود 1 ساعت و نیم رانندگی بود که اگر میخواستیم تاکسی بگیریم باید 150 یورو رفت و برگشت پول میدادیم که خوب خیلی زیاد میشد.در هتل ما یک Rent Car Office بود که میتوانستیم از آنجا ماشین کرایه کنیم تنها مشکل موجود این بود که نه من و نه محمد امین گواهینامه بین الملل همراهمان نبود.تنها گواهینامه های ایران را داشتیم که شانسی به خاطر اینکه با ماشین شخصی به فرودگاه آمده بودیم آنها را نیز با خود به همراه داشتیم.خنده دار بود که بخواهیم با گواهینامه ایرانی اقدام به کرایه ماشین کنیم اما تیری بود که در تاریکی زدیم و گرفت....

خانوم مسئول آنجا روز قبل به ما گفت گواهینامه مارا میپذیرد.روز بعد وقتی به سراغش رفتیم با کاغذهایی روبرو شد به خط فارسی و آن بنده خدا گیج شده بود که ما چی به او نشان میدهیم.اما چون به ما قول داده بود بهمان اعتماد کرد و پذیرفت که اینها گواهینامه های ما هستند.یک اعتماد 2 طرفه.ما هم فیات کوچولوی آبی را برای 24 ساعت به قیمت 50 یورو کرایه کردیم.(می می-اسمی بود که برایش گذاشتیم).

رانندگی در اسپانیا تجربه فوق العاده بود .با وجودی که ما نه شهر را میشناختیم و نه تاکنون در اروپا رانندگی کرده بودیم و نه زبان اسپانیایی میدانستیم اما به قدری راه ها استاندارد و جاده ها مطابق نقشه پیاده شده بود که با کمی دقت میشد راه را پیدا کرد.

به لورو پارک رسیدیم.پرنس سیام پادشاه کنونی تایلند در سال ١٩١٣ تنریف را از نزدیک دید و شیفته اینجا شد و دستور داد یک دهکده تایلندی در اینجا بسازند که هروقت به تنریف آمد در انجا اقامت کتد.٨٠ سال بعد دخترش اینجا را گسترش داد و تبدیلش کرد به یک پارک زیبای گردشگری.

لورو پارک شامل بخشهای مختلفی است منجمله:دیدار از شامپانزه ها-ببرها-گوریلها-پرندگان-باغ ارکیده ها-جنگل استوایی-آکواریومها -دلفینها و همچنین پنج برنامه نمایشی که در زمانهای مشخص اجرا میشوند و شما باید در ابتدا از روی تابلوهای راهنما زمانهای اجرای این نمایشها را ببینید و برنامه خود را برای دیدن آنها تنظیم کنید.این نمایشها عبارتند از: نمایش شیرهای دریایی-نهنگهای ویرانگر-طوطیهای رنگارنگ-دلفینها و مهمتر از همه سینمای تازه تاسیس پارک که ٣٠ دقیقه فیلم مستند حمایت از کره زمین را نشان میدهد که بسیار دیدنی است.

در میان تمام این قسمتها رستورانهای مختلف و زمین بازی کودکان هم قرار دارد.

اول سراغ پنگوئنهای دیدنی لورو پارک رفتیم.سالنی سرپوشیده که به صورت مصنوعی شبیه سازی شده قطب بود.همه جا از تکه های بزرگ یخ پوشیده بود و برف آرام آرام روی سر این حیوانات قشنگ میریخت.آنها هم یا روی صخره های یخی لم داده بودند یا سلانه سلانه راه میرفتند و یا شیرجه میزدند توی آب.به جرات میگویم این بخش پارک یکی از زیباترین قسمتهای آن است.

دمای این بخش که مربوط به پنگوئنهای اقیانوس اطلس است همیشه روی صفر درجه تنظیم شده و روزانه ١٢ تن برف روی سرانها میریزد!دمای آب هم همیشه روی ٧ درجه نگه داشته میشود.

به دیدن نمایش هوشمندانه دلفینهای زبل میرویم.شاید این قسمت برای عموم مردم تماشایی ترین باشد خصوصا برای بچه ها.دلفینها با هوش سرشاری که دارند ارتباط تنگاتنگی با مربیانشان برقرار میکنند و همین سرخوشی دیوانه وارو نگاه چشمهای مهربان و صدای بامزه و ارتباط دوستانه ای که با انسان برقرار میکنند آنها را دوست داشتنی میکند.خصوصا اینکه اجازه میدهند اطفال به آنها نزدیک شده و با بچه ها بازی هم میکنند.بچه ها را سوار قایق کرده و انها را دنبال خود روی آب مبکشند و بعد به آنها با دهانهایشان گل میدهند و ده ها کار بامزه دیگر...

در سال ١٩٨٧ این استخر دلفینها بازگشایی شد و امروزه یکی از مدرن ترینهای در دنیا به شمار میاید با ظرفیتی بالغ بر ٧ میلیون لیتر اب دریا.همچنین فضای دور استخر هم ظرفیت ١٨٠٠ بیننده را دارد که میشود گفت یکی از بزرگترین فضاهاست.ده ها دلفین شناس- متخصص تغذیه-روانشناس حیوانات-مربی و .... روزانه با آنها سروکار دارند. در این مدت که ازآنها نگهداری میشود ۵ دلفین دیگر به جمع اولین دلفینهای مجموعه اضافه شده که کودکان به دنیا آمده آنها هستند.

