آذربایجان(4)
ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٢  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به آذربایجان ایران

 نیمه تیر ٨٩-بندر شرفخانه

Azarbayjan 118

آنچه که میبینید مرگ یک دریاچه است و شاید یکی از تاثیرگزارترین صحنه هایی باشد که در طبیعت ایران به چشم میاید و آدم را غمگین میکند.اینجا بندر شرفخانه در نزدیکی شهرستان شبستر و بعد از عبور از کوزه کنان است.جایی که به نام "لجن درمانی" بین گردشگران شناخته میشود.

شرفخانه بزرگترین بندر دریاچه ارومیه و یکی از معروفترین آنهاست که سالهاست گردشگران زیادی را برای استفاده درمانی ازآب و لجن دریا به سوی خود میکشاند. اما متاسفانه دریاچه ارومیه وضع و حال خوبی ندارد.آب به شدت پس رفته است و زمین به شوره زاری در حال مرگ تبدیل شده است.عده ای معتقدند وجود سدها و پلهایی که روی دریاچه بدون نظارت کارشناسی زده شده به این فاجعه دامن زده است.عده ای دیگر هم معتقدند آب دریاچه از چشمه های زیر آن تامین میشده که به مرور براثر خشک شدن این چشمه ها تحلیل رفته است...

Azarbayjan 124

به هرحال آنچه دلمان را به درد میاورد این است که ارومیه این نام تاریخی و کهن ایرانی در بستر احتضار افتاده است و دست یاری به سمت ما گشوده بلکه در این وانفسای بی مسئولیتی یک عاشق پیدا شود و او را از نابودی نجات دهد.

Azarbayjan 128

اگرچه باید گفت که دریاچه ارومیه در حقیقت یک دریاچه مرده است.دریاچه مرده به دریاچه ای میگویند که به تدریج ارتباطش با آبراه های اصلی از بین رفته و کم کم با از دست دادن آب و افزایش املاح نمکی به دریاچه شوری تبدیل میشود که هیچ موجود زنده ای امکان حیات در آن را  ندارد.دریاچه مرده فاقد آب نیست بلکه میزان نمک آن از حد طبیعی بالا میرود.اما متاسفانه کم کم ارومیه از یک دریاچه مرده در حال تبدیل شدن به یک شوره زار مرده  است....

Azarbayjan 131

نکته خوب در اینجاست که هنوز انقدر آب هست که مردم را به سمت خود جلب کند تا گردشگرانی که به دنبال درمان هستند از ساحل نمکی آن استفاده کنند.آب دریاچه بسیار شور و دارای املاح معدنی بوده که برای درمان بیماریهای پوستی و روماتیسمی بسیار مفید است.میتوانید درون آب غوطه ور شده و بدون فرورفتن در آن شنا کنید.تنها حواستان به چشمهای بازتان باشد که اگر آب شور برخورد کند به  سوزش شدیدی دچار میشوید.جالب اینجاست که هوای اطراف دریاچه هم به علت داشتن کمی رادیو اکتیو بسیار نشاط آور است و به تمدد اعصاب کمک زیادی میکند.

Azarbayjan 133 

در این دریاچه تنها موجود زنده ای که میتوان یافت شود نوعی سخت پوست بسیار ریز به نام "آرتیمیا" است.پوست تن این سخت پوست وقتی با آب دریاچه ترکیب میشود نوعی لجن مفید درمانی ایجاد میکند.این لجن را میتوان به تن مالید و مقابل آفتاب دراز کشید و بدین ترتیب از بهترین ماسک پوستی برای بدن خود استفاده کرد.این لجن به قدری در دنیا خواهان دارد که میتوان آن را بسته بندی و به خارج صادر کرد( نمیدانم در ایران این کار انجام میشود و یا خیر).در بسیاری از لوازم آرایشی بهداشتی برندهای معروف دنیا از این نوع لجن هم استفاده میشود.حتی میتوان نمک دریاچه را هم بسته بندی و صادر کرد.خود من ٢ سال پیش یک بسته از این نمک را از مغازه ای در تهران خریدم و هرازگاهی که دچار بدن درد میشوم مقداری از آن را با آب مخلوط کرده و به تنم میمالم و بعد از مدتی شستشویش میدهم.معجزه میکند!!!!

خلاصه اینکه این دریاچه با اینهمه برکت نعمتی خدادادی برای ایران است.تنها ٢ دریاچه مرده دیگر به غیر از ارومیه در جهان وجود دارند یکی بحرالمیت و دیگری دیاچه ای در آمریکا که هرسال گردشگران زیاد داخلی و خارجی را به سمت خود جذب میکنند علاوه بر آن تولیدات آنها هم صادر میشود.

ارومیه هم پتانسیل بالایی دارد تنها نیاز است که کارشناسانی با مسئولیت و دلسوز حراست و مدیریت از آن را به عهده بگیرند تا قبل از آنکه خیلی دیر شود دریاچه را از نابودی نجات دهیم. 

Azarbayjan 142

به سمت سلماس راه میفتیم.مناظر اطرافمان بسیار زیبا و بینظیرند.آب و هوای خوب این منطقه به همراه صدها چشمه و رودخانه طبیعتی مناسب برای باغداری و کشاورزی ایجاد  کرده است.هرطرف را که نگاه میکنیم یا مزارع طلایی گندم چشممان را نوازش میکند و یا باغهای پر میوه سرسبز.

Azarbayjan 138

در وسط جاده ناگهان نگاهمان را ردی صورتی جلب میکند که تا کیلومتری امتداد دارد.اول خیال میکنیم که اینها گلهای وحشی هستند.کمی که جلوتر میرویم میبینیم کشاورزان دارند خم وراست میشوند و این موجودات صورتی را دستکاری میکنند.تازه میفهیم جریان از چه قرار است...باورتان نمیشود که بگویم تمام این رود صورتی آلبالوهای تازه چیده شده باغداران است که اینگونه پهن شده اند زیر آسمان آبی تا حمام آفتاب بگیرند و برنزه شده و دلبری ناز گردند و مزه کیف آلودی باشند برای زیر دندان ما...

آلبالو خشکه های خوش مزه ....