کالیگولا
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٤/٧  کلمات کلیدی: معرفی تاتر

کالیگولا سومین امپراطور روم باستان بود که در سال ١٢ میلادی به دنیا آمد. نام اصلی او "کایوس" بود اما سربازان پدرش لقب "گالیکولا" به معنی "پوتینهای کوچک" را به او دادند چون او در زمان کودکی همیشه پوتینهای سربازی کوچکی به پا داشت..

در سال ٣٧ میلادی کالیگولا به امپراطوری رسید و از آن به بعد کم کم دچار زوال عقل گشت.تاریخ نویسان از کارهای عجیب و غریبی که او انجام داده سخن زیاد گفته اند. منجمله اینکه او در یکی از لشگرکشیهایش به تمام سربازان دستور داد در ساحل دریا شروع به جمع آوری حلزون بکنند.بعدها عاشق خواهر خود شد و به دنبال مرگ او دچار تنهایی و افسردگی زیاد و استبداد فراوان شد.دیوانگی های کالیگولا به حدی با ظلم و کشتار افسران ارشد و مخالفانش روبرو شد تا سرانجام در سال ۴١ میلادی به دست نزدیک ترین یارانش به قتل رسید.

کالیگولا قصه تلخی است.قصه تلخ مردی که با قدرت دیوانه شد و با دیوانگی ظالم. و در پی ظلم تنهای تنهای و سرانجام کشته شد.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کالیگولا نوشته آلبر کامو روی صحنه نمایش خانه هنرمندان واقع در خیابان ایرانشهر است. سانس ٨ شب تا ١٠:۴۵ دقیقه بدون کوچکترین آنتراکتی در میان نمایش.کارگردان نمایش آقای همایون غنی زاده و بازیگران :صابر ابر-هنگامه قاضیانی-رامبد جوان و ....

نمایش کالیگولا کاری هست که به دیدنش میرزه اگرچه کم و کاستی هم داره.نمیدونم شاید کارگردان زیادی ماجرا رو پیچیده کرده طوری که یه جاهایی اصلا نمیشه فهمید که قصد کارگردان در این لحظه و با گفتن این حرفا چیه.یه جاهایی هم به نظر من دیالوگها زیادی تکراری شده اند و یا روایت قصه تکراری شده اما یه جورایی تماشاچی فکر میکنه که میشه کوتاهتر هم اجراش کرد.اما به هرحال من کالیگولا رو دوست داشتم و خصوصا بازی صابر ابر و سعید چنگیزیان و فرزین صابری.... 

یه چیزی هم تو چند تا سایت راجع به این نمایش خوندم که به شدت برام عجیب اومد.اینکه تا نیمه های راه یک دفعه اجرای نمایش کالیگولا از سوی ار--ش---ا--د ممنوع شده مگر اینکه چند تا کلمه رو از تو متن حذف کنند منجمله کلمه :عد.....ا...ل..ت ( به نظرتون خیلی عجیب نیست؟)

راستش هرچی فکرمیکنم یادم نمیاد این کلمه تو دیلوگهای بازیگران بود یا نه اما این سوال برای من پیش اومده که :

آنکه را حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟؟؟؟؟؟؟؟