به سراغ نمایش شیرهای دریایی کالیفرنیایی میرویم که در بالانس و آکروبات ید طولایی دارند در جهان.این پستانداران بامزه که یک خانواده را در لورو پارک تشکیل میدهند جزو بامزه ترین حیوانات پارکند.استخر پانورامیک این حیوانات ١.۵ میلیون لیتر آب را در خود جای داده که مستقیم از عمق ۶۵ متری دریا آورده شده اند تا غنی ترین مواد را برای پرورش این حیوانات داشته باشد.نگاه کردن به حرکات بامزه این حیوانات و شنیدن تن صدای آرام و خنده دارشان و عشوه های عشقولانه ای که برای ما میریزند لحظه های بامزه ای را برای ما ایجاد میکند.

حالا دیگر نوبت به نهنگ غول پیکر اقیانوس میرسد که از لحظه اول محمد امین با اشتیاق منتظر دیدنش بود.پروزه نهنگهای آمریکایی که از ٢٠٠۶ در این پارک راه اندازی شد یکی از عظیم ترین کارهای لورو پارک است.کمتر جایی است که شما میتوانید هنرنمایی غولهای اقیانوس را از نزدیک ببینید.غولهایی که با هر جهش و شیرجه در آب خروارها آب را بر سروروی ما میپاشند و صدایی مهیب ایجاد میکنند.دیدن این حیوانات گنده که اینگونه دست آموز بشر شده اند و بالا پایین میپرند و عشق عمیقی که بین مربیان کوچک اندام انها و نهنگهای غول پیکر ایجاد شده است انسان را به احترام وامیدارد.این نهنگهای غول پیکر بین ۵ تا ١٣ سال عمر دارند و در استخر به عمق ١٢.۵ متر و طول ١٢٠ متر زندگی میکنند٢٢.۵ میلیون لیتر آب با پمپهای قوی از عمق ۶۵ متری اقیانوس اطلس کشیده شده و این استخر را پر کرده است تا نهنگها در محیطی کاملا منطبق با محل زندگیشان قرار گیرند.دمای آب همواره ٢٣ درجه حفظ میشود.مربیان آنها قبل از شروع کار در اینجا ٢ سال در آمریکا زندگی کردند تا از نزدیک نحوه برخورد و نعامل با این حیوانات را فراگیرند.

همین طور که لابلای درختان پارک راه میروید میتوانید حیوانات مختلف را ببنید که در بهترین شرایط نگهداری میشوندو لم داده اند و با غذای کافی در نزدیک ترین اتمسفر به محیط پرورششان زندگی میکنند.

١۵ دقیقه طول کشید تا بالاخره این آقا لاک پشته گنده بک تصمیم گرفت باس..ن مبارکش را برگرداند تا چشم مارا به دیدن صورت خوشگلش روشن کند...یکی دیگر از قسمتهای جالب پارک این است که میتوانید از نزدیک سالنهای نگهداری و تهیه غذای حیوانات را ببینید و کیف کنید از اینهمه توجه به حیوانات.من یکی از دوستداران حیواناتم عاشق و شیفته انها هستم ولی هیچ وقت پام رو تو باغ وحش های ایران نمیگذارم از بس که محیط غم انگیز و نکبتی دارد.حیوانات در بدترین شرایط نگهداری میشوند و هرروز خبرهای بدی از آنها میشنویم که به شدت آدم را عصبانی میکند.آقایان عزیز اگر ما عرضه داشتن باغ وحش استاندارد را نداریم لطفا دست از سر این حیوانات بردارید و آنها را بسپارید به کسانی که دلشان و قلبشان برای این حیوانات میتپد و با عمق جان از آنها نگهداری میکنند.لطفا در باغ وحشهای ایران را ببندید تا بیشتر از این ما و حیوانات را زجر ندهید.با تشکر....

"شاهزاده" عنوان این ببر سفید نر است که از بنگال به اینجا آورده شده و جزو نادرترین و کمیاب ترین ببرهای جهان است که با جفتش به نام "صبا" که ببری عادی است زندگی میکند.هردوتای آنها از روز تولد دست آموز بوده اند و در سیرک کار میکردند.خوشبختانه صاحب آنها این دو قلاده ببر باارزش را به مجموعه لورو پارک بخشید تا در شرایط بهتری به زندگی ادامه دهند.میتوانید پشت شیشه به نظاره آنها بنشینید که لابلای درختان میخرامند و از رودخانه کنار صخره ها آب مینوشند و به درون غار سنگیشان میروند... بسیار باشکوه و زیبایند.

