یونان(6)
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۳٠  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به یونان

۵/١/٨٩-جزیره پوروس

budapest_athene 731

بعد از ۴۵ دقیقه دیدار از جزیره زیبای ایدرا دوباره سوار کشتی (فری) شدیم و این بار راه افتادیم به سمت دومین جزیره معروف یونان یعنی جزیره poros.در میان راه در همان کشتی نهار را صرف کردیم.پذیرایی نهار روی بلیط کشتی حساب شده بود و دیگر پولی پرداخت نکردیم.حدود ١ ساعت دیگر راه دریا را پیش گرفتیم تا کم کم ساحل زیبای پوروس با خانه های رنگارنگش نمایان شد.زیبایی دورنمای این جزیره حتی از ایدرا هم بیشتر بود.تا جاییکه بیشتر مسافرها را برای دیدن و عکس گرفتن به عرشه کشاند.کشتی در ساحل زیبای پوروس پهلو گرفت و همه پیاده شدیم.یک ساعت هم برای بازدید از این جزیره زمان داده شد.

budapest_athene 771

پوروس جزیره سبزی با ٣٣ کیلومتر مربع وسعت و ۴٢ کیلومتر خط ساحلی و ٣۵٠٠ نفر جمعیت زیباترین جزیره یونان محسوب میشود.سرویسهای دریایی روزانه ای وجود دارد که شما را از بندر Piraeus سوار کرده و به دیدار از این جزیره میاورد و یا اینکه با گرفتن تور ٣ گانه جزایر یک روز کامل را با صرف نهار و سواری با یک کشتی به دیدار از هر ٣ جزیره زیبا میروید.

budapest_athene 772

جزیره پوروس در زمان یونان باستان Calaureia  نامیده میشد که در افسانه های یونانی متعلق به Poseidon خدای دریاها بود.همین دلیل باعث شد که در قرن ٧ قبل از میلاد پوروس به مقر اتحاد ٧ شهر مهم یونان تبدیل شود.بعدها ثروت به سمت این جزیره سرازیر شد و سرانجام در سال ١٨٢١ در جنگ استقلال خواهی بر علیه ترکها این جزیره به عنوان  پایگاه دریایی یونان شناخته شد.

budapest_athene 776

پوروس هم مثل هیدرا جزیره ای است تپه ای کوهستانی.باید کوچه پس کوچه های تنگ و باریک آن را بالا گرفت و رفت تا رسید به بالاترین نقطه آن و دیدن پانارومیک جزیره. منظره ای از صدها سقف شیروانی یکدست و زیبا لابلای بوته های گلهای ریز و درشت و کاکتوسهای همیشه سبز آن.

budapest_athene 777

اینجا هم دیوارهای خانه های سنگ سفید یک دست است و در و پنجره ها چوبی و رنگین.اینجا هم همان سادگی و بکر بودن دلنشین هست و صفای روستایی.اینجا هم یک دنیا سلیقه دیده میشود در معماری ساده خانه هایش و یک دنیا گرما در دل آدمهایش.

کلیسای کوچکی در تنگ دل دیوار یکی از کوچه ها با ناقوس کوچکی در کنارش دیوانه مان میکند از سادگی و زیبایی.

budapest_athene 781

این آبی دریاها در پوست تن این جزایر جاری است.انگار ردی از آب آمده و کوچه ها را پیموده و با لمس تن خانه ها بر تن هر در و پنجره و تیرک چوبی رنگی از خود را به یادگار برجای گذاشته است.تلاقی آبی خاص پررنگ با تمیزی سفیدی سنگها یک حس شورانگیزی ایجاد میکند.این رنگ را انگار تنها میتوان در یونان دید.دلم میخواهد آن را بنامم آبی یونانی!!!

budapest_athene 786

با این آقای نقاش دوست شدم و نشستم در کنارش به گپ زدن.کار او آمدن هرروزه به پوروس بود و الهام گرفتن از تمام این کوچه پس کوچه ها و نقاشی سمبلهای یونانی. نمیدانم با چه ترفندی میتوانست "آبی یونانی" را بسازد و بنوازدش بر بوم.

europe 344

کوچه ها را میگیریم و بالا میرویم و به نفس نفس میفتیم.اما از آن بالا پوروس طعم دیگری دارد.وقتی صورت به صورت کاکتوسهای برگ پهن باشیم میتوانیم ردی از توریستها را ببینیم که نامشان را بر تن این برگهای داغ به یادگار کنده اند و دل تبدارشان را زخمی ساخته اند.

europe 349

معروفترین نماد این جزیره هم برج ساعت آن است که در سال ١٩٢٧ و لابلای درختهای نارنج و لیمو و بر بلندترین قسمت جزیره ساخته شده است.تا یادم نرفته بگویم که هرجا را نگاه میکنید نارنجهای نارنجی چون فانوسهای روشن لابلای سبزی برگ درختان دیده میشوند.پوروس هم کم از شیراز خودمان ندارد از عطر بهار نارنج....