یونان(8)
ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۸  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به یونان

۶/١/٨٩ - آخرین بخش سفرنامه یونان-گشت و گذار در محله plakka

budapest_athene 889

امروز آخرین روز سفر به یونان است و ما باید ساعت ٨ شب فرودگاه باشیم.از صبح که بیدار شدیم من و محمد امین تصمیم گرفتیم تمام روز را صرف گشت و گذار در محله قدیمی شهر کنیم.همان طور که قبلا گفتم هتل ما در خیابان "واسیلیا سوفیا" واقع بود که خوشبختانه این خیابان منتهی میشد به شلوغ ترین و توریستی ترین و مرکزی ترین میدان آتن یعنی میدان "سینتاگما".اول این میدان ساختمان پارلمان آتن قرار دارد(همان که در عکس پشت سر محمد امین واقع شده).در روزهای شلوغی و اعتراضات اتن حتما تصاویر این میدان را زیاد دیده اید.ار همینجا مردم شروع به راهپیمایی خیابانی میکردند و تجمع اعتراضات خود را در جلوی درب این ساختمان برپا میکردند.

budapest_athene 888

میدان سینتاگما(همانکه در عکس میبینید) جایی است که هر توریست سری به آن میزند.وجود بهترین هتلهای اتن در اطراف آن به همراه گران ترین و شیک ترین مراکز خرید و ده ها رستوران زنجیره ای و سنتی اینجا را تبدیل به جایی شاد و شلوغ کرده است. اما مهمترین وجه بارز ان نزدیکی این میدان با سایتهای دیدنی آتن منجمله محله "پلاکا" است.

budapest_athene 874

محله پلاکا یک کوچه و دو کوچه نیست.قلب تاریخ اتن است و شامل چند کیلومتر خیابانهای قدیمی و تودرتوی سنگ فرش شده است.پلاکا که درست زیر پای صخره اکروپولیس قرار دارد قدیمی ترین بخش شهر آتن است  که در زمانهای باستانی مرکز شهر محسوب میشده.امروزه جاییست که توریستها  در آن آتن را از قدیم تا به الان نظاره میکنند.

budapest_athene 846

در این کوچه های زیبا با بافت کاملا قدیمی انقدر نکته برای دیدن هست که روزها و روزها هم اگر وقت صرف کنید برای دیدن پلاکا کافی نیست.محله ای که در هر سوی آن سورپرایز تازه ای در انتظار شماست.اصلا انگار پلاکا به تنهایی یونان را معرفی میکند. وقتی سر برمیگردانی و به هر طرف که نگاه کنی یک تکه از تاریخ را خواهی دید.جایی از آن کلیساهای قدیمی قرار دارند و جایی دیگر معابد خدایان.سر کوچه ای یک ساختمان نئو کلاسیک میبینی و سر کوچه ای دیگر خانه های فرنگی با زندگی روزمره آدمهایش. یکجا دختری با آدیداسهای رنگی میبینی و جایی دیگر سرپاییهای بند چرمی گلادیاتورهای قدیمی در پای دخترکی دیگر....اینجا اصلا دور خودت میچرخی و سرگیجه زندگی میگیری.

budapest_athene 847

پلاکا مرکز خرید و فروش هم هست.در هر دالان و پس کوچه ای دست فروشی نشسته و به فروش کالاهایش میرسد.این بازار مکاره رنگی عجیب توریستها را فریب میدهد برای پول خرج کردن.در پلاکا به فکر خرید لباس آنچنانی نباشید.اینجا باید "النگ دولنگ" های آتنی بخرید و کیف کنید اگر یک گوشواره آویز قدیمی فلزی به گوشتان میندازید.

budapest_athene 870

اصلا پلاکا هست و مغازه هایش که آدم را شگفت زده میکند.کاری به جنسها ندارم شما را به خدا فقط به سلیقه فروشنده ها در زینت دادن شکل و شمایل بیرونی مغازه هایشان نگاه کنید هر کدام دیدنی تر از دیگری است.این مردم انگار هنر در تمام زندگیشان جریان پیدا کرده است.از دورافتاده ترین دهاتها تا شهر های بزرگی چون آتن مردم سلیقه عجیبی در آراستن محل کار و زندگیشان دارند.همین آراستگیهای به ظاهر ساده چهره این شهر را تا این حد خواستنی کرده است.در ابتدا این جنسها آت و آشغال به نظر میایند اما اگر حوصله کنید و به داخل مغازه ها بروید دیگر نمیتوانید دست خالی برگردید.صنایع دستی آتنیها فوق العاده زبباست از پارچه های گلدوزی شده تا انواع زیورآلات زنانه فلزی.از صندلهای بندی چرمی تا تابلوهای نقاشی رنگ و وارنگ... یکی از دیگری زیباترند.

budapest_athene 881

وارد یکی از این مغازه ها شده و با آقای فروشنده حسابی دوست شدم.کارش ساختن اسبابهای مینیاتوری و اسباب بازی با فلزهای بدرنخور و قوطی های دورریختنی بود.مغازه اش کم از یک گالری هنری نداشت.گرچه فضای داخل آن کوچک بود اما کارهای هنری آقای هنرمند با روی خوش او ترکیب جالبی بودند برای جذب من..نشستم و کلی با او گپ زدم و باور کنید اگر امکانش را داشتم دلم میخواست تمام این کارهای فلزی زیبا را یکجا بخرم و با خود به ایران بیاورم.انقدر که کارهای جالب و جذاب بودند.

budapest_athene 875

این در یک خانه مسکونی است.که با رنگ "آبی یونان"(یادتان که هست؟) طبق معمول رنگ آمیزی شده و گلدانی سبز (که پارامتر تزیین خانه های یونانی است) در کنار در آن قرار داده شده.به دستگیره آن هم اگر توجه کنید عروسک کوچکی آویخته شده است. همین! اما همین چند فاکتور ساده این خانه را زیباتر کرده و بالطبع خیابانی که این خانه در آن قرار دارد هم زیباتر به نظر میرسد.

budapest_athene 878

کافه های خیابانی پلاکا در هر کوچه ای از آن دیده میشود.در این کافه ها زیر سایه درختهایشان صندلیهای چوبی کوچک گذاشته میشود با رومیزیهای معمولا چهارخانه رنگی.به همین سادگی این مکان اتموسفر جذابی برای توریست فراهم میکند تا بنشیند چیزی بنوشد خستگی در کند گپی بزند و دوباره به گشت و گذار خود ادامه دهد و پول خرج کند!!!!

budapest_athene 825

پلاکا پر است از مغازه و دست فروش و کبوتر و توریست و سگ و موزه و گالری هنری و تابلوهای نقاشی و دکه های گل فروشی و هنرمند خیابانی و صداهای سازهای یونانی و سالنهای تاتر و موسیقی و کافه های خیابانی و رستوران و یک عالمه رویاهای زیبا.....

سفر تمام شد و یونان هیچ وقت تمام نمیشود.برای من انگار یک خواب و خیالی بود که گذشت و رفت.من در گیجی تاریخ مست شدم و در زیبایی افسونگر الهه هایش ویران. خدایان با من بدرود میگویند و من در امید روزی هستم که دوباره یونان را در آغوش بگیرم. خداحافظ سرزمین اسطوره های سترگ خداحافظ یونان عزیز...