نمایش پرندگان در فضای دربسته ای به سبک خانه های عربی و با ظرفیت ۶٠٠ صندلی برای بازدیدکنندگان انجام میشود.شما میتوانید انواع طوطیها را ببینید که حرکات ژانگولری انجام میدهند.دوچرخه سواری میکنند.به بچه ها گل هدیه میدهند.حرف میزنند. ژیمناستیک اجرا میکنند و در آخر ناگهان همه با هم به سوی شما پرواز میکنند.میتوانید بالای سرتان ده ها طوطی رنگارنگ را ببینید که دورتا دور شما میچرخند و نسیم بالشان پوست شما را مینوازد.پرواز آنها درون سالن و بالای سر تماشاچیان قسمت شگفت و هیجانی این نمایش است.

katandra treetops عنوان بخشی از مجموعه است که محیطی مسقف با سیمهای توری است و به شما اجازه میدهد وارد فنسها بشوید.لابلای درختان گام بردارید و از نزدیک با انواع پرندگان دمخور شوید.آنها کنار شما میایند.روی دست و سر شما مینشینند و حتی اجازه میدهند که آنها را نوازش کنید.

فضا پیچ در پیچ است با پلها و پله های طنابی شکل که به شما امکان میدهد بالابروید و از نزدیک آشیانه انها و زندگیشان را ببینید.خیلی کیف میدهد وقتی غذاخوردن این کوچولوها را از نزدیک تماشا میکنید.نام این مجموعه "آواز پزندگان" است.زیرا صدها پرنده از گونه های مختلف دور شما جمعند و میچرخند ومیخوانند.دنیای رنگارنگ خوش الوانی است اینجا...

باغ گلهای ارکیده بینظیر است در پارک لورو.اینجا فضایی بسته-مرطوب و استوایی است که صدها گل ارکیده رنگارنگ و خوش بو را در خود جای داده است.در قرن ششم فیلسوفهای چینی گل ارکیده را "ملکه معطر" نامیدند.وقتی شما بین این ملکه های رنگارنگ گام برمیدارید و عطر آنها را به جان میکشید حسی از زندگی در رگهایتان جاری میشود..

اینجا Dragon Garden است.درختان غول پیکر و عجیب و غریبی که به نام اژدها شناخته میشوند و تحسین و احترام ما را برمیانگیزند.اینها الهه های گیاهی جزایر قناریند.مشخصه اصلی پوشش گیاهی این منطقه.این درختان که لابلای نخلهای سربه فلک کشیده پارک قرار گرفته اند عمری 1000 ساله دارند.

حدود 8000 درخت نخل در این پارک سر به فلک کشیده اند و فضایی رویایی به آن داده اند.پیاده روی بین آنها لذت بخش است.این درختان استوایی فضای پارک را بیشتر و بیشتر به جنگلی تاریک و تودرتو شبیه کرده است.میتوان بین این درختان راه رفت و از میان آبشارهای مصنوعی گذشت و از روی پلهای معلق تلوتلو خوران رد شد و حس یک جهانگرد ماجراجو را به خود گرفت.در بعضی قسمتهای این جنگل استوایی  برکه های کوچک و بزرگی ساخته شده و انواع فلامینگوها و دیگر پرنده ها در آنها زندگی میکنند

 همیشه کاکتوسها برای من جذابند با شکلهای عجیب و غریب و گلهای نادرشان حس کنجکاوی من را تحریک میکنند.در بخش باغ کاکتوسها در لورو پارک صدها گونه کاکتوس را میتوان دید و لذت برد.

و بالاخره ماهیها و زندگی زیر دریا.این سالن یکی از آرامش بخش ترین قسمتهای پارک است.دنیای زیر آب برای من همیشه جذاب تر از روی آب بوده زیرا انگار مجموعه ای از رنگهای درخشان و اشکال عجیب و رموز کشف نشده را در خود جای داده است.به نظر من انسان حالا حالاها جا دارد تا برود و بگردد و دنیای زیرآب را کشف کند.دنیای عجیب ماهیان و ستاره های دریایی و گیاهان آبزی و هزاران جذابیت دیگر...

اینجا ستونهایی از شیشه قرار دارد که هزاران ماهی ریز و درشت در حالیکه دور هم میچرخند و میرقصند بالا و پایین میروند و در زیر نورپردازی زیبا قوس و قزحی دلفریب ایجاد میکنند.میشود ساعتها نشست و به آنها نگاه کرد و کیف کرد.

و اما آکواریوم لورو پارک.این آکواریوم که یکی از معروفترینها در دنیاست در سال 1992 با حجم آبی معادل 1200000 لیتر راه افتاد.میشود از بین این تونل آبی رد شد و انواع آبزیان را از گوشه و کنار جهان دید و شناخت.لحظه ای هیجان انگیزی خواهد بود زمانی که درست از زیر باله های یک کوسه رد میشویم.این دنیای کوچک آبی با صدها نور فلورسنت برای ما دنیای جادویی و رنگارنگی ایجاد میکند.آرامشی که در این تونل آبی حاکم است کمتر جایی قابل تجربه کردن است.

و بالاخره لحظه خروج از این پارک زیبا فرا میرسد.اگر از بودن در اینجا لذت برده اید و وقت خوبی را سپری کرده اید با به صدا درآوردن این زنگ آن را اعلام میکنید.