اصفهان(1)-جدالی با برف
ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/۸  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به استان اصفهان

بهمن ٨٩-سفری به استان اصفهان

IMG_9223

اینکه آدم یکهو یک صبح سرد زمستانی تصمیم بگیرد راه بیفتد در جاده های مرکزی و کویری ایران درست در لحظه ای که از آسمان یکپارچه برف پنبه ای در حال باریدن است کاریست که تنها از کسانی بر میاید که عاشق جاده و رفتن باشند.و اینطور شد که ما ۶ نفر با یک ماشین یک پنجشنبه زمستانی راه افتادیم سمت جاده قم و دیدار از غار چال نخجیر که در نزدیکی نراق و دلیجان واقع شده است...

IMG_0007

زمین سراسر سفید شده است و ابرها در بازی قایم موشک میروند و میایند و سوک سوک میکنند.اینجاست که وقتی سر بلند میکنم و به تلاقی آبی آسمان و نور عبور کرده از ابرها و کوه توری پوش و کلبه زرد کنار جاده مینگرم دیگر دست خودم نیست که بگویم:پدر سوخته چه میکنی با دل ما!!!!

IMG_0010

به کنار غار چال نخجیر میرسیم.غاری در نزدیکی دلیجان و نرسیده به نراق.نمیدانم یادتان هست یا نه اما ما در بهار و هنگام سفر به جهارمحال و بختیاری هم از این غار دیدن کرده بودیم و من به طور مفصل از آن نوشته بودم.اگر دوست دارید اطلاعات کامل به همراه دیدن عکسهای این غار را داشته باشید به نوشته من درباره غار چال نخجیر مراجعه کنید.

اIMG_0004 

اینجا کوه تخت است جایی بین دلیجان و نراق که کوههای صاف و برش خورده آن جلب توجه میکند.در این منطقه کویری سگ سرما که میگویند همین است! منو این سگ تنها در این سگ سرمای زمستانی کویر دوست شده ایم.سگ به من خو کرده است و نمیخواهد از من دل بکند.دلم میگیرد که سگ را با سرمای کشنده تنها بگذاریم اما باید رفت.غروب نزدیک شده است(بین خودمان باشد انگار سگ را اهلی کرده ام)

IMG_9233

تا قبل از سال ۶٨ روستایی های اطراف محل ده ها افسانه از این کوه میگفتند.زمانی که برای چیدن گلهای دارویی و چرای گوسفندانشان به نزدیکی این محل میامدند صدایی هولناک و خشمگین از دل کوه آنها را به هول و وهراس میفکند.گویی روح ناآرام کوه بود که سد راهشان میشد.تا اینکه سال ۶٨ و هنگام یک انفجار توسط سازمان آب منطقه ناگهان دهانه یک غار مسدود شده باز شد و افسانه های چال نخجیر شکل دیگری به خود گرفت.مشخص شد اینجا دهانه مسدود غاری بوده که هنگام وزش باد درآن و نبود مجرای خروجی صدای هوهوی ترسناکی در دل سنگها ایجاد میکرده است.

IMG_9239

 غارنوردان کنجکاو میشوند و راه میفتند تا در دل کوه پیش رفته و رمز و راز این سنگها را دریابند و اینگونه بود که ناگهان از دل کوههای آرام نخجیر غاری ٧٠ ملیون ساله سر بیرون میاورد.غاری که همگان را شگفت زده میکند از زیباییهای بینظیرش.غاری آهکی که گویی دست خالق خود به تراش سنگها و قندیلهایش پرداخته است وگرنه کدام دست بشر میتواند چنین به ظرافت با برخورد آب و سنگ و آهن و جیوه و مس تندیسهای بلورین و آهکی به این زیبایی پدید آورد.

IMG_9251

دست خلاق طبیعت طی میلیون‌ها سال با مدد از شرایط خاص‌ آب وهوایی ‌و جغرافیایی درون غار، دهلیزها، دالان ها، کریدورها، تراس ها و حوضچه‌ های بی ‌نظیری را به وجود آورده که بازتاب نور از منشورهای بلور"کلسیت" در کنار آویزه ‌های پر حالت آن هر بیننده ‌ای را متحیر و مبهوت می‌ کند.

در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز ، سنگ‌ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم ‌الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است.

رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای ‌جای غارپتانسیل عظیمی ‌از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغهای مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است.

از درون غار به ما اجازه عکاسی نمیدهند پس برای دیدن عکسها هم مراجعه کنید به همان پست قبلی وبلاگم.