بینوش با طعم شکلات...
ساعت ٢:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٩  کلمات کلیدی: معرفی فیلم ، معرفی کتاب

این روزها خبرهای داغ "کن" و "عباس" و "ژولیت" همه جا پیچیده و دیگه کمتر کسی هست که ندونه ژولیت بازیگر برنده کن امسال وقتی رفت جایزه اش رو بگیره چطور از پناهی نام برد.

اما الان نمیخوام این رو تحلیل کنم میخوام وقتی فیلم "رونوشت برابر اصل" کیارستمی رو دیدم حرفش رو بزنم.مقصود چیز دیگه ای هست.

چند سالای پیش بود که یه شب کتابی رو گرفتم دستم و شروع کردم به خوندن شکلات نوشته  "ژوان هریس".یادمه یه شب سرد زمستونی از اون شبای سرد قدیمی تهرونی بود.تا گلو رفته بودم زیر لحاف پشم شیشه دوست داشتنیم و تا صبح یه نفس شکلات رو خوندم!یه نفس که نه.وسطاش چند بار رفتم آشپزخونه و شیر قهوه-شیر شکلات-نشکافه با چند تا بیسکوییت شکلاتی و کاکائو خوردم.همش از تاثیران مزه شیرین اون کتاب بود.اصلا تو بگو مگه میشه آدم بشینه و یه عالمه ورق کتاب رو بخونه که تو هر کلمه اش طعم جذاب شکلات جاریه اما به طرف یه تیکه کوچولوی شکلات هم نره؟

خلاصه سالها گذشت تا دیشب اتفاقی یک دوست فیلم شکلات رو بهم داد.منهم که خواب زده بودم رفتم ولو شدم رو کاناپه و یه بار دیگه با شیرینی شکلات عشق رو مزه کردم.گفتم عشق تا بگم فیلم شکلات تمامش براساس عشقه.عشق روابط آدمها-روابط پیچیده انسانی آدمهایی از دو فرهنگ مختلف.بینوش که در نقش یک زن فروشنده شکلات دیده میشه با دخترک خودش وارد دهکده ای در فرانسه میشه و یه مغازه کوچولوی شکلات فروشی راه میندازه.در ابتدا از سمت مردم روی خوشی نمیبینه اما کم کم با عشقی که بی ریا به آدمها میده اونهارو از چهارچوبهای دگم و بسته بیرون میکشه و بعد دهکده رو با فعل دوست داشتن آشتی میده.

فیلم شکلات محصول سال ٢٠٠٠ و به کارگردانی  Lasse Hallström است که در آن سالها توانست برنده ٨ جایزه و نامزد ٢٨ جایزه دیگر شود.

فیلم آروم-خوش طعم-شیرین و لذت بخشه و برای یک شب در سکوت و تنهایی خیلی میچسبه.و ژولیت بینوش مثل همیشه در این فیلم هم بازی روان . جذابی از خودش به جا گذاشته.ببینیدش و لذتش را ببرید.شکلات را باید دید و با چشم بلعید!