لئون
ساعت ٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢۱  کلمات کلیدی: معرفی فیلم

یکی از تاثیرگزارترین فیلمهایی که تا بحال دیدم برمیگرده به سالهای دانشگاه.یادمه همون زمان فیلم رو چند بار با دقت تماشا کردم و هربار بیشتر از قبل شیفته فیلم شدم. بعدها شاید ۴ یا ۵ سال پیش دوباره این فیلم رو با محمدامین دوتایی تماشا کردیم و جزو معدود فیلمهایی شد که هردو سرش اتفاق نظر داشتیم(آخه سلیقه من و او معمولا در انتخاب فیلم یکی نیست). دیشب دوباره این فیلم به دستمون رسید و دوباره با هم نشستیم و یک دل سیر این فیلم رو تماشا کردیم و باز هم هر دو باهم در تمام لحظه های زیبای فیلم تحت تاثیر قرار گرفتیم و لذت بردیم. جالب بود که این فیلم هیچ وقت تازگی و جذابیتش را برای من از دست نمیدهد و با وجودی که دیگر تمام سکانسهای آن را از حفظ هستم باز هم هردفعه با اشتیاق کامل به سراغ آن میروم.

لئون را میگویم. فیلم "لئون" یا همان "حرفه ای" ساخته Luc Besson و با بازی شگفت انگیز Jean Reno در نقش تروریست حرفه ای و خونسرد ایتالیایی به نام لئون.

به جرات میتوان کسی را نام برد که شاید بهتر از "رنو" میتوانست این نقش به ظاهر خالی از احساس و در باطن مملو از حس انسانی را بازی کند.نقش جنایتکاری که در تمام طول فیلم دل مخاطب را جذب خود میکند تا جاییکه دوست داری این آدم بده فیلم همه را بکشد اما کشته نشود.

لئون مرد تنهای سرخورده ای است که به آمریکا مهاجرت کرده و درگیر شغل آدم کشی شده .مردی که قوانین زیادی در کارش دارد منجمله اینکه:هیچ زن و کودکی نباید کشته شوند...

این آدمکش حرفه ای که مثل آب خوردن قتل میکند و ککش هم نمیگزد اتفاقی با دختر بچه ١٢ ساله ای که همه خانواده اش را در یک درگیری مواد مخدر توسط پلیسها از دست داده آشنا میشود.دختر از لئون میخواهد انتقام مرگ خانواده اش را بگیرد و یا او را آموزش بدهد تا خودش با قاتلین خانواده اش درگیر شود.و اینگونه است که زندگی دختر بچه تنها با مرد تنهای فیلم گره میخورد.

فیلم سکانسهای بسیار زیبا و حسی ای داردومنجمله جاهاییکه لئون به تنها موجود زنده زندگیش یعنی یک گلدان سبز توجه خاصی نشان میدهد و جاییکه دختر سرانجام این گلدان را در خاک میکارد.سکانسی که دخترک عاشق لئون میشود و.......

ولی یک پارامتر دیگر هم وجود دارد که این فیلم را برای شما به یادماندنی میکند و آن هم موسیقی وحشتناک زیبای آن است کاری از "اریک سرا" با صدای جادویی "استینگ". احتمال اینکه این موسیقی رو شنیده باشید زیاده چون هم معروفه و خیلی خیلی زیبا و احساسی.اما اگه تاحالا نشنیدید حتما پیداش کنید و یه دل سیر ازش لذت ببرید. هم فیلم رو میگم و هم موسیقی به یادموندنیشو....خوش باشید! 

*فیلم محصول ١٩٩۴ هست که تاکنون جوایز زیادی رو هم کسب کرده.