فرزند پنجم
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٥  کلمات کلیدی: معرفی کتاب

فرزند پنجم مرا میترساند.در تمام لحظه های حیاتش.در سطر به سطر زندگی آرام و شیطانیش.من از فرزند پنجم واهمه داشتم.

کودکی پا به حیات میگذارد و حیات یک خانواده را ویران میکند.جنینی ملتهب که از درون مادر آرام و قرار را میگیرد و روحی آشوبزده را به درودیوار وجود مادر میکوید.جنینی که از سلول به سلول تن مادر مینوشد و روح مادر را زهرآگین میکند.فرزند پنجم مرا عجیب وهم زده میسازد.

و "دوریس لسینگ" چه ماهرانه من و تو را از تنه خوشبختی یک درخت بالا میکشد و به برگهای نفرینیش میرساند.جایی که مادری و پدری و ۴ فرزند در سعادت میخواهند به دنیا ثابت کنند که خوشبختی مال آنهاست.حق آنهاست و هیچ کسی نمیتواند این حق را از آنها بگیرد.و بعد فرزند پنجم پا به عرصه حیات میگذارد و با زهرخندی آشیانه انها را ویران میکند تا شاید به آنها بفهماند نیرویی بالاتر از نیروی بشری هست که سعادت و بدبختی ما را رقم میزند...

فرزند پنجم پسری است به ظاهر سالم و در باطن نفرینی.کودکی که کودکی نمیکند. عشق را نمیفهمد مرگ را میپسندد و فراتر از هرچیز تنها و بدبخت است.کودکی که در آشفته بازار دنیا به سوی تباهیها سرازیر شده است.

"دوریس لسینگ" نمیخواهد بگوید کودکان معلول و یا عقب مانده نفرینیند بلکه دقیقا میخواهد بگوید گاه در کالبد بشری سالم روحی شیطانی نهفته است.گاهی یک کودک به ظاهر سالم میتواند طومار سعادت یک خانواده را برای همیشه بپیچد.

فرزند پنجم عمیقا تو را به فکر میبرد.راستی چند خانواده را میشناسید که "فرزند پنجمی" دارند که انگار روحی شیطانی او را تسخیر کرده است؟؟؟.فرزند پنجم رمان هولناکی است و حتی شاید به نوعی علمی تخیلی اما تنها در ظاهر.این کتاب زیر پوست خود حرفهای جامعه امروز بشریت را دارد.حرفهای ترسناکی که نشان از سقوط ما آدمها به دنیاهای هولناک میدهد.برای من انگار در دل بیشتر خانواده ها یک فرزند پنجم میبینم. فرزند پنجمی که تا نسلها آن خانواده را گرفتار میکند.کسی چه میداند چه تغییر ژنتیکی رخ میدهد که ناگهان از میان فرزندانی صالح ناگهان کودکی آزاردهنده رشد میکند. کودکی که انگار میخواهد انتقام تمام خوشبختیهای بشر را بگیرد.کودکی از جنس فرزند پنجم.این کتاب مرا به شدت میترساند.

بن هیولایی است . مسخ شده است. هیولایی است سیری ناپذیر، پرتوقع، با نیرویی غیر عادی و شخصیتی غیر اجتماعی که حضورش همه چیز را وارونه می کند. هیولا مظهر بی نظمی است. بی نظمی و بی عدالتی که از خانواده آغاز  و به جهان سرایت می کند. هیولا مظهری از نیروهای بد است که می خواهند دنیا را به بی نظمی اولیه بازگردانند. وقتی اهریمن به جهان مستولی می شود، پایان جهان نزدیک است.

 لسینگ، نویسنده ۸۸ ساله انگلیسی زبان و برنده جایزه نوبل ادبیات، در کرمانشاه ایران متولد شده است. پدر او افسر ارتش بریتانیا بوده و در زمان تولد این نویسنده در ۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ میلادی در کرمانشاه خدمت می‌کرده است.

لسینگ به خاطر مجموعه آثارش که شامل ۵۰ اثر می‌شود، سال ٢٠٠٧ جایزه نوبل ادبیات را به خود اختصاص داد تا مسن‌ترین برنده جایزه نوبل ادبیات در طول تاریخ باشد.

او پیش‌تر جوایزی مانند «جایزه پرنس استرالیا»، جایزه ادبی بریتانیایی «دیوید کوهن»، و جایزه یادبود «جیمز تیت بلک» را از آن خود کرده است. او هم‌چنین از قبول لقب تشریفاتی «بانو» (Dame) امتناع کرده، اما لقب تشریفاتی پایین‌تری از ملکه بریتانیا را پذیرفته است.

*فرزند پنجم توسط "دوریس لسینگ" و با ترجمه بسیار شیوای آقای "مهدی غبرائی" توسط نشر ثالث به بازار آمده است...

*برخی اطلاعات از این لینک به دست آمده است.