حضرت والا
ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/۱۸  کلمات کلیدی: معرفی تاتر

تیمور تاش را از کتابهای تاریخ درسیمان به یاد دارید؟همانکه در به پادشاهی رساندن قزاق بی سروپا(به قول خودش) نقشی اساسی داشت.همانکه وزیر اول دربار رضاشاه بود و همه کاره مملکت بعد از شاه.همانکه عیاش بود و خوشگذران و زن باز.همانکه غروری داشت به وسعت تمام جاه طلبیهای انسان.

تیمور تاش از خاندانی خراسانی متولد شد.بعدها برای آموختن زبان روسی و فنون نظامی به سنپترزبورگ فرستاده شد.سپس به ایران آمد و در وزارت امورخارجه مشغول به کار شد.به سرعت وارد سیاست شد و پله های ترقی را چند تا چند تا طی کرد.او از کسانی بود که در برانداختن قاجارها و برآوردن پهلوی‌ها کوشش بسیارکرد. او به رضاشاه بسیار نزدیک شد و پس از پادشاهی نخستین شاه پهلوی وزیر دربار او شد.

بعدها بسیار به شوروی نزدیک شد وشاید همین موضوع یکی از دلایل سقوطش شد. در سفری به سوییس ولیعهد را همراهی کرد تا او را برای ولایتعهدی بعد از رضاشاه آماده کند...

اما دوران شکوه تیمور به سر آمد و سرانجام او را به جرم رشوه خواری در دودادگاه به 5 سال حبس محکوم کردند و در همان زندان هم توسط پزشک احمدی(جانی معروف دوره رضاشاه که زندانیان سیاسی را با آمپولهای هوا و سمی به قتل میرساند) به طرز فجیعی کشته شد...

در رابطه با برکناری او و حذفش از شطرنج سیاست تا به امروز حرفهای زیادی پشت پرده شنیده میشود.عده ای برکناری او را ترس رضاشاه از قدرت بی حد و حصر او میدانند.ترس از اینکه مبادا ابعد از خودش ولیعهد 13 ساله را از صحنه سیاست حذف کرده و پادشاهی را به خود برساند.

عده ای دیگر میگویند که با دسیسه انگلیس او را نزد رضاشاه بدنام و متهم به جاسوسی شوروی کردند.زیرا تیمورتاش نقش مهمی در کوتاه کردن دست عوامل انگلیسی از صنعت نفت ایران داشت و همین موضوع دشمنی انگلیسها را برانگیخت.

عده ای هم معتقدند تیمور حقیقتا جاسوس روس بود و برای آنها کار میکرد.تا جاییکه وقتی کیف اسناد معتبر او را در روسیه دزدیدند (توسط یک زن آسوری که در عین معشوقه بودن او جاسوس رضاشاه هم بود) مدارکی دال بر جاسوسی او به نزد رضاشاه آوردند و همان زمان پرونده تیمور را بستند.

به هرحال مرگ تیمور در هاله ابهام تا به امروز باقی ماند.اما یک چیز قطعی است و آن غرور بیش از اندازه مردی است که خود را پله به پله بالا برد به خیال اینکه هیچ نیرویی توان زمین زدنش را ندارد.مردی که در قمار و شهوت و الکل سرانجام خود را به نابودی کشاند...

اما در قصه تلخ و پندآموز تیمور تاش نمیتوان نامی از دخترش "ایراندخت تیمورتاش"  معروف به پوران نبرد.زنی به غایت غیرتمند و دلیر - شاعر و زیباروی-تحصیلکرده و متفکر.زنی که به روایات معتبر اولین عشق محمدرضاشاه پهلوی هم بود.همبازی کودکی محمدرضا و اشرف پهلوی.

اما همه اینها به کنار آنچه پوران را سرآمد میکند شجاعت و غیرتی است که پس از مرگ پدر از خود نشان داد تا قاتلین او را به میز محاکمه بکشاند.تا جاییکه یک تنه در مقابل برادرهایش هم ایستاد و آنها را متهم به بیغیرتی کرد.به دنبال یافتن پزشک احمدی به عراق و سوریه رفت و سرانجام اورا یافت و به ایران آورد و محاکمه کرد.

به آلمان رفت و "آیرم" یکی دیگر از عوامل قتل تیمور را یافت و انتقام خون پدر را از او نیز گرفت و سرانجام در سال 1370 در غربت و تنهایی مرد...

****حالا همه اینها را گفتم تا تحریکتان کنم به دیدن نمایشنامه "حضرت والا" کاری جسارتمند و باشکوه از "حسین پاکدل" بروید.کاری با بازیهای بسیار زیبایی از مهدی سلطانی در نقش تیمورتاش-عاطفه رضوی در نقش  پوران و سرور و منیر -مهدی پاکدل در نقش ایرج - داریوش موفق در نقش آیرم و ....... 

نمایش حضرت والا در تماشاخانه ایرانشهر سالن شماره 1 به روی صحنه است.میتوانید هرروز به غیر از شنبه ها ساعت 8:15 شب به دیدن این کار بروید و لذت بروید.